Arbeloa uchun “Benfika”ga qarshi o‘yin hal qiluvchi sinov
Madridning “Real” klubi atrofida murabbiylar masalasi yana dolzarb bo‘lib, bu mavzu keng muhokamalarga sabab bo‘lmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xususan, “Osasuna”ga qarshi o‘yinda 1:2 hisobida mag‘lubiyatga uchraganlik bu masalaga yanada ko‘proq e’tibor qaratilishiga olib keldi. Ushbu natija klubda murabbiy Alvaro Arbeloaga bo‘lgan ishonchni bir qadar pasaytirgani aytilmoqda.
Endi barcha diqqat-e’tibor Yevropa Chempionlar ligasi pley-off bosqichidagi “Benfika”ga qarshi javob uchrashuviga qaratilgan. Ushbu bahs nafaqat oddiy o‘yin, balki Arbeloaning kelajagini belgilab berishi mumkin bo‘lgan hal qiluvchi to‘qnashuv sifatida ko‘rilmoqda.
25 fevral kuni bo‘lib o‘tadigan mazkur uchrashuv murabbiy uchun muhim sinov bo‘ladi. Ispaniya matbuoti, jumladan, Sport.es nashrining yozishicha, klub ichidagi kayfiyat ham yaxshi emas.
Futbolchilar jamoa atrofida yuz berayotgan jarayonlarga ishonchni yo‘qotayotgan bo‘lsa, rahbariyat Arbeloaning taktik qarorlarini tushunishda qiyinchiliklarga duch kelmoqda. Ayrim qarorlar, go‘yoki, futbolchilarga ma’qul bo‘lish uchun qabul qilinayotgandek tuyulayotgani bildirilmoqda.
Ayniqsa, o‘yin davomida amalga oshirilayotgan almashtirishlar ko‘plab savollar uyg‘otmoqda, chunki ular har doim ham mantiqiy ko‘rinmayapti. “Real” klubi esa har doim natija talab qiladigan joy.
Bu yerda “maqsad — ishtirok” degan tamoyilga o‘rin yo‘q. Shu sababli, agar “Benfika”ga qarshi o‘yin muvaffaqiyatsizlik bilan yakunlansa, 43 yoshli murabbiy bilan shartnomani bekor qilish ehtimoli mavjud.
Biroq rahbariyat bunday qarordan qochishni istayotganini ham ta’kidlashgan. Chunki hozircha bosh murabbiylik uchun tayyor va munosib nomzod topilgani yo‘q.
Qolaversa, mavsum o‘rtasida yangi murabbiy tayinlash jamoa barqarorligiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Xulosa qilib aytganda, 25 fevral Arbeloa uchun oddiy sana emas.
Bu o‘yinda jamoa ishonchini qayta tiklash yoki yangi muammolar boshlanishiga sabab bo‘lish maydonning o‘zida hal bo‘ladi. Manba: Sport.es.

Решающее испытание для Арбелоа в матче против «Бенфики»
Вокруг мадридского клуба «Реал» снова остро стоит вопрос тренеров, и эта тема вызывает широкие обсуждения. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, поражение со счётом 1:2 в матче против «Осасуны» привлекло ещё больше внимания к этому вопросу. Говорят, что этот результат несколько подорвал доверие к тренеру Альваро Арбелоа в клубе.
Теперь всё внимание сосредоточено на ответном матче плей-офф Лиги чемпионов УЕФА против «Бенфики». Эта встреча рассматривается не просто как обычная игра, а как решающее столкновение, которое может определить будущее Арбелоа.
Матч, который состоится 25 февраля, станет важным испытанием для тренера. По информации испанской прессы, в том числе издания Sport.es, атмосфера внутри клуба также не самая благоприятная.
Если футболисты теряют доверие к происходящим в команде процессам, руководство испытывает трудности с пониманием тактических решений Арбелоа. Отмечается, что некоторые решения кажутся принимаемыми скорее для того, чтобы угодить игрокам.
Особенно много вопросов вызывают замены, проводимые в ходе игры, поскольку они не всегда выглядят логичными. А клуб «Реал» всегда требует результата.
Здесь нет места принципу «цель — участие». Поэтому, если матч против «Бенфики» завершится неудачей, существует вероятность расторжения контракта с 43-летним тренером.
Однако руководство подчёркивает, что хочет избежать такого решения. Ведь пока не найден подходящий и готовый кандидат на пост главного тренера.
Кроме того, назначение нового тренера в середине сезона может негативно сказаться на стабильности команды. Подводя итог, 25 февраля — не простой день для Арбелоа.
В этом матче на поле решится, удастся ли команде восстановить доверие или начнутся новые проблемы. Источник: Sport.es.