Donetskning “Shaxtyor” klubi hamda Italiya “Milan” jamoasini boshqargan murabbiy Paulo Fonseka o‘zining siyosiy mavzudagi chiqishi bilan yana e’tiborni tortdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U futbol bo‘yicha jahon chempionatini AQShda o‘tkazish g‘oyasini tanqid qilib, bu qarorga nisbatan o‘z noroziligini bildirdi. Bu haqda euro-football.ru manbasi xabar bermoqda.
Fonsekaning ta’kidlashicha, AQShda Donald Trampning prezidentlikka qaytishi ehtimoli Yevropada xavotir uyg‘otgan. Uning fikricha, Tramp boshqaruvi jamiyatning zaif qatlamlarini e’tiborsiz qoldirib, asosan o‘z manfaatini ko‘zlagan.
Murabbiy futbol musobaqalari insoniy qadriyatlarni targ‘ib qilishi lozimligini ta’kidladi. “Amerika rahbari odamlarga emas, faqat moliyaviy manfaatlarga e’tibor qaratmoqda.
Futbol esa puldan ustun bo‘lishi kerak. Haqiqiy muxlislar va o‘yinga sadoqatli insonlar uchun musobaqalar boshqa joylarda o‘tkazilishi kerak, AQShda emas”, — dedi Fonseka.

Тренер, который руководил клубом «Шахтёр» из Донецка и итальянской командой «Милан», Пауло Фонсека вновь привлёк внимание своим политическим заявлением. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он раскритиковал идею проведения чемпионата мира по футболу в США и выразил своё несогласие с этим решением. Об этом сообщает источник euro-football.ru.
По словам Фонсеки, возможность возвращения Дональда Трампа на пост президента США вызывает беспокойство в Европе. По его мнению, управление Трампа игнорирует уязвимые слои общества и в основном преследует собственные интересы.
Тренер подчеркнул, что футбольные соревнования должны пропагандировать человеческие ценности. «Американский лидер обращает внимание не на людей, а только на финансовые интересы.
Футбол должен быть выше денег. Для настоящих болельщиков и преданных игре людей соревнования должны проходить в других местах, а не в США», — сказал Фонсека.