O‘zbekiston milliy terma jamoasi 2026 yilgi jahon chempionati davomida o‘z qarorgohini AQShning Atlanta shahrida tashkil etadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror jamoamiz uchun nafaqat qulaylik, balki turnirning logistikasi nuqtayi nazaridan ham to‘g‘ri tanlovdir. Jamoamiz musobaqa davomida Atlanta Yunayted klubiga tegishli tayyorgarlik bazasida yashaydi va mashg‘ulotlar o‘tkazadi.
Atlanta shahri FIFA tomonidan Team Base Camp variantlari qatoriga kiritilgan bo‘lib, bu shahardagi bazalardan biri Atlanta United Training Centre hisoblanadi. FIFA qoidalariga muvofiq, terma jamoalar guruh bosqichi davomida o‘z uy bazalarida yashab, o‘yinlarga charter reyslar orqali borib-keladi.
Bu esa jamoaga bir shahardan boshqasiga ko‘chib yurmasdan, asosiy tayyorgarlik markazida qolish imkonini beradi. Shuningdek, jamoa bahsdan keyin yana o‘z qarorgohiga qaytadi.
FIFA 61 dan ortiq Team Base Camp lokatsiyasini tanlab qo‘ygan bo‘lib, bu bazalar jamoalarning yashashi, tiklanishi va mashg‘ulot o‘tkazishi uchun mo‘ljallangan. Ma’lumotlarga ko‘ra, guruhimizdagi jamoalar orasida Portugaliya Palm Bich Gardensda, Kolumbiya esa Kolumbus shahrida joylashadi.
O‘zbekiston terma jamoasi uchun Atlanta nafaqat yashash manzili, balki mundialdagi katta orzu sari yo‘l olinadigan asosiy tayanch nuqtaga aylanadi. Jamoamiz aynan shu yerdan turib guruh bosqichidagi hal qiluvchi uchrashuvlarga hozirlik ko‘radi.
Bu esa muxlislar uchun ham qiziqarli manzara bo‘ladi, chunki tarixiy mundialda O‘zbekistonning Amerikadagi "uyi" Atlanta bo‘ladi. Manba: O‘FA matbuot xizmati.

Сборная Узбекистана организует базу в США
Сборная Узбекистана по футболу организует свою базу в Атланте, США, во время чемпионата мира 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение является не только удобным для нашей команды, но и правильным выбором с точки зрения логистики турнира. Наша команда будет проживать и проводить тренировки на базе клуба Atlanta United в течение соревнований.
Город Атланта включён FIFA в список вариантов Team Base Camp, и одной из баз в этом городе является Atlanta United Training Centre. Согласно правилам FIFA, сборные команды во время группового этапа проживают на своих базах и перемещаются на матчи чартерными рейсами.
Это позволяет команде оставаться в основном центре подготовки, не переезжая из одного города в другой. Также команда после матчей возвращается на свою базу.
FIFA выбрала более 61 локацию Team Base Camp, эти базы предназначены для проживания, восстановления и проведения тренировок команд. По данным, среди команд нашей группы Португалия расположится в Palm Beach Gardens, а Колумбия — в городе Колумбус.
Для сборной Узбекистана Атланта станет не только местом проживания, но и основной опорной точкой на пути к большой мечте на мундиале. Наша команда будет готовиться к решающим матчам группового этапа именно здесь.
Это также будет интересным событием для болельщиков, ведь исторический мундиаль сделает Атланту «домом» Узбекистана в Америке. Источник: пресс-служба ФФУ.