«Inter Mayami» va Argentina terma jamoasining mashhur futbolchisi Lionel Messi yana bir muhim tarixiy yutuqqa yaqinlashmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Planet Football ma'lumotlariga ko'ra, Messi hozirda klub va xalqaro maydonlarda jami 1139 ta o‘yinda maydonga tushib, 898 ta gol urishga muvaffaq bo‘lgan. Demak, u afsonaviy 900 gol marrasiga yetish uchun faqat ikki golga muhtoj.
Bu raqamlar faqatgina 900 golga yaqinlashgani bilan emas, balki boshqa jihatlari bilan ham e'tiborga loyiq. Masalan, Krishtianu Ronaldu 900 ta rasmiy golga 1236 ta uchrashuvda erishgan va bu natijaga yetgan birinchi futbolchi bo‘lib qolmoqda.
Agar Messi keyingi o‘yinda ikki gol urishga muvaffaq bo‘lsa, u Ronalduga qaraganda 96 ta kam uchrashuvda bu marrani zabt etadi. Bu esa yana bir alohida rekord bo‘ladi.
Bu faqat statistik ko‘rsatkich emas, balki ikki buyuk futbolchi o‘rtasidagi katta raqobatning yana bir bosqichi. Ronaldu birinchi bo‘lib 900 gol to‘siqni yenggan bo‘lsa, Messi unga yanada tezroq yetib borish arafasida turibdi.
Shu sababli, «Inter Mayami»ning navbatdagi o‘yini nafaqat jamoa uchun, balki butun futbol olami uchun alohida ahamiyatga ega. «Inter Mayami»ning navbatdagi o‘yini «Di Si Yunayted»ga qarshi bo‘lib o‘tadi.
Klub taqvimiga ko‘ra, bu uchrashuv 2026 yil 7 mart kuni bo‘lib o‘tadi va Toshkent vaqti bilan 8 martga o‘tar kechasi amalga oshiriladi. Shu bois, Messida 900 gol marrasiga aynan shu o‘yinda yetib borish imkoniyati bor.
ESPN ma'lumotlariga ko‘ra, Messi yangi yilning dastlabki o‘yinlaridayoq gol urishni boshlab, yaxshi formada ekanligini ko‘rsatmoqda. Shu sababli, ikki gol urish ssenariysi juda ham ehtimoldan xoli emas va bu holat haqiqiy futbol dramasiga aylanishi mumkin.
Futbol ishqibozlarini yana bir tarixiy o‘yinga guvoh bo‘lish kutilmoqda. Agar Messi «Di Si Yunayted»ga qarshi ikki gol urishga muvaffaq bo‘lsa, u nafaqat 900 gol dovonini zabt etadi, balki buni Ronalduga nisbatan tezroq amalga oshirib, yana bir bor o‘z nomi atrofida katta shov-shuv uyg‘otadi.

Известный футболист «Интер Майами» и сборной Аргентины Лионель Месси снова приближается к важному историческому достижению. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Planet Football, Месси на данный момент сыграл в общей сложности 1139 матчей на клубном и международном уровне и сумел забить 898 голов. Следовательно, ему осталось забить всего два гола, чтобы достичь легендарной отметки в 900 голов.
Эти цифры заслуживают внимания не только тем, что он приближается к 900 голам, но и по другим причинам. Например, Криштиану Роналду достиг 900 официальных голов в 1236 матчах и остается первым футболистом, достигшим этого результата.
Если Месси удастся забить два гола в следующем матче, он достигнет этой отметки на 96 матчей меньше, чем Роналду. Это станет еще одним особым рекордом.
Это не просто статистика, а очередной этап большой конкуренции между двумя великими футболистами. Роналду первым преодолел рубеж в 900 голов, а Месси находится на пороге того, чтобы сделать это еще быстрее.
Поэтому следующий матч «Интер Майами» имеет особое значение не только для команды, но и для всего футбольного мира. Следующий матч «Интер Майами» пройдет против «Ди Си Юнайтед».
Согласно календарю клуба, эта встреча состоится 7 марта 2026 года и пройдет в ночь с 7 на 8 марта по ташкентскому времени. Таким образом, у Месси есть возможность достичь отметки в 900 голов именно в этом матче.
По данным ESPN, Месси уже начал забивать в первых матчах нового года и демонстрирует хорошую форму. Поэтому сценарий с двумя голами вполне вероятен, и это может превратиться в настоящую футбольную драму.
Футбольные болельщики ожидают стать свидетелями еще одного исторического матча. Если Месси удастся забить два гола в матче против «Ди Си Юнайтед», он не только преодолеет рубеж в 900 голов, но и сделает это быстрее Роналду, вновь вызвав большой резонанс вокруг своего имени.