Masning aytishicha, futbol olamida eng katta xarajat o‘yinchilar narxi bilan bog‘liq, ayniqsa, Messi kabi superyulduzni saqlash uchun katta mablag‘ va resurslar zarur. Mas: "Menga sponsorlar kerak, chunki o‘yinchilar qimmat.
Messiga yiliga 60–70 million yevro to‘layman, barcha bonuslarni qo‘shganda. Lekin u har bir kopeykasiga arziydi", dedi.
Bu so‘zlar muxlislar orasida qiziq muhokamalarga sabab bo‘ldi. Bu raqamlar "Inter Mayami"ning Messi loyihasiga qanchalik jiddiy kirib ketganini ko‘rsatadi.
Bu faqat futbol emas, balki klubning brendi, marketingi va global qiziqishini oshiruvchi katta dvigatel hamdir. Ma’lumotlarga ko‘ra, argentinalik yulduz dunyodagi eng ko‘p maosh oluvchi futbolchilar ro‘yxatida ikkinchi o‘rinda turadi.
U faqat "Al Nasr" hujumchisi Krishtianu Ronaldudan orqada. Messi MLSda o‘ynayotgan bo‘lsa-da, uning maoshi "Yevropa + Saudiya" masshtabida.
2023 yilda "Inter Mayami"ga kelganidan beri Messi klub uchun 90 ta uchrashuvda maydonga tushib, 79 ta gol urgan. Bu ko‘rsatkich Masning "arziydi" degan so‘zlariga dalil bo‘la oladi.
Jamoa natijalar ham olyapti va klubning dunyodagi ko‘rinishi ham sezilarli darajada o‘zgardi. Xulosa qilib aytganda, Xorxe Masning fikri shunday: superyulduz super pul talab qiladi.
Bu pulni qoplash uchun klubga global miqyosdagi sponsorlar kerak. Messi esa hozircha maydonda ham, brendda ham o‘z haqini oqlayapti.

Интер Майами ищет крупного спонсора для сохранения Месси
Владелец футбольного клуба "Интер Майами" Хорхе Мас, говоря о Лионеле Месси, откровенно объяснил, что клубу нужны крупные спонсоры мирового уровня. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам Маса, самые большие расходы в футболе связаны с ценой игроков, особенно для сохранения такой суперзвезды, как Месси, требуются большие средства и ресурсы. Мас: "Мне нужны спонсоры, потому что игроки дорогие.
Я плачу Месси 60–70 миллионов евро в год, включая все бонусы. Но он стоит каждой копейки", — сказал он.
Эти слова вызвали интересные обсуждения среди болельщиков. Эти цифры показывают, насколько серьезно "Интер Майами" вошел в проект с Месси.
Это не только футбол, но и большой двигатель, который повышает бренд клуба, маркетинг и глобальный интерес. По данным, аргентинская звезда занимает второе место в списке самых высокооплачиваемых футболистов мира.
Он уступает только нападающему "Аль-Насра" Криштиану Роналду. Хотя Месси играет в MLS, его зарплата соответствует масштабу "Европа + Саудовская Аравия".
С момента прихода в "Интер Майами" в 2023 году Месси провел за клуб 90 матчей и забил 79 голов. Этот показатель может служить доказательством слов Маса о том, что он "стоит своих денег".
Команда также показывает результаты, и видимость клуба в мире значительно изменилась. В итоге мнение Хорхе Маса таково: суперзвезда требует суперденег.
Для покрытия этих расходов клубу нужны спонсоры глобального масштаба. Месси же пока оправдывает свои затраты как на поле, так и в бренде.