Ispaniyalik Mendes yana O‘zbekiston futzal jamoasiga bosh murabbiy bo‘ldi
O‘zbekiston futzal terma jamoasi tarixida yangi va muhim bosqich boshlanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ispaniyalik taniqli mutaxassis Xose Mariya Mendes milliy jamoamizning yangi bosh murabbiyi etib rasman tayinlandi. O‘zbekiston futzal federatsiyasi va mashhur murabbiy o‘rtasida ikki yillik shartnoma imzolandi.
Bu qaror muxlislarda katta qiziqish va umid uyg‘otdi, chunki Mendes bizning yuraklarimiz uchun begona emas. Uchinchi qaytish degan gap shundaki, bu tanish inson va tanish futbol falsafasi.
Mendes o‘zbek futzal ishqibozlariga yaxshi tanish bo‘lib, u avval ham ikki marta terma jamoamizni boshqargan. Birinchi bor 2011 va 2012 yillarda, keyinchalik esa 2014 dan 2017 yilgacha jamoamizni boshqargan.
Eng muhimi, uning rahbarligida natijalar ko‘zga ko‘rinarli darajada yaxshi bo‘lgan. Osiyo chempionatida 2014 yilda bronza, 2016 yilda esa kumush medalni qo‘lga kiritganmiz.
Demak, bu tayinlov shunchaki tajribaga emas, balki isbotlangan natijalarga tayanib qabul qilindi. Ispaniyalik murabbiy 1974 yil 28 martda Lugo shahrida dunyoga kelgan.
Futzalchilik faoliyatini o‘z shahridagi Lugo va Autos Lobelle klublarida darvozabon sifatida boshlagan. Qiziq jihati shundaki, 1996 yilda klub bosh murabbiyi iste’foga chiqqach, bu vazifa Mendesga taklif qilinadi.
Shu tariqa u 22 yoshida o‘yinchi sifatidagi faoliyatini yakunlab, murabbiylik yo‘liga qadam qo‘yadi. Bu qaror uning butun kelajagini belgilab bergani aniq.
Ikki yillik ishdan keyin unga boshqa klublardan ham takliflar kela boshlaydi va u Melilya, Kafe Kandelas Lugo, Valensiya, Xorvatiyaning Orkan va Barsel kabi jamoalarda ishlaydi. Bu turli uslublar, turli liga xarakteri va talablarni o‘z ichiga oladi.
Murabbiy uchun bunday maktab keyinchalik katta jamoalarni boshqarishda juda qo‘l keladi. 2008 va 2009 yillarda Tailand, 2010 yilda Vetnam milliy terma jamoalarini boshqarganidan keyin u yana O‘zbekiston bilan bog‘liq davrni boshlaydi.
U faqat milliy terma bilan cheklanib qolmagan, 2016 va 2017 yillarda mamlakat chempioni bo‘lgan Ardus klubida ham ishlagan. Yana bir muhim jihat shundaki, u O‘zbekiston yoshlar terma jamoasiga asos solgani va qator iqtidorli futzalchilarni kashf etib, ularning o‘sishiga turtki bergani qayd etiladi.
Mendes faqat hozirgi natijani emas, kelajak poydevorini ham o‘ylaydigan murabbiy sifatida tanilgan. 2019 va 2026 yillar oralig‘ida u yana Tailandda faoliyat olib borgan va murabbiy sifatida ikki karra Osiyo kubogi vitse-chempioni, bronza medali sovrindori bo‘lgan.
Klublar o‘rtasidagi Osiyo chempionati hamda Osiyo kubok egalari kubogi g‘olibi bo‘lgani ta’kidlanadi. Bu natijalar uning amalda ham kuchli murabbiy ekanini yana bir bor ko‘rsatadi.
Endi vazifa aniq va maqsadlar yangi sahifalarni ochishdir. O‘zbekiston futzal federatsiyasi Mendesga milliy terma jamoamiz bilan futzal tariximizda yangi sahifalarni ochishiga ishonch bildirdi.

В истории национальной сборной Узбекистана по футзалу начинается новый и важный этап. Об этом сообщает Zamin.uz.
Известный испанский специалист Хосе Мария Мендес официально назначен главным тренером нашей национальной команды. Между Футбольной федерацией Узбекистана и известным тренером подписан двухлетний контракт.
Это решение вызвало большой интерес и надежду у болельщиков, так как Мендес нам не чужой. Третье возвращение означает, что это знакомый человек и знакомая футбольная философия.
Мендес хорошо известен узбекским болельщикам футзала, он уже дважды руководил нашей сборной. Впервые в 2011 и 2012 годах, а затем с 2014 по 2017 год руководил нашей командой.
Важно отметить, что под его руководством результаты были заметно хорошими. На чемпионате Азии в 2014 году мы завоевали бронзу, а в 2016 году — серебряные медали.
Таким образом, это назначение было принято не только на основе опыта, но и подтвержденных результатов. Испанский тренер родился 28 марта 1974 года в городе Луго.
Свою футзальную карьеру он начал в качестве вратаря в клубах своего города «Луго» и «Автос Лобелле». Интересный факт заключается в том, что в 1996 году после ухода главного тренера клуба в отставку эта должность была предложена Мендесу.
Таким образом, в 22 года он завершил карьеру игрока и сделал шаг на тренерский путь. Это решение, безусловно, определило его будущее.
После двух лет работы ему начали поступать предложения от других клубов, и он работал в командах «Мелилья», «Кафе Канделас Луго», «Валенсия», хорватских «Оркан» и «Барсел». Это включает в себя различные стили, характер лиг и требования.
Для тренера такая школа впоследствии очень пригодилась при управлении крупными командами. После руководства национальными сборными Таиланда в 2008 и 2009 годах, а также Вьетнама в 2010 году, он снова начинает период, связанный с Узбекистаном.
Он не ограничился только национальной сборной, в 2016 и 2017 годах также работал в клубе «Ардус», ставшем чемпионом страны. Еще один важный момент заключается в том, что он заложил основу молодежной сборной Узбекистана и открыл ряд талантливых футзалистов, способствуя их развитию.
Мендес известен как тренер, который думает не только о текущих результатах, но и о фундаменте будущего. В период с 2019 по 2026 год он снова работал в Таиланде и дважды становился вице-чемпионом Кубка Азии, а также обладателем бронзовой медали.
Отмечается, что он также стал победителем клубного чемпионата Азии и Кубка обладателей кубков Азии. Эти результаты еще раз подтверждают, что он сильный тренер на практике.
Теперь задача ясна, а цели — открыть новые страницы. Футбольная федерация Узбекистана выразила уверенность в том, что Мендес откроет новые страницы в истории нашего футзала с национальной сборной.