Barselona Messi ruxsatini olgan bo‘lsa ham qaytarmadi
Lionel Messining 2023 yilda "Barselona" klubiga qaytmasligi bilan bog‘liq mojaro yana kuchaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Jamoaning sobiq sport direktori Mateu Alemany Xavi Ernandesning so‘zlarini tasdiqlab, klub argentinalik futbolchini qaytarish uchun La Ligadan ruxsat olganini ma’lum qildi. Bu esa prezident Joan Laporta va La Liga rahbari Xaver Tebasning saylovlar oldidan bergan rasmiy bayonotlariga zid keladi.
Bu haqda goal.com sayti xabar berdi. Hozirda "Atletiko" klubida ishlayotgan Alemany 2021 yildan 2023 yilgacha "Barselona"da faoliyat yuritgan.
U Chempionlar ligasi oldidan bergan intervyusida Xavining voqealar rivoji haqidagi ta’kidlari to‘liq haqiqat ekanini bildirdi. Alemanyning so‘zlariga ko‘ra, Xavi haqiqatni aytgan va klubga La Ligadan ruxsat berilgani ma’lum qilingan.
Avvalroq Xavi Laportani deyarli hal bo‘lgan transferni barbod qilganlikda ayblagan edi. U rahbariyat "yashil chiroq" yonishini bildirgan, ammo keyinchalik barcha ishlar bekor qilinganini ta’kidlagan.
Laporta esa bu ayblovlarni rad etdi va sobiq murabbiyni saylovlar oldidan siyosiy o‘yinlar qurboni bo‘layotganini bildirdi. Laportaning fikricha, transfer rahbariyatning taqiqi sababli emas, futbolchi vakillari bilan aloqa uzilishi tufayli amalga oshmagan.
U 2023 yil may oyida Xorxe Messiga shartnoma taklif qilganini, ammo Xorjening o‘g‘li bosim ostida qolishni istamasdan "Inter Mayami" klubini tanlaganini aytdi. La Liga rahbari Tebas ham liga hech qachon moliyaviy ruxsat bermaganini va rasmiy so‘rov bo‘lmaganini qo‘shimcha qildi.
15 mart kuni o‘tadigan saylovlar oldidan prezidentlikka nomzod Viktor Font bu vaziyatdan foydalanib, klubdan to‘liq shaffoflikni talab qilmoqda. Xavi qo‘llab-quvvatlayotgan Font amaldagi rahbariyat o‘z xatolarini yosh iqtidorlar va Xansi Flik olib kelayotgan muvaffaqiyatlar ortiga yashirishga urinayotganini ta’kidladi.

Барселона не вернула Месси, хотя получила разрешение
Спор вокруг того, что Лионель Месси не вернется в клуб "Барселона" в 2023 году, вновь обострился. Об этом сообщает Zamin.uz.
Бывший спортивный директор команды Матеу Алемани подтвердил слова Хави Эрнандеса, заявив, что клуб получил разрешение от Ла Лиги на возвращение аргентинского футболиста. Это противоречит официальным заявлениям президента Жоана Лапорты и главы Ла Лиги Хавьера Тебаса, сделанным перед выборами.
Об этом сообщает сайт goal.com. В настоящее время Алемани работает в клубе "Атлетико", а с 2021 по 2023 год он был в "Барселоне".
В интервью перед Лигой чемпионов он заявил, что утверждения Хави о развитии событий полностью соответствуют действительности. По словам Алемани, Хави сказал правду, и клубу действительно было предоставлено разрешение от Ла Лиги.
Ранее Хави обвинял Лапорту в том, что тот почти сорвал трансфер. Он отметил, что руководство дало "зеленый свет", но позже все было отменено.
Лапорта отверг эти обвинения и заявил, что бывший тренер становится жертвой политических игр перед выборами. По мнению Лапорты, трансфер не состоялся не из-за запрета руководства, а из-за разрыва контактов с представителями футболиста.
Он сообщил, что в мае 2023 года предложил контракт Хорхе Месси, но сын Хорхе выбрал клуб "Интер Майами", не желая находиться под давлением. Глава Ла Лиги Тебас также добавил, что лига никогда не давала финансового разрешения и официальных запросов не поступало.
Перед выборами 15 марта кандидат в президенты Виктор Фонт воспользовался ситуацией и требует полной прозрачности от клуба. Поддерживаемый Хави Фонт подчеркнул, что действующее руководство пытается скрыть свои ошибки за успехами молодых талантов и Ханси Флика.