Azarning so‘zlariga ko‘ra, yosh braziliyalik hujumchi atrofida shakllangan moslamagan muhit va ba’zan irqchilik ruhida bo‘lgan bahslar uning futbolchilik faoliyatini kutilganidan ham erta tugatishiga sabab bo‘lishi mumkin. Bu haqda goal.com nashri xabar tarqatgan.
Belgiyalik sobiq futbolchi va Vinisius to‘rt mavsum davomida Real Madrid formasini kiyib, birgalikda maydonga tushishgan. Garchi jarohatlar sababli ular bir vaqtda maydonda ko‘p o‘ynamagan bo‘lsa ham, Azar Vinisiusning haqiqiy xarakterini yaxshi biladi.
Uning fikricha, Vinisius ham o‘zi singari futbolni boshqa hech narsa bilan solishtirmaydigan va maydon ichida shunchaki zavq olishni orzu qiladigan inson. Hozirgi kunda ko‘pchilik Vinisiusning maydondagi ajoyib harakatlaridan ko‘ra, unga nisbatan bo‘layotgan munosabatlar va tanqidiyatga e’tibor qaratmoqdalar.
Uning qanday darajada iste’dodli futbolchi ekanligi ko‘zdan yo‘qolmoqda. Bu holat yosh futbolchi uchun juda og‘ir bo‘lib, o‘yin boshlanishidan oldin uning xayolida qanchalik katta shubhalar aylanishi mumkin.
Agar u o‘ttiz yoshga yetganda vaziyat o‘zgarmay qolsa va futboldan umidsizlik bilan ketsa, buning har birini tushunish mumkin. Azar o‘zining do‘stona maslahatini ham berib o‘tdi.
U Vinisiusning jismonan va ruhan kuchli ekanligini tan olgan holda, o‘yin davomida o‘z xatti-harakatlariga biroz ehtiyotkorroq bo‘lishni tavsiya qildi. Shuni alohida ta’kidlash kerakki, Ronaldinyo ham o‘yin davomida raqsga tushgan va xursandchilikni namoyon qilgan, ammo uning davrida bunday keng qamrovli muammolar yuzaga kelgan emas.
Hozirda Vinisius Real Madridning asosiy hujumchilaridan biri bo‘lib, Chempionlar ligasi va Ispaniya chempionatidagi gollari jamoa g‘alabalariga katta hissa qo‘shmoqda. Biroq, Azarning so‘zlari shuni isbotlaydiki, hatto eng kuchli sportchilar ham doimiy bosim va adolatsizliklar oldida charchashi mumkin.

Эден Азар, одна из самых ярких звезд в истории клуба «Реал Мадрид», открыто высказал свои опасения по поводу будущего Винисиуса Жуниора, который сейчас считается одной из главных сил команды. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам Азара, неблагоприятная обстановка вокруг молодого бразильского нападающего и иногда расистские споры могут привести к тому, что его футбольная карьера закончится раньше ожидаемого. Об этом сообщает издание goal.com.
Бельгийский экс-футболист и Винисиус четыре сезона носили форму «Реала» и выходили на поле вместе. Хотя из-за травм они не играли много одновременно, Азар хорошо знает настоящий характер Винисиуса.
По его мнению, Винисиус, как и он сам, не сравнивает футбол ни с чем другим и просто хочет получать удовольствие от игры на поле. В настоящее время многие обращают внимание не на потрясающие действия Винисиуса на поле, а на отношение к нему и критику.
То, насколько он талантливый футболист, уходит из виду. Это состояние очень тяжело для молодого игрока, и перед началом матча в его голове могут возникать большие сомнения.
Если к тридцати годам ситуация не изменится и он уйдет из футбола с разочарованием, это можно понять. Азар также дал дружеский совет.
Признав, что Винисиус физически и ментально силен, он посоветовал ему быть немного осторожнее в своих действиях во время игры. Стоит особо отметить, что Роналдиньо тоже танцевал и проявлял радость во время матчей, но в его эпоху таких масштабных проблем не возникало.
Сейчас Винисиус является одним из главных нападающих «Реала», и его голы в Лиге чемпионов и чемпионате Испании вносят большой вклад в победы команды. Однако слова Азара доказывают, что даже самые сильные спортсмены могут устать от постоянного давления и несправедливости.