Eron sport vaziri Jahon chempionatiga yo‘l olish imkonsiz deb hisobladi
Eron sport vaziri Ahmad Dunyomali milliy terma jamoamizning 2026-yil Amerika Qo‘shma Shtatlarida bo‘lib o‘tadigan Jahon chempionatida ishtirok etishiga oid qattiq va nochor fikr bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, so‘nggi siyosiy hodisalar, yo‘qotishlar va mamlakatdagi umumiy vaziyat fonida terma jamoaning turnirga yo‘l olishi amalda imkonsiz ko‘rinmoqda. Vazirning bayonotida juda og‘ir va xavotirli ruhiy holat seziladi.
U so‘zlarida mamlakatga sakkiz yoki to‘qqiz oy ichida ikkita urush tiqishtirilgani, buning oqibatida minglab vatandoshlar halok bo‘lganini va shunday vaziyatda sport haqida o‘ylash ham qiyin bo‘lib qolganini aytib o‘tdi. Dunyomali korrupsiyaga botgan hukumat tomonidan yetakchilarning o‘ldirilishi kabi voqealar ortidan Jahon chempionatida qatnashish uchun hech qanday sharoit qolmaganini ta’kidladi.
Eron xalqiga qarshi amalga oshirilgan shafqatsiz harakatlar tufayli musobaqada ishtirok etish imkoniyati deyarli yo‘q bo‘lib qolgan. Biroq, xalqaro futbol federatsiyasi tomonidan boshqa signal ham berilmoqda.
FIFA prezidenti Janni Infantino AQSH prezidenti Donald Tramp bilan uchrashuvdan so‘ng Eron terma jamoasi 2026-yilgi Jahon chempionatida qatnashishi mumkinligini aytdi. Tramp esa bu masalada Eron jamoasiga eshik ochiq ekanini bildirdi.
Hozirgi kunda vaziyat shundayki, bir tomonda Eron ichidagi mas’ullar og‘ir sharoit tufayli turnirga borishning o‘zi mushkul deb keskin gapiryapti, ikkinchi tomonda esa FIFA va AQSH vakillari qatnashish mumkin degan rasmiy pozitsiya bildirmoqda. Shu sababli bu mavzu atrofidagi noaniqlik hali ham ancha davom etishi ehtimoli katta.
Eslatib o‘tamiz, 2026-yilgi Jahon chempionati 11-iyundan 19-iyulga qadar AQSH, Kanada va Meksika maydonlarida bo‘lib o‘tadi. Manba: One.uz

Министр спорта Ирана считает невозможным участие в Чемпионате мира
Министр спорта Ирана Ахмад Дунямали выразил жесткое и безысходное мнение относительно участия нашей национальной сборной в Чемпионате мира 2026 года, который пройдет в Соединенных Штатах Америки. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, на фоне последних политических событий, потерь и общей ситуации в стране участие сборной в турнире практически невозможно. В заявлении министра ощущается очень тяжелое и тревожное душевное состояние.
Он отметил, что за восемь или девять месяцев в страну были втянуты две войны, в результате которых погибли тысячи соотечественников, и в такой ситуации думать о спорте стало трудно. Дунямали подчеркнул, что после убийств лидеров и коррупционного правительства не осталось никаких условий для участия в Чемпионате мира.
Из-за жестоких действий против иранского народа возможность участия в соревновании практически исчезла. Однако международная футбольная федерация подает и другой сигнал.
Президент ФИФА Джанни Инфантино после встречи с президентом США Дональдом Трампом заявил, что сборная Ирана может принять участие в Чемпионате мира 2026 года. Трамп, в свою очередь, сообщил, что для иранской команды двери открыты.
В настоящее время ситуация такова, что с одной стороны, ответственные лица внутри Ирана резко заявляют, что из-за тяжелых условий поездка на турнир сама по себе затруднительна, а с другой стороны, представители ФИФА и США выражают официальную позицию о возможности участия. Поэтому вероятность того, что неопределенность вокруг этой темы еще долго сохранится, велика.
Напомним, Чемпионат мира 2026 года пройдет с 11 июня по 19 июля на полях США, Канады и Мексики. Источник: One.uz