Eronning jahon chempionatidan voz kechishi Iroqga yo‘llanma beradi
Taniqli futbol mutaxassisi va funksioneri Alisher Nikimbayev Eron terma jamoasi kelasi yili bo‘lib o‘tadigan Jahon chempionatida qatnashishdan voz kechishi mumkinligi haqidagi xabarlarga munosabat bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, hozirgi kunda bu masala atrofida turli fikrlar va taxminlar ko‘p aytilyapti, biroq eng muhimi shundaki, hozircha Eron futbol federatsiyasi tomonidan musobaqadan chiqish haqida rasmiy qaror qabul qilinmagan. Demak, sport vaziri bergan bayonotlar hali amaldagi yagona dalil bo‘lib qolmoqda, chunki hujjatlashtirilgan rasmiy yozuv yo‘q.
Agar gipotetik holatda Eron terma jamoasi rostdan ham final turnirida ishtirok etmasa, bo‘shab qolgan yo‘llanma uchun birinchi darajadagi da’vogar sifatida Iroq jamoasi nomini tilga olish mumkin. Buning sababi shundaki, Iroq terma jamoasi saralash bosqichida qit’alararo pley-off o‘yinlariga chiqqan va navbat mantig‘i aynan shu jamoa foydasiga ishlaydi.
Mutaxassisning qat’iy fikricha, bu bo‘sh o‘rinning boshqa biror kontinentga o‘tishi haqidagi mish-mishlar asossiz. Kvota har qanday holatda Osiyo Futbol Konfederatsiyasi doirasida hal qilinishi kerak.
Agar Iroq terma jamoasiga yo‘llanma berilsa, pley-off bosqichidagi o‘yinlar zanjiri ham belgilangan tartibda davom etadi. Iroq musobaqaga yo‘l olsa, uning o‘rniga Birlashgan Arab Amirliklari terma jamoasi qit’alararo o‘yinlar ishtirokchisi bo‘ladi.
Bu faqat shartnoma masalasi emas, balki Osiyo mintaqasidagi o‘tish bosqichida Amirliklar aynan Iroqqa yutqazganligi bilan bog‘liq. Shunga ko‘ra, navbat tamoyili shu tartibda ishlaydi va boshqa variantlar hozircha ehtimollik darajasida qoladi.
Xulosa qilib aytganda, hozirgi kunda eng to‘g‘ri yo‘l shov-shuvga berilmaslik va faqat rasmiy qarorni kutishdir. Lekin agar voqealar Eronning chiqib ketishi tomon burilsa, eng real ssenariy shunday bo‘ladi: birinchi nomzod Iroq va kvota Osiyoda qoladi.

Известный футбольный эксперт и функционер Алишер Никимбаев высказался по поводу сообщений о возможном отказе сборной Ирана от участия в чемпионате мира, который состоится в следующем году. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, в настоящее время вокруг этого вопроса много различных мнений и предположений, однако самое главное заключается в том, что пока Футбольная федерация Ирана не приняла официального решения об отказе от участия в турнире. Следовательно, заявления министра спорта остаются единственным действующим доказательством, поскольку документально оформленного официального подтверждения нет.
Если в гипотетическом случае сборная Ирана действительно не примет участия в финальном турнире, то первым претендентом на освободившуюся путевку можно назвать сборную Ирака. Причина в том, что сборная Ирака вышла на межконтинентальные плей-офф матчи в квалификационном этапе, и логика очередности работает именно в пользу этой команды.
По убеждению эксперта, слухи о том, что это свободное место перейдет к другому континенту, необоснованны. Квота в любом случае должна быть решена в рамках Азиатской конфедерации футбола.
Если сборная Ирака получит путевку, то цепочка игр плей-офф продолжится в установленном порядке. Если Ирак выйдет на турнир, то вместо него сборная Объединенных Арабских Эмиратов станет участником межконтинентальных матчей.
Это связано не только с вопросом контракта, но и с тем фактом, что на переходном этапе в азиатском регионе Эмираты проиграли именно Ираку. Таким образом, принцип очередности работает в этом порядке, и другие варианты пока остаются на уровне вероятностей.
Подводя итог, можно сказать, что сейчас самым правильным путем будет не поддаваться шумихе и ждать официального решения. Но если события повернутся в сторону выхода Ирана из турнира, то самый реальный сценарий будет следующим: первым кандидатом станет Ирак, а квота останется в Азии.