Eronlik o‘zbek futbolchilari kelajagi aniq bo‘ladi
Eron hududida kuzatilayotgan notinch vaziyat va xavfsizlik bilan bog‘liq muammolar tufayli mahalliy futbol chempionati noaniq muddatga to‘xtatilgan edi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Aynan shu fonda Eron klublarida o‘z qo‘llarini sinab ko‘rayotgan bir guruh o‘zbekistonlik futbolchilar vatanimizga qaytib kelishdi. Odil Hamrobekov, Igor Sergeev, Rustam Ashurmatov va Oston Orunov kabi taniqli legionerlar o‘z uyiga qaytishi muxlislar orasida katta qiziqish uyg‘otdi.
Hamma bir xil savolga javob izlayapti: endi ularga kutayotgan kelajak qanday bo‘ladi va ular qaysi jamoalarda o‘ynashni davom ettiradilar? Ushbu muhim mavzuda Navbahor futbol klubi bosh murabbiyi Timur Kapadze o‘z fikrini ochiq bildiribdi.
U Paxtakorga qarshi o‘yindan keyin tashkil etilgan matbuot anjumanida Erondagi o‘zbekistonlik futbolchilarning ayrimlari Namangan jamoasiga qo‘shilishi mumkinligini ta’kidladi. Murabbiyning so‘zlariga ko‘ra, bu jarayonda eng hal qiluvchi omil Xalqaro Futbol Federatsiyasiyani ruxsatiga bog‘liq.
Agar xalqaro qoidalar va reglament imkoniyat beradigan bo‘lsa, klub samarali harakatlar qilishga tayyor. Kapadze oldindan gaplashib ko‘rgan futbolchilar borligini va agar nasib qilsa, ularni o‘z safiga qo‘shish niyatida ekanliklarini aytdi.
Hozirgi kunda ko‘plab klublar tarkibni kuchaytirish uchun qiziqarli variantlarni izlayotgan bir paytda, Erondan qaytgan tajribali o‘yinchilar bozorda eng so‘raladigan futbolchilarga aylanib qolgan. Shu bilan birga, Oston Orunovning bir necha kun oldin ommaviy axborot vositalariga bergan intervyusi ham diqqatga sazovordir.
U Andijon klubiga o‘tishini e’lon qilgan edi. Bu esa ayrim futbolchilar borasida qarorlar allaqachon qabul qilinganini, boshqalari uchun esa yangi takliflar muhokamasi davom etayotganini ko‘rsatadi.
Kelajakda qaysi jamoa qanday ishlarni amalga oshirishi va futbolchilarning yangi manzili qayer bo‘lishini yaqin kunlar ko‘rsatib beradi. Manba: One.uz

Будущее узбекских футболистов в Иране станет ясным
В связи с напряженной обстановкой и проблемами безопасности на территории Ирана местный футбольный чемпионат был приостановлен на неопределенный срок. Об этом сообщает Zamin.uz.
Именно на этом фоне группа узбекских футболистов, пробующих свои силы в иранских клубах, вернулась на родину. Возвращение домой таких известных легионеров, как Одил Хамробеков, Игорь Сергеев, Рустам Ашурматов и Остон Орунов, вызвало большой интерес среди болельщиков.
Все ищут ответ на один вопрос: какое будущее их ждет и в каких командах они продолжат выступать? По этому важному вопросу главный тренер футбольного клуба «Навбахор» Тимур Капададзе открыто высказал свое мнение.
На пресс-конференции, состоявшейся после матча против «Пахтакора», он подчеркнул, что некоторые узбекские футболисты из Ирана могут присоединиться к команде из Намангана. По словам тренера, решающим фактором в этом процессе будет разрешение Международной федерации футбола.
Если международные правила и регламент позволят, клуб готов предпринять эффективные действия. Капададзе сообщил, что с некоторыми футболистами уже велись предварительные переговоры и, если судьба будет благосклонна, они намерены пополнить свой состав.
В настоящее время, когда многие клубы ищут интересные варианты для усиления состава, опытные игроки, вернувшиеся из Ирана, стали самыми востребованными футболистами на рынке. При этом заслуживает внимания и интервью, которое Остон Орунов дал средствам массовой информации несколько дней назад.
Он объявил о своем переходе в клуб «Андижан». Это свидетельствует о том, что по некоторым футболистам решения уже приняты, а для других продолжаются обсуждения новых предложений.
Ближайшие дни покажут, какие действия предпримут команды в будущем и где будет новый адрес футболистов. Источник: One.uz