O‘zbekiston yoshlar terma jamoasi Antalyada kuchli raqiblar bilan o‘ynaydi
O‘zbekiston olimpiya futbol terma jamoasi hozirda Turkiyaning Antalya shahrida bo‘lib o‘tadigan muhim o‘quv-mashg‘ulot yig‘iniga faol tayyorgarlik ko‘rmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bosh murabbiy Ravshan Haydarov boshchiligidagi jamoa mart oyi xalqaro tanaffusidan taktikani yanada takomillashtirish va yangi yosh iqtidorlarni aniqlash uchun foydalanadi. Ushbu yig‘in kelajakdagi katta xalqaro musobaqalar uchun kuchli va raqobatbardosh tarkibni shakllantirish maqsadida tashkil etilgan bo‘lib, ayniqsa 2005 va 2006-yillarda tug‘ilgan futbolchilar uchun muhim poydevor vazifasini o‘taydi.
Turkiyada bo‘lgan davrda terma jamoa Rossiya va Albaniya milliy terma jamoalari kabi kuchli raqiblarga qarshi o‘rtoqlik uchrashuvlarida ishtirok etadi. Ushbu o‘yinlar yuqori darajadagi raqobatni ta’minlaydi va o‘zbekistonlik yosh futbolchilarga turli taktik uslublar bilan tanishish imkonini beradi.
Rossiyaga qarshi o‘yin yuqori intensivlikda kechishi kutilayotgan bo‘lsa, Albaniya bilan bahs futbolchilarga Yevropa futbol maktablariga xos jismoniy talablar va texnik nuanslarga moslashishda yordam beradi. Dastlab 27 mart kuni Rossiya olimpiya terma jamoasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tadi.
Oradan uch kun o‘tib esa Yevropa qit’asining yutuqlari bilan tanilgan Albaniya jamoasi bilan kuch sinashadi. Hozirgi kunda rasmiy tarkib hali e’lon qilinmagan bo‘lsa-da, bu holat muxlislar va tahlilchilar orasida yangi yulduzlar haqida katta qiziqish uyg‘otmoqda.
O‘quv-mashg‘ulot yig‘ini ichki chempionatda o‘z salohiyatini ko‘rsata olgan futbolchilar uchun milliy terma jamoada doimiy o‘rinni egallashga ajoyib imkoniyat hisoblanadi. Murabbiy Haydarov yaqin kunlarda kengaytirilgan tarkibni e’lon qilishi kutilmoqda.
Bunda olimpiya dasturining uzoq muddatli maqsadlariga hissa qo‘sha oladigan yangi nomlarni jalb etishga alohida e’tibor qaratiladi. Ushbu tashabbus federatsiyaning yosh iqtidorlarni tarbiyalash va O‘zbekistonning jahon futbolida kuchli raqib bo‘lib qolishiga bo‘lgan sadoqatini yanada ochib beradi.

Сборная Узбекистана по футболу играет с сильными соперниками в Анталье
Олимпийская сборная Узбекистана по футболу активно готовится к важному учебно-тренировочному сбору, который сейчас проходит в турецком городе Анталья. Об этом сообщает Zamin.uz.
Команда под руководством главного тренера Равшана Хайдарова использует мартовский международный перерыв для дальнейшей отработки тактики и выявления новых молодых талантов. Данный сбор организован с целью формирования сильного и конкурентоспособного состава для будущих крупных международных турниров, выполняя особенно важную фундаментальную роль для футболистов 2005 и 2006 годов рождения.
Во время пребывания в Турции национальная сборная примет участие в товарищеских матчах против сильных соперников, таких как сборные России и Албании. Эти игры обеспечат высокий уровень конкуренции и дадут возможность узбекским молодым футболистам ознакомиться с различными тактическими стилями.
Матч против России ожидается в высоком темпе, тогда как встреча с Албанией поможет игрокам адаптироваться к физическим требованиям и техническим нюансам, характерным для европейских футбольных школ. Первое противостояние со сборной России по футболу состоится 27 марта.
Спустя три дня команда сразится в силе со сборной Албании, известной своими достижениями на европейском континенте. Хотя официальный состав еще не объявлен, эта ситуация уже вызывает большой интерес среди болельщиков и аналитиков в отношении новых звезд.
Учебно-тренировочный сбор представляет собой отличную возможность для футболистов, показавших свой потенциал в чемпионате страны, закрепиться в национальной сборной. Ожидается, что тренер Хайдаров в ближайшие дни объявит расширенный состав.
Особое внимание будет уделено привлечению новых имен, способных внести вклад в долгосрочные цели олимпийской программы. Эта инициатива еще раз подчеркивает приверженность федерации воспитанию молодых талантов и сохранению статуса Узбекистана как сильного соперника в мировом футболе.