Eron milliy futbol terma jamoasi AQSh prezidenti Donald Trampning so‘nggi bayonotlaridan so‘ng o‘z nuqtai nazarini aniq va qat’iy ifodaladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tramp xavfsizlik holatini asosiy sabab qilib ko‘rsatib, Eronni kelajakdagi Jahon chempionatidan chetlatish kerakligini aytgan edi. Shu munosabat bilan Eron futbol federatsiyasi rasmiy bayonot e’lon qilib, javobni berdi.
Bayonotda Jahon chempionati bitta davlatga tegishli emas, balki FIFA tomonidan boshqariladigan nufuzli xalqaro tadbir ekanligi ta’kidlandi. Eron terma jamoasi o‘z kuchiga va o‘yinchilarining maydondagi fidoyiliklariga tayanib, turnirga yo‘llanmani qo‘lga kiritgan ilk jamoalardan biri bo‘ldi.
Shuning uchun biror shaxs yoki hukumat malakali jamoani musobaqadan ixtiyoriy ravishda chetlatishi mumkin emas. Eron tomoni buni rad etib, agar chetlatish bo‘lishi kerak bo‘lsa, bu mezbon davlatning xavfsizlikni ta’minlay olmasligi bilan bog‘liq bo‘lishi kerak degan fikrni ilgari surdi.
Bu gaplar mezbonlik qilayotgan mamlakatdagi xavfsizlik tizimiga qaratilgan to‘g‘ridan-to‘g‘ri tanqid sifatida qabul qilindi. 2026 yilgi Jahon chempionati 11-iyundan 19-iyulgacha AQSh, Kanada va Meksika hududida o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Siyosiy keskinliklarga qaramay, Eron futbolchilari va rasmiylari o‘z millatini jahon sahnasida namoyon etishga sodiq qolmoqda. Ular bu yutuqning oddiy sport muvaffaqiyati emas, balki siyosiy ritorikadan ustun turadigan katta ahamiyatga ega ekanligini ta’kidlamoqda.
O‘yinchilar va muxlislar uchun bu faqat g‘alaba emas, balki erkinlik va o‘zini isbotlash tuyg‘usidir. Manba: One.uz

Национальная сборная Ирана по футболу четко и решительно выразила свою позицию после последних заявлений президента США Дональда Трампа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Трамп, ссылаясь на ситуацию с безопасностью как на основную причину, заявил о необходимости исключить Иран из будущего чемпионата мира. В связи с этим Футбольная федерация Ирана выпустила официальное заявление и дала ответ.
В заявлении подчеркивается, что чемпионат мира принадлежит не одной стране, а является престижным международным мероприятием под управлением ФИФА. Сборная Ирана, опираясь на свою силу и самоотверженность игроков на поле, стала одной из первых команд, завоевавших путевку в турнир.
Поэтому ни одно лицо или правительство не может произвольно исключить квалифицированную команду из соревнований. Иранская сторона отвергла это и выдвинула мысль о том, что если исключение необходимо, то оно должно быть связано с неспособностью принимающей страны обеспечить безопасность.
Эти слова были восприняты как прямая критика системы безопасности в стране-организаторе. Чемпионат мира 2026 года запланирован к проведению с 11 июня по 19 июля на территории США, Канады и Мексики.
Несмотря на политическую напряженность, иранские футболисты и официальные лица остаются верными своему народу в стремлении продемонстрировать его на мировой арене. Они подчеркивают, что это достижение имеет не просто спортивное значение, а представляет собой большую важность, превосходящую политическую риторику.
Для игроков и болельщиков это не просто победа, а чувство свободы и самоутверждения. Источник: One.uz