Real Madrid Manchestersitini o‘z maydonida mag‘lub etdi
Yevropa futbolidagi eng nufuzli klublardan biri hisoblanadigan Real Madrid jamoasi Chempionlar ligasining sakkizlik final bosqichida Angliya oliy divizioni vakili Manchestersiti jamoasini ularning o‘z maydonida uchta golli farq bilan mag‘lub etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu g‘alaba nafaqat o‘n millionlab muxlislar, balki dunyoni qamrab olgan futbol mutaxassislari orasida ham katta muhokamalarga sabab bo‘ldi. O‘yin yakunlanganidan so‘ng qirollik klubi bosh murabbiyi Alvaro Arbeloa jamoasi bunday muhim natijaga erishishiga avvaldan chuqur ishonganini ochiqchasiga aytdi.
Uning ta’kidlashicha, raqib jamoa tarkibida dunyoning eng yaxshi futbolchilari bo‘lsa-da, Real Madriddagi har bir o‘yinchi katta musobaqalarda o‘z so‘zini ayta oladigan darajada tayyorgarlik ko‘rgan. Ispaniyalik murabbiyning fikricha, maydonga chiqqan asosiy tarkib hamda ikkinchi bo‘limda zaxiradan maydonga tushgan futbolchilar ham Yevropadagi eng yuqori saviyali o‘yinchilar ekanini namoyish etdilar.
U bu yerda faqat o‘ynagan 11 nafar futbolchi haqida emas, balki juda kuchli va raqobatbardosh 20 nafar o‘yinchiga ega bo‘lgan jamoa haqida gap ketayotganini ta’kidladi. Shu bilan birga, Arbeloa raqib jamoani boshqaruvchi mashhur ispaniyalik mutaxassis Pep Guardiola qo‘l ostidagi klub so‘nggi vaqtlarda juda yaxshi o‘yin namoyish etayotganini ham alohida e’tirof etdi.
Siti jamoasi ketma-ket g‘alabalar qayd etib, yuqori darajadagi futbolni ko‘rsatib kelgan edi. Murabbiyning aytishicha, bu bahs oldidan Real Madridda ham ayrim muammolar mavjud bo‘lgan.
Hal qiluvchi o‘yinlarda jamoaning taqdirini belgilab berishi mumkin bo‘lgan yetakchi futbolchilaridan ba’zilari turli sabablarga ko‘ra maydondan tashqarida qolgan. Ammo shunga qaramay, madridliklar o‘z xarakterini va kuchli ruhni to‘la namoyon etdilar.
Arbeloa jamoaning ruhiy holati va g‘alabaga bo‘lgan ishonchi hal qiluvchi omil bo‘lganini ta’kidladi. Uning fikricha, Real Madriddoimo katta maqsadlar uchun kurashadigan va hech kimdan qo‘rqmaydigan klub hisoblanadi.
Biz Realmiz degan so‘zlar orqali u jamoaning hamma narsaga qodir ekanini va hech kimga bo‘yin egmasligini bildirdi. Murabbiy futbolchilariga raqibning ko‘ziga tik qarashni aytgani va ular aynan shunday qildilar.
Agar u bunday gapirsa, demak aytganlariga ishonadi. Har doim ham to‘g‘ri chiqmasligi mumkin, lekin ba’zi paytlarda haq bo‘lishini ko‘rdingiz degan so‘zlari bilan o‘yinning mohiyatini ochib berdi.
Shu tariqa, madridliklar Chempionlar ligasidagi navbatdagi muhim bosqichga katta ishonch bilan qadam tashladi. Muxlislar esa jamoaning navbatdagi o‘yinlarda ham shunday ruhda maydonga tushishini umid qilmoqda.

Один из самых авторитетных клубов европейского футбола «Реал Мадрид» в стадии 1/4 финала Лиги чемпионов одержал победу над представителем английской Премьер-лиги «Манчестер Сити» на их домашнем поле с разницей в три гола. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта победа вызвала широкие обсуждения не только среди десятков миллионов болельщиков, но и среди футбольных экспертов по всему миру. После окончания матча главный тренер королевского клуба Альваро Арбелоа открыто заявил, что команда заранее глубоко верила в достижение такого важного результата.
По его словам, несмотря на то что в составе соперника играют лучшие футболисты мира, каждый игрок «Реала» подготовлен так, чтобы иметь решающее слово в крупных турнирах. По мнению испанского тренера, как основной состав, вышедший на поле, так и футболисты, появившиеся со скамейки запасных во втором тайме, продемонстрировали уровень лучших игроков Европы.
Он подчеркнул, что речь идет не только об 11 игроках, вышедших на поле, а о команде, обладающей очень сильным и конкурентоспособным составом из 20 игроков. При этом Арбелоа отдельно отметил, что клуб под руководством известного испанского специалиста Пепа Гвардиолы в последнее время демонстрирует очень хорошую игру.
Команда «Сити» зафиксировала серию побед и показывала футбол высокого уровня. По словам тренера, перед этим матчем у «Реала» также существовали некоторые проблемы.
Некоторые из ведущих футболистов, способных определить судьбу команды в решающих матчах, по различным причинам остались вне поля. Однако, несмотря на это, мадридцы полностью проявили свой характер и сильную волю.
Арбелоа подчеркнул, что психологическое состояние команды и вера в победу стали решающими факторами. По его мнению, «Реал» всегда является клубом, который борется за большие цели и не боится никого.
Словами «Мы — Реал» он выразил, что команда способна на все и не склоняет голову перед кем-либо. Тренер сказал своим футболистам смотреть сопернику прямо в глаза, и они именно так и сделали.
Если он говорит так, значит верит в свои слова. Не всегда все выходит правильно, но иногда вы видели, что он прав, — этими словами он раскрыл суть матча.
Таким образом, мадридцы с большой уверенностью шагнули на следующий важный этап Лиги чемпионов. Болельщики же надеются, что команда выйдет на поле с таким же духом и в следующих матчах.