Har bir turnir davomida eng ko‘p gol urgan futbolchiga topshiriladigan ushbu sovrin, milliy terma jamoani jahon sahnasida muvaffaqiyatga yetaklash uchun zarur bo‘lgan mahoratni e’tirof etadi. AQSh, Kanada va Meksika davlatlari mezbonlik qiladigan 2026-yilgi turnir yaqinlashar ekan, futbol muxlislari ham, professional o‘yinchilar ham ushbu afsonaviy sovrinning boy tarixiga nazar tashlamoqda.
Bu haqida Goal.com nashri xabar berdi. Birinchi marta 1982-yilda ta’min etilgan ushbu mukofot guruh bosqichi va pley-off o‘yinlarida kiritilgan barcha gollarni hisobga oladi, ammo penaltilar seriyasidagi gol natijalari asosiy ko‘rsatkichga kiritilmaydi.
Agar bir nechta futbolchi turnirni yakunlashda bir xil miqdordagi gol urgan bo‘lsa, FIFA avval assistlar soniga, so‘ngra maydonda o‘tkazgan eng kam daqiqalarga e’tibor qaratib, g‘olibni aniqlaydi. Hujumkorlik mahoratini yanada qadrlash maqsadida xalqaro federatsiya ikkinchi va uchinchi o‘rin egalariga Kumush butsa hamda Bronza butsa sovrinlarini ham topshiradi.
Rekordlar kitobi afsonaviy natijalar bilan to‘la bo‘lib, 1958-yilda Just Fontenning aqlbovar qilmas o‘n uchta golidan tortib, 2022-yilda Kilian Mbappe qayd etgan ta’sirli sakkizta golgacha keng qamrovni o‘z ichiga oladi. Garri Keyn va Ronaldo Nazario kabi ulug‘vor futbolchilar o‘z nomlarini tarixga muhrlagan bo‘lsa-da, ushbu mukofot o‘z davrini belgilab bergan hujumchilar uchun o‘lmas dalolatnoma bo‘lib qolmoqda.
1962-yilda bo‘lgani kabi bir nechta futbolchi o‘rtasida taqsimlanadimi yoki yakka o‘zi qo‘lga kiritiladimi, Oltin butsa dunyodagi eng yirik sport tadbirida gol urish mahoratining oliy ramzi bo‘lib qoladi.

Мы посмотрели на историю и правила награды Золотой бутсы чемпионата мира
Награда «Золотая бутса» Чемпионата мира является одной из самых престижных индивидуальных наград в международном футболе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта награда, вручаемая футболисту с наибольшим количеством голов в ходе каждого турнира, признает мастерство, необходимое для приведения национальной сборной к успеху на мировой арене. По мере приближения турнира 2026 года, который будут принимать США, Канада и Мексика, как фанаты футбола, так и профессиональные игроки обращают свой взгляд на богатую историю этой легендарной награды.
Об этом сообщает издание Goal.com. Впервые врученная в 1982 году, эта награда учитывает все голы, забитые на групповом этапе и в плей-офф матчах, однако голы, забитые в серии пенальти, не включаются в основной показатель.
Если несколько футболистов завершат турнир с одинаковым количеством голов, ФИФА определит победителя, сначала обратив внимание на количество голевых передач, а затем на наименьшее количество минут, проведенных на поле. С целью еще большего признания атакующего мастерства международная федерация также вручает награды «Серебряная бутса» и «Бронзовая бутса» занявшим второе и третье места.
Книга рекордов полна легендарных достижений, охватывающих широкий спектр событий — от невероятных тринадцати голов Жюста Фонтена в 1958 году до впечатляющих восьми голов Килиана Мбаппе, забитых в 2022 году. Хотя великие футболисты, такие как Гарри Кейн и Роналдо Назарио, вписали свои имена в историю, эта награда остается бессмертным свидетельством для нападающих, определивших свою эпоху.
Будь то распределение между несколькими футболистами, как это было в 1962 году, или завоевание единолично, «Золотая бутса» остается высшим символом мастерства в забивании голов на крупнейшем спортивном мероприятии мира.