Varshavada bo‘lib o‘tayotgan xalqaro dzyudo turnirida o‘zbekistonliklar qatnashmoqda
Polsha poytaxti Varshava shahrida bugun nufuzli Xalqaro dzyudo turniri o‘z boshlanishiga erishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu musobaqa xalqaro darajadagi jiddiy bellashuvlar safidan o‘rin olgan bo‘lib, unda to‘rt qit’adan kelgan yigirma yetti davlat vakillari ishtirok etmoqda. Turnirda jami uch yuz yigirma nafar yetakchi dzyudochilar bir joyda jamlangan bo‘lib, ular o‘z mahoratlarini namoyish etib, yuqori natijalar va qimmatli reyting ochkolarini o‘zlashtirish uchun kurashmoqdalar.
Ushbu musobaqa har bir sportchi uchun jahon sahnasida o‘zini tanitish va kelajakdagi katta yutuqlarga qadam tashlash uchun ahamiyatli imkoniyat hisoblanadi. O‘zbekiston terma jamoasi ushbu nufuzli turnirda yetti nafar iqtidorli sportchisidan iborat kuchli delegatsiyani yubordi.
Jamoa tarkibidagi sportchilar o‘zlarining tajribasi va yosh salohiyatini birlashtirib, Vatanimiz sharafini himoya qilishga tayyor. Turnir jadvaliga ko‘ra, dastlabki bellashuvlar mahalliy vaqt bilan soat o‘n to‘rtdan boshlanib, final uchrashuvlari esa soat o‘n to‘qqiz va otuz muddatda o‘tkaziladi.
O‘zbekistonlik dzyudochilar uchun qur’a natijalari birinchi kundan boshlab jiddiy sinovlarni taqdim etdi. Misol uchun, oltmish kilogrammgacha vazn toifasida Bahrom Boturov polshalik va ukrainalik sportchilar orasidagi g‘olibga qarshi kurashadi.
Muhammadjon Masharipov esa qozog‘istonlik kuchli raqibi Nurdaulet Mirambekov bilan to‘qnash keladi. Yetmish uch kilogrammgacha vazn toifasida Hojiakbar Toshev fransiyalik va litvalik sportchilarning g‘olibi bilan bahs qiladi.
Inoyat Telmanov esa mezbonlar vakili Jakub Pek bilan o‘rtasidagi jangda o‘z mahoratini ko‘rsatishi kutilmoqda. Shuningdek, Alisher Samanov va Muhammadali Zoirov turnirning keyingi bosqichlarida o‘z raqiblariga qarshi chiqishga tayyorlanmoqdalar.
O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi sportchilarimizni qo‘llab-quvvatlashda davom etib ularning muvaffaqiyatli chiqishlariga umid qilmoqda. Manba: One.uz

В Варшаве проходит международный турнир по дзюдо с участием узбекистанцев
В столице Польши, городе Варшава, сегодня начался престижный международный турнир по дзюдо. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данное соревнование входит в число серьезных международных состязаний, в которых принимают участие представители двадцати семи стран с четырех континентов. На турнире собрались в общей сложности триста двадцать ведущих дзюдоистов, которые демонстрируют свое мастерство и борются за высокие результаты и ценные рейтинговые очки.
Для каждого спортсмена это соревнование представляет собой важную возможность заявить о себе на мировой арене и сделать шаг к будущим большим достижениям. Сборная Узбекистана отправила на этот престижный турнир сильную делегацию из семи талантливых спортсменов.
Спортсмены в составе команды, объединив свой опыт и молодой потенциал, готовы защищать честь нашей Родины. Согласно расписанию турнира, первые схватки начнутся в 14:00 по местному времени, а финальные встречи пройдут в 19:30.
Для узбекских дзюдоистов жребий преподнес серьезные испытания с первого дня. Например, в весовой категории до шестидесяти килограммов Бахром Ботуров будет бороться с победителем поединка между польским и украинским спортсменами.
Мухаммаджон Машарипов встретится с сильным казахстанским соперником Нурдаулетом Миранбековым. В весовой категории до семидесяти трех килограммов Ходжаакбар Тошев сразится с победителем поединка между французским и литовским спортсменами.
От Иноята Телманова ожидается демонстрация своего мастерства в поединке с представителем хозяев Якубом Пек. Также Алишер Саманов и Мухаммадали Зойров готовятся к выходу на соперников в следующих этапах турнира.
Федерация дзюдо Узбекистана продолжает поддерживать наших спортсменов и надеется на их успешные выступления. Источник: One.uz