Eron Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi o‘tkazgan so‘nggi harbiy amaliyot natijalari xalqaro miqyosda katta e’tiborni tortdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tashkilot rasman Dubay va Bahrayn poytaxti Manamadagi Citibank filiallariga dronlar yordamida amalga oshirilgan zarbalar uchun javobgarlikni o‘z zimmasiga oldi. Bu harakatlar Eronning o‘z bank tizimiga qilingan avvalgi hujumlarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri javob sifatida baholanmoqda.
Qo‘riqchilar korpusi vakili Ali Muhammad Nainiyning so‘zlariga ko‘ra, AQSHga tegishli bank ofislariga qilingan hujum dushmanning Eron moliya muassasalariga qarshi tajovuzini to‘xtatishga qaratilgan choradir. Uning ogohlantirishiga ko‘ra, bunday vaziyat shakllansa, AQSH banklarining mintaqadagi barcha bo‘limlari kelajakda ham qonuniy nishonga aylanishi mumkin.
Hujumlar 11 mart kuni Tehronda bo‘lib o‘tgan voqea bilan bog‘liq ravishda sodir etildi. Iran International axborot agentligining ma’lumotlariga asosan, Tehrondagi Sepah banki binosi raketa hujumiga uchradi va jiddiy zarar ko‘rdi.
The Wall Street Journal nashri o‘z maqolasida ushbu bank Eron xavfsizlik kuchlari xodimlariga maosh to‘lash bilan shug‘ullanadigan muhim moliya muassasasi ekanligini ta’kidlagan. Bu holat mintaqada davom etayotgan keskinlikning yanada kuchayib borishini ko‘rsatmoqda.
Moliyaviy muassasalar nishonga aylanishi jangovar harakatlarning yangi bosqichiga o‘tganini anglatadi. Eron rasmiylari agar bank tizimiga tahdidlar davom etsa, javob choralarini yanada kengaytirishga tayyor ekanliklarini bildirishmoqda.
Ushbu jarayonlar mintaqadagi siyosiy va iqtisodiy barqarorlikka jiddiy tahdid solmoqda. Manba: One.uz

Результаты последних военных учений, проведенных Корпусом стражей Исламской революции Ирана, привлекли значительное внимание на международном уровне. Об этом сообщает Zamin.uz.
Организация официально взяла на себя ответственность за удары с помощью дронов по филиалам Citibank в Дубае и столице Бахрейна Манама. Эти действия оцениваются как прямой ответ на предыдущие атаки на банковскую систему Ирана.
По словам представителя Корпуса стражей Али Мухаммада Найние, атака на принадлежащие США офисы банков является мерой, направленной на прекращение агрессии против иранских финансовых учреждений. Согласно его предупреждению, в случае возникновения подобной ситуации все отделения американских банков в регионе могут стать законными целями и в будущем.
Атаки были совершены в связи с инцидентом, произошедшим 11 марта в Тегеране. Согласно данным информационного агентства Iran International, здание банка Sepah в Тегеране подверглось ракетному обстрелу и понесло серьезные повреждения.
Издание The Wall Street Journal в своей статье отметило, что данный банк является важным финансовым учреждением, занимающимся выплатой зарплат сотрудникам сил безопасности Ирана. Эта ситуация свидетельствует о дальнейшем обострении напряженности в регионе.
То, что финансовые учреждения стали целями, означает переход боевых действий на новый этап. Иранские официальные лица заявляют о готовности расширить ответные меры, если угрозы банковской системе продолжатся.
Эти процессы представляют серьезную угрозу политической и экономической стабильности в регионе. Источник: One.uz