O‘zbekiston yoshlari Tailandda umumjamoa hisobida birinchi o‘rinni egalladi
Tailandning poytaxti Bangkok shahrida o‘tgan yosh sportchilar o‘rtasidagi xalqaro Futures Cup turniri natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston terma jamoasi ajoyib g‘alaba qozondi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu nufuzli musobaqada ishtirok etgan yoshlarimiz to‘rtta oltin, besh kumush va ikkita bronza medalini qo‘lga kiritib, umumjamoa hisobida birinchi o‘rinni egallashdi. Bu muvaffaqiyat ularni musobaqa yakunida eng yaxshi jamoa unvoniga sazovor qildi.
Sportchilarimiz og‘ir bahslarda ham o‘z mahoratini va jangovar ruhlarini to‘liq namoyon etdilar. Oltin medal sohiblari qatoriga minus sakkiz besh kilogramm vazn toifasidagi Sardorbek Bahromxo‘jayev, minus tuxson kilogrammdagi Asadbek Sultonboyev, plus to‘qson kilogrammdagi Islom Salixov hamda minus oltmish kilogrammdagi Rushanabonu Isoyeva kiradi.
Kumush medallar Suxrob Rahmatullayev, Nazokat Mardonova, Sevara Mamatova, Samira Turg‘unova va Asaloy Baxtiyorovaga nasib etdi. Shuningdek, Abdug‘ani Yorqinjonov va Nilufarxon Abduhoshimova bronza medallari bilan yurti xalqini quvontirdilar.
Ushbu yutuqlarga erishishda murabbiylar guruhining mehnati beqiyosdir. Xulio Li Echavarria, Sirojiddin Nayimov, Baxtiyor To‘raboyev, Elnur Abduraimov, Temur Axbayev, Eldor Holmatov, Mirxon Sodiqov va Shahobbek Jo‘rayev sportchilarni har jihatdan o‘zlashtirib, g‘alaba yo‘lida qo‘llab-quvvatladilar.
Jamoa menejeri Mirzohid Numonov va hakam Maruf Urdushev ham o‘z vazifalarini adolatli va mas’uliyat bilan bajardilar. Umumjamoa hisobida birinchi o‘rinni O‘zbekiston egallagan bo‘lsa, Qozog‘iston ikkinchi, AQSH sportchilari esa uchinchi o‘rinda joy oldilar.
Mutaxassislar fikriga ko‘ra, bu natija yurtimiz boksining yosh avlodida katta e’tibor bilan shug‘ullanayotganidan va kelajakda yanada katta yutuqlarga erishish imkoniyati borligidan dalolat beradi. Manba: One.uz

Сборная Узбекистана заняла первое место в командном зачете на Тайланде
По итогам международного турнира Futures Cup среди юных спортсменов, прошедшего в столице Таиланда Бангкоке, сборная Узбекистана одержала блестящую победу. Об этом сообщает Zamin.uz.
Наши юные спортсмены, принявшие участие в этом престижном турнире, завоевали четыре золотые, пять серебряных и две бронзовые медали, заняв первое место в командном зачете. Этот успех позволил им получить звание лучшей команды по итогам соревнований.
Наши спортсмены продемонстрировали свое мастерство и боевой дух даже в самых тяжелых поединках. В число обладателей золотых медалей вошли Сардорбек Бахромходжаев в весовой категории до 85 кг, Асадбек Султобоев в категории до 90 кг, Ислам Салихов в категории свыше 90 кг и Рушанабону Исоева в категории до 60 кг.
Серебряные медали достались Сухробу Рахматуллаеву, Назокат Мардоновой, Севаре Маматовой, Самире Тургуновой и Асалой Бахтияровой. Также Абдугани Йоркинджонов и Нилюфархон Абдухошимова порадовали народ своей страны бронзовыми медалями.
В достижении этих успехов неоценима заслуга тренерского штаба. Хулио Ли Эчаваррия, Сирожддин Найимов, Бахтияр Торабоев, Эльнур Абдураимов, Темур Ахбаев, Элдор Холматов, Мирхон Содиқов и Шахоббек Джораев всесторонне подготовили спортсменов и поддерживали их на пути к победе.
Менеджер команды Мирзахид Нумонов и судья Маруф Урдусhev также честно и ответственно выполнили свои обязанности. В командном зачете первое место занял Узбекистан, второе — Казахстан, а спортсмены США расположились на третьем месте.
По мнению специалистов, этот результат свидетельствует о том, что в нашей стране уделяется большое внимание развитию бокса среди молодежи и есть все возможности для достижения еще больших успехов в будущем. Источник: One.uz