Hatto aynan shunday holat yuzaga kelsa va Eron jamoasi turnirdan chetda qoladigan bo‘lsa, bu vaziyat xalqaro futbol federatsiyasi va Osiyo futbol konfederatsiyasini qo‘shimcha o‘rinbosar jamoa tanlash bo‘yicha jiddiy qaror qabul qilishga majbur qiladi. Turnir AQSh, Kanada va Meksika davlatlarida birgalikda o‘tkazilishi belgilangan bo‘lib, Osiyo qit’asidan olinadigan yo‘llanma soni va tartibi aniq belgilangan.
Hozirgi kunda ekspertlar fikriga ko‘ra, Eron o‘rnini egallash uchun eng asosiy va ehtimoliy nomzod Iroq milliy terma jamoasi hisoblanadi. Iroq futbolchilari kelasi yilning mart oyining oxirida qit’alararo pley-off bosqichida Boliviya va Surinam jamoalari o‘rtasidagi g‘olibga qarshi hal qiluvchi o‘yinni o‘tkazishlari kerak.
Agar Iroq jamoasi ushbu muhim uchrashuvda g‘alaba qozonib, to‘g‘ridan-to‘g‘ri yo‘llanma olsa, Eronning o‘rni bo‘shagan taqdirda navbat Birlashgan Arab Amirliklariga keladi. Aksincha, agar Iroq jamoasi pley-offda yutqazsa, unda Eron ishtirok eta olmasligi sababli Iroq jamoasi o‘z navbatida Osiyodan ikkinchi yo‘llanmani olish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Birlashgan Arab Amirliklari jamoasi Osiyo saralash bosqichining yakuniy turida Iroqga yutqazgani sabab, hozircha uchinchi navbatdagi da’vogar sifatida ko‘rilmoqda. Vaziyat hali to‘liq aniqlanmagan bo‘lsa-da, joriy lahzada asosiy e’tibor aynan Iroq va Birlashgan Arab Amirliklari jamoalariga qaratilmoqda.
Har ikki davlat futbolchilari o‘zlarining kuchini sinash orqali jahon maydoniga chiqish imkoniyatidan foydalanishga tayyorgarlik ko‘rishmoqda. Ushbu jarayon futbol jamoalari uchun katta mas’uliyat va imkoniyatni ifodalaydi.

Сборная Ирана может не попасть на чемпионат мира
По информации известного спортивного информационного агентства ESPN, единственного источника, обострение текущей политической ситуации затрудняет участие национальной футбольной сборной Ирана в чемпионате мира, который состоится в следующем году. Об этом сообщает Zamin.uz.
Даже если такая ситуация произойдет и команда Ирана не примет участия в турнире, это вынудит международную футбольную федерацию и Азиатскую футбольную конфедерацию принять серьезное решение о выборе дополнительной замещающей команды. Турнир запланирован к проведению совместно в США, Канаде и Мексике, при этом количество и порядок квот для азиатского континента четко определены.
По мнению экспертов на данный момент, главным и наиболее вероятным кандидатом на замену Ирана считается национальная сборная Ирака. Футболисты Ирака должны в конце марта следующего года провести решающий матч межконтинентального плей-офф против победителя встречи между командами Боливии и Суринама.
Если команда Ирака выиграет этот важный матч и получит прямую путевку, то в случае освобождения места Ирана очередь перейдет к Объединенным Арабским Эмиратам. Напротив, если Ирак проиграет в плей-офф, то из-за невозможности участия Ирана команда Ирака получит возможность получить вторую квоту от Азии.
Команда Объединенных Арабских Эмиратов рассматривается пока как третий претендент, поскольку в финальном раунде азиатского отбора уступила Ираку. Хотя ситуация еще не полностью прояснилась, в настоящий момент основное внимание сосредоточено именно на командах Ирака и Объединенных Арабских Эмиратов.
Футболисты обеих стран готовятся использовать возможность выйти на мировой уровень, проверяя свои силы. Этот процесс представляет собой большую ответственность и возможность для футбольных команд.