Islom Ismoilov Superkubok g‘olibini xalq bilan tabrikladi
Fargona Neftchi jamoasi bosh murabbiyi Islom Ismoilov O‘zbekiston superkubogi bahslarida Paxtakor klubiga qarshi o‘tkazilgan muhim uchrashuvdan so‘ng o‘z fikrlarini ochiq aytdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U birinchi navbatda bu tarixiy g‘alabaning shiori bo‘lib qolgan Farg‘ona xalqini, shuningdek, Namangan va Andijon viloyatlaridan kelib qo‘llab-quvvatlagan mehmon muxlislarni chin dildan tabriklaydi. Murabbiyning so‘zlariga ko‘ra, bu g‘alaba faqat maydondagi yoshlarning mehnati emas, balki butun mamlakatning birgalikdagi qudratidir.
O‘yin davomida to‘liq ochiq va hujumkor futbol ko‘rsatilgan bo‘lib, bu jamoaning yangi taktik yo‘nalishini aniq ko‘rsatdi. Islom Ismoilov o‘tgan mavsumda jamoa himoyaviy futbolga urg‘u berganini, lekin hozirda yoshlarni hujumkor o‘yinga majburlash yo‘lida qat’iy ishlamoqda.
Avvalgi murabbiy Vitaliy Levchenkoning ham xizmatini e’tirof etib, iste’fo murabbiylik kasbining tabiiy jarayoni ekanligini ta’kidladi. Markaziy yarimhimoya pozitsiyasida Jokich va Ratinio kabi ikki xil o‘yinchini tanlash orqali jamoa raqibning kuchli tomoniga qarshi samarali choralar ko‘rdi.
Murabbiyning fikricha, Paxtakor ham mahorat jihatidan kam emas edi, lekin finallarda taktikadan ko‘ra xarakter va kuchli ruh yutqazishga olib keladi. Gegenpressing usulini dastlabki daqiqalardan qo‘llash orqali raqibning o‘z maydoniga chiqishini to‘sib, shu orqali g‘alabaga erishildi.
Mavsum boshida ayrimlar tomonidan o‘zbek murabbiylariga nisbatan paydo bo‘lgan salbiy fikrlarga esa o‘yin natijasi eng yaxshi javob bo‘ldi. Ismoilov kelajakda ham mehnat va natija bilan gapirishga, o‘z ishonchiga asoslanib olg‘a intilishni davom ettirishini aytib o‘tdi.

Ислам Исмоилов поздравил народ с победой в Суперкубке
Главный тренер команды «Фергана Нефтчи» Ислам Исмоилов откровенно высказался после важного матча против клуба «Пахтакор» в рамках Суперкубка Узбекистана. Об этом сообщает Zamin.uz.
Прежде всего он искренне поздравляет народ Ферганы, ставший девизом этой исторической победы, а также гостевых болельщиков, приехавших поддержать из Наманганской и Андижанской областей. По словам тренера, эта победа — это не только труд молодых игроков на поле, но и совместная сила всей страны.
В ходе игры была показана полностью открытая и атакующая игра, что ясно продемонстрировало новое тактическое направление команды. Ислам Исмоилов отметил, что в прошлом сезоне команда делала упор на оборонительный футбол, но сейчас он настойчиво работает над тем, чтобы заставить молодых игроков играть в атакующий футбол.
Отметив заслуги предыдущего тренера Виталия Левченко, он подчеркнул, что отставка — естественный процесс в тренерской профессии. Выбор двух разных игроков на позиции центрального полузащитника — Йокича и Ратинио — позволил команде эффективно противостоять сильным сторонам соперника.
По мнению тренера, «Пахтакор» также не уступал в мастерстве, но в финалах решающими становятся характер и сильный дух, а не тактика. Применение метода гегенпрессинга с первых минут игры позволило блокировать выход соперника на свою половину поля и добиться победы.
Результат игры стал лучшим ответом на негативные мнения, которые в начале сезона высказывались в адрес узбекских тренеров. Исмоилов заявил, что в будущем он продолжит говорить делом и результатами, опираясь на свою уверенность и стремясь двигаться вперед.