Avvalroq Eron futbol federatsiyasi prezidenti Mehdi Toj bu borada tashkilot bilan muzokaralar olib borilayotgani, terma jamoa AQSh o‘rniga Meksikada o‘ynashi mumkinligi haqida ma’lumot bergan edi. Ushbu taklif Eronning xalqaro hamkorlar bilan kelishuvga erishishga qaratilgan harakatlari doirasida ko‘rilgan.
Ammo The Times nashrining xabariga ko‘ra, FIFA bu taklifni rasmiy tarzda ko‘rib chiqmagan va uni amalga oshirish mumkin emasligini bildirgan. Sababi, turnir uchun chiptalar allaqachon sotilgan va o‘yinlarni boshqa joyga ko‘chirish qarori boshqa ishtirokchi jamoalarning ham tayyorgarliklariga salbiy ta’sir ko‘rsatadi.
Shuningdek, bunday o‘zgarishlar musobaqa tartibiga ham xalaqit beradi. Eron terma jamoasi 2026 yilgi jahon chempionatida Belgiya, Misr va Yangi Zelandiya terma jamoalari bilan bir guruhda, ya’ni “G” guruhida ishtirok etadi.
Uchrashuvlarning barchasi AQSh hududida o‘tkazilishi rejalashtirilgan. FIFAning bu qarori musobaqa tartibi va muxlislar uchun chiptalar bilan bog‘liq barcha holatlarni hisobga olgan holda qabul qilingan.

Международная футбольная организация FIFA отклонила предложение о переносе матчей национальной сборной Ирана на чемпионате мира 2026 года в другую страну. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ранее президент Федерации футбола Ирана Мехди Тодж сообщил, что ведутся переговоры с организацией по этому вопросу, и сборная может сыграть в Мексике вместо США. Это предложение рассматривалось в рамках усилий Ирана по достижению соглашения с международными партнерами.
Однако, согласно сообщению издания The Times, FIFA официально не рассматривала это предложение и заявила, что его невозможно реализовать. Причина в том, что билеты на турнир уже проданы, и решение о переносе матчей негативно повлияет на подготовку других участвующих команд.
Кроме того, такие изменения нарушат регламент соревнований. Сборная Ирана примет участие в чемпионате мира 2026 года в группе "G" вместе с командами Бельгии, Египта и Новой Зеландии.
Все матчи запланированы к проведению на территории США. Решение FIFA было принято с учетом регламента турнира и всех вопросов, связанных с билетами для болельщиков.