Ekspertlar fikricha, Husanov qisqa vaqt ichida katta yutuqlarga erishib, jahon futbolida o‘z o‘rnini topmoqda. Abduqodirning professional faoliyati 2022 yilda O‘zbekistondan tashqarida boshlandi.
U Belorusning “Energetik-BGU” klubida o‘ynay boshladi. Uning haqiqiy iste’dodi va salohiyati esa 2023 yilda o‘tkazilgan 20 yoshgacha bo‘lgan futbolchilar o‘rtasidagi jahon chempionatida namoyon bo‘ldi.
Bu turnirda Husanov murakkab vaziyatlarda yuqori mahorati, himoyadagi ustaligi va uzoq masofalarga aniq pas berish qobiliyati bilan ajralib turdi. Yorqin o‘yinlari unga Yevropa elitasiga chiqish imkonini berdi.
2023 yil yozida Fransiyaning “Lans” klubi bilan shartnoma imzoladi. Bu oson bo‘lmagan yo‘l edi, chunki u deyarli havaskorlar darajasidan boshlab, UEFA Chempionlar Ligasi va Fransiyaning kuchli klublariga qarshi o‘ynash darajasiga yetdi.
Shu davrda Abduqodir Husanov haqiqiy “sayqallanmagan olmos” sifatida tan olindi. U raqib harakatlarini oldindan his qilish, yakkakurashlarda kuchli bo‘lish va qarshi hujumlarda hal qiluvchi rol o‘ynash qobiliyatlari bilan ajralib turadi.
Bu uning katta yutuqlarga erishishiga imkon yaratdi. Taxminlarga ko‘ra, Husanov Fransiyada uzoq qolmadi.
2025 yil yanvarida, qishki transfer oynasida, “Manchester Siti” klubi bosh murabbiyi Pep Gvardiola unga 40 million yevro taklif qildi. Ammo Jon Stounzning o‘yindagi pasayishi va Ruben Diashning jarohatlari sababli Abduqodir yangi muhitga tezda moslashib, jamoaga darhol yordam berishi kerak bo‘ldi.
Husanov bo‘yi 1,86 metr, o‘ng oyoqli va 22 yoshda bo‘lgan markaziy himoyachidir. U faqat himoyaviy qobiliyatlari bilan emas, balki tezligi, to‘pni nazorat qilish va o‘yinni tashkil etish qobiliyati bilan ham ajralib turadi.
Bu xususiyatlar Gvardiola jamoasida muhim ahamiyatga ega, chunki u yerda to‘p nazorati, pozitsion almashinuvlar va oqilona harakatlar ustunlik qiladi. Bundan tashqari, Abduqodir hujumning turli hududlarida ishtirok etishi mumkin.
U ichki kanalda faollik ko‘rsatib, yarim himoyachilardan biriga uzatish yo‘lini ochadi, qanot himoyachisi bilan hamkorlik qiladi yoki pressingdan chiqib, himoya chiziqlarini aylanib o‘tadi. U uzun uzatmalarni ham aniq bajaradi.
Shuningdek, u bir necha bor o‘ng himoyachi yoki uchlik himoya markazida ham samarali o‘ynagan. 2025–2026 yilgi Premer-liga mavsumidagi statistikasi ham uning yuqori darajadagi faoliyatini tasdiqlaydi.
Masalan, uning qarshi kutilgan gollari 11,32 ni tashkil etadi, o‘tkazib yuborilgan gollar esa 7 ga teng. Manba: balonypie.com

Крупная мексиканская спортивная медиа-платформа balonypie.com опубликовала аналитическую статью о карьере самого известного футболиста национальной сборной Узбекистана, которая примет участие в чемпионате мира 2026 года, Абдукодира Хусанова. Об этом сообщает Zamin.uz.
По мнению экспертов, Хусанов за короткое время достиг больших успехов и занимает своё место в мировом футболе. Профессиональная карьера Абдукодира началась за пределами Узбекистана в 2022 году.
Он начал играть в белорусском клубе «Энергетик-БГУ». Его настоящий талант и потенциал проявились на чемпионате мира среди футболистов до 20 лет, который прошёл в 2023 году.
На этом турнире Хусанов выделялся высоким мастерством в сложных ситуациях, умением играть в обороне и способностью точно отдавать передачи на дальние дистанции. Его яркая игра дала ему возможность выйти в элиту европейского футбола.
Летом 2023 года он подписал контракт с французским клубом «Ланс». Это был нелёгкий путь, так как он прошёл от почти любительского уровня до игры в Лиге чемпионов УЕФА и против сильнейших клубов Франции.
В этот период Абдукодир Хусанов был признан настоящим «неогранённым алмазом». Он выделяется умением предугадывать действия соперника, силой в единоборствах и решающей ролью в контратаках.
Это позволило ему добиться больших успехов. По предположениям, Хусанов надолго во Франции не задержался.
В январе 2025 года, в зимнее трансферное окно, главный тренер «Манчестер Сити» Пеп Гвардиола предложил за него 40 миллионов евро. Однако из-за снижения формы Джона Стоунза и травм Рубена Диаша Абдукодиру пришлось быстро адаптироваться к новой среде и сразу же помогать команде.
Хусанов — центральный защитник ростом 1,86 метра, правша, 22 года. Он выделяется не только оборонительными навыками, но и скоростью, контролем мяча и способностью организовывать игру.
Эти качества имеют большое значение в команде Гвардиолы, где преобладает контроль мяча, позиционные перестановки и разумные действия. Кроме того, Абдукодир может участвовать в атаке на разных участках поля.
Он активен в центральном канале, открывая путь для передачи одному из полузащитников, взаимодействует с фланговым защитником или выходит из прессинга, обходя линии обороны. Он также точно выполняет длинные передачи.
Кроме того, он несколько раз эффективно играл на позиции правого защитника или в тройке центральных защитников. Статистика сезона Премьер-лиги 2025–2026 годов подтверждает его высокий уровень игры.
Например, его ожидаемые пропущенные голы составляют 11,32, а пропущенные голы — 7. Источник: balonypie.com