O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Samarqand viloyatiga qilgan tashrifi davomida Yoshlar kreativ shaharchasi va jamoat bog‘i bilan tanishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashrifda davlat rahbari hududdagi viloyat shaxmat federatsiyasi faoliyati va yosh shaxmatchilar uchun yaratilgan zamonaviy sharoitlarni yaqindan ko‘zdan kechirdi. Bu maskanda o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlari tashkil etish, turli turnirlar o‘tkazish hamda iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash uchun keng imkoniyatlar mavjud.
Uchrashuvda Olimpiada chempioni Jahongir Vahidov ham ishtirok etdi. Yoshlar kreativ shaharchasi nafaqat dam olish uchun, balki intellektual rivojlanish va shaxmatni yanada rivojlantirish uchun muhim markaz vazifasini bajaradi.
Yangi barpo etilgan ushbu shaharcha yosh avlodga bilim olish, strategik fikrlash va ijodiy faollikni oshirishda katta yordam bermoqda. Prezident Mirziyoyevning ta’kidlashicha, yoshlarning har tomonlama rivojlanishi davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi.
Shu bois ham Samarqand viloyatida yoshlar uchun zamonaviy sharoitlar yaratish, ularni qo‘llab-quvvatlash borasida keng ko‘lamli ishlar olib borilmoqda. Yoshlar kreativ shaharchasi bu maqsadning amaliy ifodasi bo‘lib, kelajak avlodning bilim va mahoratini oshirishda muhim rol o‘ynaydi.

Мирзиёев ознакомился с Молодежным креативным городком в Самарканде
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев во время визита в Самаркандскую область ознакомился с Молодежным креативным городком и общественным парком. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе этого визита глава государства внимательно изучил деятельность областной шахматной федерации и современные условия, созданные для молодых шахматистов. В этом месте есть широкие возможности для организации учебно-тренировочных сборов, проведения различных турниров, а также поддержки талантливой молодежи.
Встреча также посетил олимпийский чемпион Джахонгир Вахидов. Молодежный креативный городок выполняет важную роль не только как место отдыха, но и как центр интеллектуального развития и дальнейшего развития шахмат.
Новооткрытый городок оказывает большую помощь молодому поколению в получении знаний, развитии стратегического мышления и творческой активности. По словам президента Мирзиёева, всестороннее развитие молодежи является одним из приоритетных направлений государственной политики.
Именно поэтому в Самаркандской области ведется масштабная работа по созданию современных условий для молодежи и их поддержке. Молодежный креативный городок является практическим выражением этой цели и играет важную роль в повышении знаний и мастерства будущих поколений.