Bu qaror Dakardagi rasmiylarning keskin noroziligiga sabab bo‘ldi. Ular bunday harakat Afrika futboli boshqaruviga bo‘lgan ishonchga salbiy ta’sir ko‘rsatishini ta’kidlashmoqda.
Bu haqda Goal.com sayti xabar berdi. Senegal hukumati matbuot kotibi Mari Roz Xadi Fatu Fayening so‘zlariga ko‘ra, bu qaror ham noqonuniy, ham adolatsiz hisoblanadi.
U rasmiy qoidalarga muvofiq o‘tkazilgan final natijasini bekor qilish Afrika Futbol Konfederatsiyasining ishonchliligini jiddiy zaiflashtiradi, dedi. Senegal endilikda CAF boshqaruv organlarida yuzaga kelgan ehtimoliy qonunbuzarliklarni batafsil o‘rganishni talab qilmoqda.
Mojaro 18 yanvar kuni o‘tkazilgan final o‘yinida avj oldi. O‘shanda Senegal jamoasi Marokash foydasiga penalti belgilanganidan so‘ng qisqa muddat maydonni tark etdi.
Keyinchalik uzoq tanaffusdan so‘ng jamoa sardori Sadio Mane chaqirig‘i bilan maydonga qaytdi. O‘yinning oxirida Senegal qo‘shib berilgan vaqt davomida kiritilgan gol evaziga 1:0 hisobida g‘alaba qozondi.
Afrika Futbol Konfederatsiyasi seshanba kuni Senegalni chempionlik unvonidan mahrum qilib, Marokashni qit’a chempioni deb e’lon qildi. Bunga javoban Senegal Futbol Federatsiyasi ishni imkon qadar tezroq Lozannadagi Sport arbitraj sudiga olib chiqishini ma’lum qildi.
Shu tariqa Afrika futboli tarixidagi eng bahsli final o‘yinlaridan biri yuzasidan katta huquqiy kurash boshlangan bo‘ldi. Manba: Goal.com

Сенегал потребовал независимого расследования у Африканской футбольной конфедерации
После того как Африканская футбольная конфедерация лишила страну чемпионства Кубка африканских наций из-за обвинений в коррупции, Сенегал потребовал проведения независимого международного расследования. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение вызвало резкое недовольство официальных лиц в Дакаре. Они подчеркивают, что такие действия негативно повлияют на доверие к управлению африканским футболом.
Об этом сообщает сайт Goal.com. По словам пресс-секретаря правительства Сенегала Мари Роз Хади Фату Файен, это решение является как незаконным, так и несправедливым.
Она заявила, что отмена результата финала, проведенного в соответствии с официальными правилами, серьезно подрывает доверие к Африканской футбольной конфедерации. Теперь Сенегал требует детального расследования возможных нарушений в руководящих органах КАФ.
Конфликт обострился во время финального матча, состоявшегося 18 января. Тогда команда Сенегала на короткое время покинула поле после того, как был назначен пенальти в пользу Марокко.
Позже, после длительного перерыва, капитан команды Садио Мане призвал игроков вернуться на поле. В конце игры Сенегал выиграл со счетом 1:0 благодаря голу, забитому в добавленное время.
Во вторник Африканская футбольная конфедерация лишила Сенегал титула чемпиона и объявила Марокко чемпионом континента. В ответ Федерация футбола Сенегала заявила о намерении как можно скорее передать дело в Спортивный арбитражный суд в Лозанне.
Таким образом, началась крупная юридическая борьба вокруг одного из самых спорных финальных матчей в истории африканского футбола. Источник: Goal.com