Yevropa futbol ittifoqi kelasi yozda qitadagi eng nufuzli klublar ligalari vakillari bilan videoqayta tekshirish tizimi ishlashini muhokama qilish uchun maxsus yig‘ilish o‘tkazadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tadbir asosiy maqsadi barcha yirik turnirlarda bu zamonaviy texnologiyadan qanday samarali va to‘g‘ri foydalanishni hal qilishdir. Sky Sports axborot vositasi xabar berishicha, yig‘ilishda UYEFA butun Yevropada bitta va soddalashtirilgan yondashuvni joriy etishga intilmoqda.
Bu esa videohakamlar faqat aniq va ochib ko‘rinadigan xatalarni tuzatish uchun ishlashini kafolatlaydi va futbol maydonidagi adolatni yanada mustahkamlaydi. Tadbirni UYEFA hakamlar bo‘limining rahbari Roberto Rosetti boshqaradi va u yaqinda yakunlangan Jahon chempionatidan so‘ng bo‘lib o‘tadi.
Yig‘ilishda Angliya Premer-ligasi, Ispaniya La Ligasi, Italiya A Seriyasi, Germaniya Bundesligasi va Fransiyaning Liga 1 kabi eng kuchli ligalar vakillari ishtirok etishi kutilmoqda. Rosetti o‘tgan oyda bergan bayonotida futbolda juda kichik va noaniq detallarga ko‘proq e’tibor qaratish, ya’ni mikroskopik darajada aralashuv yo‘lga tushmasligi kerakligini ta’kidlagan edi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, videoqayta tekshirish to‘g‘ri qo‘llanilganda futbolning ajralmas bir qismiga aylanadi, ammo hozirgi holatda uning ishlash tartibi ko‘plab muxlislar orasida bahs-munozaralarga sabab bo‘lmoqda. Yig‘ilishdan asosiy maqsad tizimni yanada samarali va oshkora ishlaydigan holga keltirishdir.
Shu orqali futboldagi adolatni ta’minlash va o‘yin natijasi yoki hal qiluvchi holatlarni bahslashga olib keladigan nizolar sonini sezilarli darajada kamaytirish rejalashtirilgan. Barcha tomonlar birgalikda kelajakdagi o‘yinlarni yanada sifatli va ko‘ngilochar qilish uchun zamonaviy yechimlarni qabul qiladilar.

UEFA готовится к интеграции системы видеопомощи арбитрам в Лиге чемпионов
Европейский футбольный союз проведет специальное собрание следующим летом для обсуждения работы системы видеоповторов с представителями самых престижных клубных лиг континента. Об этом сообщает Zamin.uz.
Основная цель этого мероприятия — определить, как эффективно и правильно использовать эту современную технологию на всех крупных турнирах. По информации Sky Sports, на собрании УЕФА стремится внедрить единый и упрощенный подход по всей Европе.
Это гарантирует, что видеопомощь арбитрам будет использоваться только для исправления явных и очевидных ошибок, что укрепит справедливость на футбольном поле. Мероприятие возглавит руководитель судейского отдела УЕФА Роберто Росетти, и оно пройдет после недавно завершившегося Чемпионата мира.
Ожидается участие представителей сильнейших лиг, таких как Английская Премьер-лига, Испанская Ла Лига, Итальянская Серия А, Немецкая Бундеслига и Французская Лига 1. В заявлении, сделанном Росетти в прошлом месяце, он подчеркнул, что в футболе не должно быть чрезмерного внимания к очень мелким и нечетким деталям, то есть не должно быть микроскопического вмешательства.
По его словам, при правильном применении видеоповторы станут неотъемлемой частью футбола, однако в текущем виде их работа вызывает споры среди многих болельщиков. Главная цель собрания — сделать систему более эффективной и прозрачной.
Таким образом планируется обеспечить справедливость в футболе и значительно сократить количество споров, связанных с результатами матчей или решающими моментами. Все стороны совместно примут современные решения для повышения качества и зрелищности будущих игр.