Chelsi Evertonni mag‘lubiyatga uchratib jamoada pasayish sabablarini aniqladi
Londonning mashhur Chelsi futbol klubi so‘nggi vaqtlarda o‘tkazgan bir qator uchrashuvlarda kutilmagan natijalarga erishib, o‘z muxlislari va kuzatuvchilarni jiddiy o‘ylantirib qo‘ydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xususan, Everton jamoasiga qarshi o‘tgan bahsda qayd etilgan nolga uch hisobidagi mag‘lubiyat jamoadagi vaziyat haqida ko‘plab savollarni tug‘dirdi. Ushbu uchrashuvdan so‘ng bosh murabbiy Liem Rosenor matbuot oldiga chiqib, jamoada kuzatilayotgan pasayishga asosiy sababni aniqlashtirdi.
Uning ta’kidlashicha, futbolchilarning jismoniy holatidagi tushish va mavsum davomida juda zich o‘tkazilayotgan o‘yinlar jadvali natijalarga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Mutaxassis bu holatni oddiy bahona deb qabul qilmasliklari kerakligini, lekin bajarilgan ish hajmi va o‘yinlar soniga e’tibor qaratilsa, vaziyatning haqiqati o‘zini-o‘zi tushuntirishini aytdi.
Rosenorning fikricha, milliy terma jamoalar o‘yinlari uchun belgilangan tanaffus aynan kerakli paytda kelgan bo‘lib, futbolchilar uchun qisqa muddatda bo‘lsa ham jismoniy kuchini tiklash va yangi energiya to‘plash imkoniyatini berdi. Ma’lumki, Chelsi jamoasi o‘tgan mavsumda klublar o‘rtasidagi Jahon chempionatida g‘alaba qozongan edi va shu sababli yozgi ta’til muddati keskin qisqargan.
Aynan shu omillar mavsum davomida futbolchilarga tushgan jismoniy yuklamani oshirib yubordi. Hozirgi kunda londonliklar Angliyada Premer-liga jadvalida oltinchi pog‘onada joylashgan.
Bu natija birinchi qarashda yomon ko‘rinmasa-da, jamoaning qo‘ygan maqsadlari va ambitsiyalari bundan ancha yuqoriroq ekanligi hech kim uchun sir emas. Shunday qilib, Chelsi uchun hozirgi tanaffus o‘yinni noldan boshlash tugmasini bosgandek bo‘lib xizmat qilmoqda.
Agar jamoa o‘zini to‘g‘ri va samarali tiklansa, kelajakdagi turlarda o‘tkan mag‘lubiyatlarni unutib, yana kuchli qaytish qilish va yuqori natijalarga erishish ehtimoli juda katta. Manba: one.uz

Известный лондонский футбольный клуб «Челси» в последнее время добился неожиданных результатов в ряде матчей, что заставило серьезно задуматься как своих болельщиков, так и наблюдателей. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, поражение со счетом 0:3 в матче против команды «Эвертон» породило множество вопросов о ситуации в коллективе. После этой игры главный тренер Лиам Розенор вышел перед журналистами и указал на основную причину наблюдаемого спада в команде.
По его словам, снижение физической формы футболистов и очень плотный график матчей в течение сезона оказывают негативное влияние на результаты. Специалист отметил, что не следует воспринимать это как простое оправдание, однако если обратить внимание на объем выполненной работы и количество игр, то ситуация объяснит сама себя.
По мнению Розенора, перерыв на матчи национальных сборных пришелся как раз вовремя, дав футболистам возможность даже за короткий срок восстановить физические силы и набраться новой энергии. Известно, что команда «Челси» в прошлом сезоне выиграла клубный чемпионат мира, поэтому летний отпуск был существенно сокращен.
Именно эти факторы увеличили физическую нагрузку на игроков в течение сезона. На данный момент лондонцы занимают шестое место в турнирной таблице английской Премьер-лиги.
Этот результат на первый взгляд может показаться не таким уж плохим, однако для всех очевидно, что цели и амбиции команды значительно выше. Таким образом, нынешний перерыв для «Челси» служит своего рода кнопкой перезапуска игры с нуля.
Если команда сможет правильно и эффективно восстановиться, то вероятность того, что она забудет о прошлых поражениях в будущих турах и вернется с новыми силами для достижения высоких результатов, очень велика. Источник: one.uz