Gvardiola Arsenal ustidan qozonilgan g‘alabadan keyin ochiqchasiga gapirdi
Angliya Liga kubogi finalida o‘tgan jiddiy bahsda Manchester Siti jamoasi raqibi Arsenalni ikki golga yutib, sovrinni qo‘lga kiritdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu muhim g‘alabadan so‘ng jamoa bosh murabbiyi Pep Gvardiola o‘z fikrlari bilan muxlislar va sport jurnalistlari oldida ochiqchasiga gapirdi. Ispaniyalik mutaxassis bu natijani shunchaki bir o‘yin yutuqi deb emas, balki jamoa uchun qiyin kechgan davrdan keyingi katta ahamiyatga ega bo‘lgan muhim bosqich sifatida baholadi.
Murabbiy o‘z nutqini boshlab, final uchrashuvining dastlabki qismida o‘yinchi va murabbiylar uchun ham juda og‘ir kechganini tan oldi. Uning sozlariga ko‘ra, o‘yin boshlanganidan keyingi o‘n besh daqiqa davomida Arsenal jamoasi katta bosim o‘tkazdi va shaharliklar deyarli hech qanday imkoniyat topa olmadilar.
Gvardiola shu paytdagi vaziyatni to‘g‘ri baholab, jamoa a’zolaridan sabr-toqat va intizom talab qilganini aytdi. Faqatgina o‘zlariga kelib, to‘pni nazoratga oldikdan so‘ng o‘yinimiz yaxshilandi va raqibni qo‘lga kiritdik.
Pep Gvardiola shu bilan birga, raqib jamoa va uning murabbiyi Mikel Arteta haqida ham juda iliq so‘zlar aytdi. U Arsenalning hozirgi kunda o‘ta kuchli va deyarli yengilmas jamoa darajasiga ko‘tarilganini ta’kidladi.
Bunday kuchli raqibga qarshi g‘alaba qozonish oson ish emasligini ochiq tan oldi. Oxirgi o‘n yil ichida beshinchi marta ushbu kubokni qo‘lga kiritish yomon natija emas, lekin har bir yangi sovrin avvalgisidan ham qiyinroq bo‘lib kelmoqda.
Raqobat kuchayib, bosim ortganligi sababli har bir o‘yin final darajasida kechmoqda. Murabbiy shuningdek, yosh futbolchilar bilan ish olib borayotganini ham alohida ta’kidladi.
Uning fikricha, o‘yinchilarni to‘liq tushunish va ularning turli vaziyatlarda qanday harakat qilishini bilish uchun vaqt kerak bo‘ladi. Zamonaviy futbolda har qanday raqib xavfli hisoblanadi.
Biz hali o‘zimizning eng kuchli davrimizga yoki Arsenal darajasiga to‘liq yetib borganimiz yo‘q, ammo eng muhimi biz g‘alaba qozonish yo‘lini topdik. Bu yutuq kelajakka bo‘lgan ishonch signaliga aylandi va jamoani yanada kuchliroq qilishga xizmat qiladi.

Гвардиола откровенно высказался после победы над Арсеналом
В напряжённом финале Кубка лиги Англии команда Манчестер Сити обыграла соперника Арсенал с разницей в два гола и завоевала трофей. Об этом сообщает Zamin.uz.
После этой важной победы главный тренер команды Пеп Гвардиола откровенно поделился своими мыслями с болельщиками и спортивными журналистами. Испанский специалист оценил этот результат не просто как победу в одной игре, а как важный этап после сложного периода для команды.
Тренер начал свою речь с признания, что первая часть финального матча была очень тяжёлой как для игроков, так и для тренеров. По его словам, в первые пятнадцать минут после начала игры команда Арсенала оказывала сильное давление, и горожане практически не имели возможностей.
Гвардиола правильно оценил ситуацию и потребовал от членов команды терпения и дисциплины. Только собравшись и взяв мяч под контроль, мы улучшили свою игру и взяли верх над соперником.
Пеп Гвардиола также тепло отозвался о сопернике и его тренере Микеле Артете. Он подчеркнул, что Арсенал в настоящее время поднялся до уровня очень сильной и почти непобедимой команды.
Он откровенно признал, что победить такого сильного соперника — нелёгкая задача. За последние десять лет это пятая победа в этом кубке, что неплохой результат, но каждый новый трофей даётся сложнее предыдущего.
Из-за усиления конкуренции и возросшего давления каждая игра проходит на уровне финала. Тренер также особо отметил работу с молодыми футболистами.
По его мнению, для полного понимания игроков и того, как они действуют в различных ситуациях, требуется время. В современном футболе любой соперник считается опасным.
Мы ещё не достигли своего пика или уровня Арсенала, но главное — мы нашли путь к победе. Эта победа стала сигналом уверенности в будущем и послужит укреплению команды.