Manchester Siti klubining bosh murabbiyi va jahon futbolining taniqli ustasi Xosep Gvardiola ispaniyalik Barselona jamoasining hozirgi o‘yin uslubi haqida juda iliq va ijobiy fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu malumotni Football Talk nashri xabar qildi. Ispaniyalik mutaxassis nemislik murabbiy Hans-Diter Flik boshqaruviga o‘tgan kataloniyaliklarning hujumkor va ilg‘or futbolni namoyish etayotganini alohida e’tirof etdi.
Gvardiola ta’kidlashicha, har safar Barselona o‘yinlarini tomosha qilish imkoniyati paydo bo‘lganda, unga buyuk zavq bag‘ishlaydi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ba’zan biz futbolni ortiqcha tahlil qilishga bel bog‘laymiz, ammo oxir-oqibat eng muhim narsa o‘yindan zavq olishdir.
U bu fikrni kundalik hayotimizdagi misollar bilan tushuntirib berdi. Masalan, kinoga yoki yaxshi restoranga borganda ham asosiy maqsadimiz hayotdan zavq olishdir.
Shunday qilib, murabbiy muxlislar va futbolchilarni Barselona o‘yinidan zavq oladigan holatlarga e’tibor qaratishga chaqirdi va ularning ham o‘yindan zavq olmaganda qanday his-tuyg‘u boshdan kechirganini so‘radi. Eslatib o‘tamiz, Xosep Gvardiola 2008 yildan 2012 yilgacha Barselona jamoasini boshqargan va klubning tarixidagi eng muvaffaqiyatli davrlarni boshdan kechirgan shaxsdir.
Hozirda esa Hans-Diter Flik 2024 yildan buyon jamoa bosh murabbiyi lavozimida faoliyat olib bormoqda. Flik tomonidan qurilayotgan hujumkor futbol uslubi aynan Gvardiola tomonidan yuqori baholanmoqda va bu ikki buyuk mutaxassis o‘rtasidagi hurmatli munosabatlar futbol dunyosi uchun juda qimmatdir.

Гвардиола открыто рассказал о своем удовольствии от футбола в Барселоне
Главный тренер клуба «Манчестер Сити» и известный мастер мирового футбола Хосеп Гвардиола выразил очень теплые и позитивные мысли о текущем стиле игры испанской команды «Барселона». Об этом сообщает Zamin.uz.
Эту информацию передало издание Football Talk. Испанский специалист особо отметил, что каталонцы под руководством немецкого тренера Ханс-Дитера Флика демонстрируют атакующий и современный футбол.
По словам Гвардиолы, каждый раз, когда появляется возможность посмотреть матчи «Барселоны», он испытывает огромное удовольствие. По его мнению, иногда мы слишком много анализируем футбол, но в конечном итоге самое главное — получать удовольствие от игры.
Он объяснил эту мысль примерами из повседневной жизни. Например, когда мы идем в кино или в хороший ресторан, наша главная цель — получать удовольствие от жизни.
Таким образом, тренер призвал болельщиков и футболистов обращать внимание на моменты, когда они получают удовольствие от игры «Барселоны», и спросил их, какие чувства они испытывают, когда не получают удовольствия от игры. Напоминаем, что Хосеп Гвардиола тренировал команду «Барселона» с 2008 по 2012 год и является человеком, пережившим самые успешные периоды в истории клуба.
Сейчас же Ханс-Дитер Флик с 2024 года занимает должность главного тренера команды. Атакующий стиль футбола, который строит Флик, высоко оценивается именно Гвардиолой, и эти уважительные отношения между двумя великими специалистами очень ценны для мира футбола.