Gap 2023 yilda bo‘lib o‘tgan Arab klublari chempionatida portugaliyalik hujumchi tomonidan kiritilgan oltita gol haqida bormoqda. Mazkur turnirning xalqaro maqomi hali FIFA tomonidan rasman to‘liq tasdiqlanmagani sababli, turli statistik manbalarda futbolchining umumiy gollari soni turlicha ko‘rsatilmoqda.
Ba’zi platformalar ushbu gollarni rasmiy hisobga qo‘shmay, Ronalduning natijasini 961 ta deb belgilamoqda. Biroq Sofascore mutaxassislari o‘z pozitsiyasini qat’iy himoya qilib, mazkur oltita golni futbolchining karyerasiga qo‘shishga qaror qildi.
Natijada portal hisob-kitoblariga ko‘ra, yulduz futbolchining umumiy gollari soni 967 taga yetgan. One.uz saytida qayd etilishicha, ushbu yondashuv turnir doimiy ravishda portal ma’lumotlar bazasida mavjud bo‘lgani bilan asoslanadi.
Portal vakillarining ta’kidlashicha, FIFA tomonidan aniq bir qaror qabul qilinmaguncha, ular o‘z hisob-kitoblarida qolishadi. Shuningdek, platforma foydalanuvchilarning fikrlarini hurmat qilishi va Ronalduning mingta gollik tarixiy marra sari intilishini diqqat bilan kuzatib borishini ma’lum qildi.
Futbol olamida ushbu raqamlar atrofidagi bahslar davom etayotgan bo‘lsa-da, muxlislar uchun Krishtianuning har bir goli katta qiziqish uyg‘otmoqda va tarixiy ahamiyat kasb etmoqda. Kelgusida xalqaro futbol tashkiloti tomonidan yakuniy bayonot berilishi bilan ushbu statistik tafovutlar butunlay bartaraf etilishi kutilmoqda.
Hozircha esa barcha e’tibor futbolchining navbatdagi o‘yinlari va uning rekordlar sari bosib o‘tayotgan yo‘liga qaratilgan.

Sofascore внес ясность в споры о количестве голов Криштиану Роналду
Популярный портал футбольной статистики Sofascore внес ясность в возникшие споры по поводу количества голов Криштиану Роналду за профессиональную карьеру. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Речь идет о шести голах, забитых португальским нападающим в чемпионате арабских клубов, который проходил в 2023 году. Поскольку международный статус данного турнира еще не был официально и полностью подтвержден ФИФА, в различных статистических источниках общее количество голов футболиста отображается по-разному.
Некоторые платформы не включают эти голы в официальный зачет, определяя результат Роналду как 961. Однако специалисты Sofascore твердо отстаивают свою позицию и решили добавить эти шесть голов в карьеру футболиста.
В результате, согласно расчетам портала, общее количество голов звездного футболиста достигло 967. Как отмечается на сайте One.uz, такой подход обоснован тем, что турнир постоянно присутствовал в базе данных портала.
Представители портала подчеркнули, что до принятия ФИФА конкретного решения они будут придерживаться своих расчетов. Также платформа заявила, что уважает мнение пользователей и внимательно следит за стремлением Роналду к исторической отметке в тысячу голов.
Хотя в футбольном мире споры вокруг этих цифр продолжаются, каждый гол Криштиану вызывает огромный интерес у болельщиков и приобретает историческое значение. Ожидается, что в будущем, после окончательного заявления международной футбольной организации, эти статистические расхождения будут полностью устранены.