Javohir Sindarovning navbatdagi maqsadi jahon chempionligi uchun kurashish
Javohir Sindarovning murabbiyi Roman Vidonyak Nomzodlar turniridagi g‘alabadan so‘ng shogirdining kelajakdagi rejalari va tayyorgarlik jarayoni haqida batafsil ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, erishilgan natija katta yutuq bo‘lsa-da, bu hali uzoq yo‘lning boshlanishidir. Murabbiy jamoa oldiga to‘rt bosqichdan iborat strategik maqsadlar qo‘yilganini va hozircha ularning ikkinchisi muvaffaqiyatli yakunlanganini bildirdi.
Rejaning birinchi qismi Nomzodlar turniriga yo‘llanma olish, ikkinchisi esa ushbu musobaqada g‘olib bo‘lish edi. Endilikda asosiy e’tibor uchinchi bosqichga, ya’ni jahon chempionligi uchun kurashishga qaratiladi.
Roman Vidonyakning fikricha, eng murakkab vazifa to‘rtinchi bosqichda kutmoqda. Bu bosqich shaxmatchining reytingini 2800 darajasiga ko‘tarish va elita turnirlarda doimiy ustunlikka erishishni nazarda tutadi.
Murabbiy bunday natijalarga o‘z davrida Garri Kasparov va Magnus Karlsen kabi afsonaviy shaxmatchilar erishganini eslatdi. Ushbu yuqori cho‘qqiga chiqish uchun kamida ikki yil davomida jiddiy mehnat qilish zarurligi aytildi.
Murabbiy Sindarov hali shakllanish jarayonida ekanini va tajribali chempionlar bu yoshda allaqachon tayyor bo‘lganlarini ta’kidladi. Tayyorgarlik ishlari juda tizimli tashkil etilgan.
Oxirgi bir yil ichida asosan Myunxen shahrida to‘qqizta o‘quv yig‘ini o‘tkazilgan bo‘lib, har biri o‘n-o‘rtalik kunlar davom etgan. Mashg‘ulotlarning eng muhim jihati shundaki, unda kompyuter tahlillariga emas, balki an’anaviy shaxmat taxtasi ustidagi amaliy ishlarga ustuvorlik berilgan.
Shogirdining fikrlash qobiliyatini rivojlantirish maqsadida maxsus tuzilgan qirq mingga yaqin mashqlar bajarildi. Roman Vidonyakning UzChess nashriga bergan intervyusida ta’kidlaganidek, asosiy maqsad shaxmatchining strategik ko‘nikmalarini va fikrlash tezligini oshirishdir.
Bu esa kelajakda jahon shaxmat arenasida yanada yuqori natijalarga erishish uchun mustahkam poydevor bo‘ladi.

Следующая цель Джавохира Синдарова — борьба за чемпионство мира
Тренер Жавохира Синдарова Роман Видоняк после победы в турнире претендентов подробно рассказал о планах своего ученика на будущее и процессе подготовки. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
По его словам, хотя достигнутый результат является большим успехом, это лишь начало долгого пути. Тренер отметил, что перед командой были поставлены стратегические цели, состоящие из четырех этапов, и на данный момент второй из них успешно завершен.
Первой частью плана было получение путевки на турнир претендентов, а второй — победа в этом соревновании. Теперь основное внимание будет сосредоточено на третьем этапе, а именно на борьбе за чемпионство мира.
По мнению Романа Видоняка, самая сложная задача ждет на четвертом этапе. Этот этап предполагает повышение рейтинга шахматиста до уровня 2800 и достижение постоянного превосходства в элитных турнирах.
Тренер напомнил, что таких результатов в свое время добивались легендарные шахматисты, такие как Гарри Каспаров и Магнус Карлсен. Было сказано, что для достижения этой высокой вершины необходимо серьезно трудиться в течение как минимум двух лет.
Тренер подчеркнул, что Синдаров все еще находится в процессе формирования, в то время как опытные чемпионы в этом возрасте уже были полностью готовы. Подготовительная работа организована очень системно.
За последний год в основном в городе Мюнхен было проведено девять учебных сборов, каждый из которых длился десять-пятнадцать дней. Самым важным аспектом тренировок стало то, что приоритет отдавался не компьютерному анализу, а практической работе за традиционной шахматной доской.
С целью развития мышления ученика было выполнено около сорока тысяч специально разработанных упражнений. Как отметил Роман Видоняк в интервью изданию UzChess, основной целью является повышение стратегических навыков и скорости мышления шахматиста.
Это станет прочным фундаментом для достижения еще более высоких результатов на мировой шахматной арене в будущем.