Uning taʼkidlashicha, Eron jamoasi ushbu nufuzli turnirda o‘z o‘rniga ega va musobaqada ishtirok etish huquqini to‘liq saqlab qolgan. Xalqaro futbol federatsiyasi rahbari hozirgi kunda dunyoda yuz berayotgan murakkab geosiyosiy vaziyatga qaramay, sport va futbol o‘z yo‘lida davom etishi lozimligini qayd etdi.
Infantino turnir boshlanishiga qadar mintaqadagi ahvol barqarorlashishiga katta umid qilishini bildirdi. Uning fikricha, Eron terma jamoasi mundialda ishtirok etishi aniq va bu qaror o‘z kuchida qoladi.
Shuningdek, Infantino Eron futbolchilari maydonda o‘z mamlakatini munosib tarzda namoyon etishlari kerakligini taʼkidladi. Sportning asosiy maqsadi birlashtirish ekanligiga ishora qilgan rahbar, futbolchilarning eng katta istagi faqatgina o‘yin ko‘rsatish ekanini va sport siyosatdan yuqori turishi lozimligini alohida urg‘uladi.
One.uz xabariga ko‘ra, Eron terma jamoasi turnirning guruh bosqichida Belgiya, Misr va Yangi Zelandiya jamoalari bilan bir guruhga tushgan. Bu jamoalar o‘rtasidagi raqobat turnirning qiziqarli o‘tishiga xizmat qilishi kutilmoqda.
2026 yilgi Jahon chempionati 11 iyundan 19 iyulga qadar AQSH, Kanada va Meksika hududlarida bo‘lib o‘tadi. Hozirda barcha eʼtibor turnirga tayyorgarlik ko‘rishga qaratilgan bo‘lib, butun futbol olami navbatdagi katta sport bayramini intizorlik bilan kutmoqda.

Участие сборной Ирана в чемпионате мира официально подтверждено
Президент ФИФА Джанни Инфантино объявил, что участие сборной Ирана в Чемпионате мира 2026 года официально подтверждено. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он отметил, что сборная Ирана имеет свое место в этом престижном турнире и полностью сохранила право на участие в соревнованиях. Глава Международной федерации футбола подчеркнул, что, несмотря на сложную геополитическую ситуацию, происходящую в мире сегодня, спорт и футбол должны продолжать свой путь.
Инфантино выразил большую надежду на стабилизацию ситуации в регионе до начала турнира. По его мнению, участие сборной Ирана в мундиале однозначно, и это решение остается в силе.
Также Инфантино подчеркнул, что иранские футболисты должны достойно представить свою страну на поле. Указав на то, что основной целью спорта является объединение, глава организации особо отметил, что самым большим желанием футболистов является только игра, и спорт должен стоять выше политики.
По сообщению One.uz, сборная Ирана в групповом этапе турнира попала в одну группу со сборными Бельгии, Египта и Новой Зеландии. Ожидается, что соперничество между этими командами будет способствовать интересному прохождению турнира.
Чемпионат мира 2026 года пройдет с 11 июня по 19 июля на территории США, Канады и Мексики. В настоящее время все внимание сосредоточено на подготовке к турниру, и весь футбольный мир с нетерпением ждет очередного большого спортивного праздника.