Ispaniyaning "Real Madrid" klubi rahbari Florentino Peres bosh murabbiy lavozimidagi o'zgarishlar borasida qarorlarida xatoga yo'l qo'yganini tan olgani haqida ma'lumotlar ommaviy axborot vositalarida paydo bo'ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning fikricha, murabbiy almashinuzi to'g'ri vaqtda amalga oshirilmagan va bu klubning keyingi faoliyatiga salbiy ta'sir ko'rsatgan. Xabi Alonso 12 yanvar kuni Ispaniya Superkubogi finalida "Barselona"ga 2:3 hisobida yutqazganidan keyin bosh murabbiy lavozimidan ketgan edi.
Uning o'rniga Alvaro Arbeloa tayinlangan. "ABC" gazetasining xabar berishicha, Peres Alonsoni bundan oldinroq, ya'ni dekabr oyi boshida "Selta"ga qarshi o'yinda 1:2 hisobida mag'lub bo'lganidan so'ng ishdan bo'shatmoqchi bo'lgan.
Biroq klub bosh direktori Xose Anxel Sanches bu qarorni shoshilinch qabul qilmaslikni maslahat bergan. Natijada vaqtida chora ko'rilmagan va bu Arbeloaning ishini qiyinlashtirgan.
Peres Arbeloaning mehnatini qadrlashini va unga hurmat bilan munosabatda bo'lishini ta'kidlaydi, ammo uni kelgusi mavsumda bosh murabbiy sifatida qoldirish rejalashtirilmagan. Uning fikricha, na Alonso, na Arbeloa jamoadan kutilgan yuqori natijalarga erisha olmagan.
Klub rahbari jamoaning so'nggi ikki mavsumga nisbatan yaxshiroq o'ynayotganini tan oladi, lekin haqiqiy yutuqlar uchun dunyo darajasidagi murabbiy kerak, deb hisoblaydi. Shu sababli yozgi transferlar davrida murabbiy masalasi ham chuqur o'rganilishi kutilmoqda.
Shu bilan birga, jamoa tarkibida katta o'zgarishlar rejalashtirilmagan. Asosiy e'tibor markaziy va o'ng qanot himoyasi, shuningdek yarim himoya chizig'ini mustahkamlashga qaratilgan.
"Real" hozirda kelajak uchun bir qator transfer variantlarini ko'rib chiqmoqda. Jumladan, "Komo" jamoasidan Niko Pas va "Osasuna"dan Viktor Munosni qaytarish imkoniyati o'rganilmoqda.
"Lion"da ijarada o'ynayotgan Endrikning ham qaytishi rejalashtirilgan. Ba'zi yosh futbolchilar, jumladan Franko Mastantuono ijaraga berilishi mumkin, Gonsalo Garcia esa qayta sotib olish sharti bilan boshqa klubga sotilishi ehtimolda.
Hozirgi vaqtda "Real" Ispaniya chempionatida 32 turdan so'ng 73 ochko to'plab, ikkinchi o'rinda turadi. Jamoa "Barselona"dan 6 ochko ortda qolmoqda, ammo kataloniyaliklar bir o'yin kam o'tkazgan.

Флорентино Перес признал ошибку в смене главного тренера
В средствах массовой информации появилась информация о том, что руководитель испанского клуба «Реал Мадрид» Флорентино Перес признал, что допустил ошибку в решениях относительно смены главного тренера. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
По его мнению, смена тренера была произведена не в нужный момент, и это негативно сказалось на дальнейшей деятельности клуба. Хаби Алонсо покинул пост главного тренера 12 января после поражения от «Барселоны» со счётом 2:3 в финале Суперкубка Испании. На его место был назначен Альваро Арбелоа.
Как сообщает газета «ABC», Перес хотел уволить Алонсо ещё раньше, то есть в начале декабря, после поражения со счётом 1:2 в матче против «Сельты». Однако генеральный директор клуба Хосе Анхель Санчес посоветовал не принимать это решение поспешно. В результате своевременные меры не были приняты, что усложнило работу Арбелоа.
Перес отмечает, что ценит труд Арбелоа и относится к нему с уважением, однако его не планируется оставлять в качестве главного тренера в следующем сезоне. По его мнению, ни Алонсо, ни Арбелоа не смогли добиться ожидаемых от команды высоких результатов. Руководитель клуба признаёт, что команда играет лучше, чем в последние два сезона, но считает, что для настоящих побед необходим тренер мирового уровня. Поэтому во время летнего трансферного окна ожидается, что вопрос тренера также будет детально изучен.
Вместе с тем крупные изменения в составе команды не планируются. Основное внимание уделено укреплению центральной и правой линии защиты, а также полузащиты. В настоящее время «Реал» рассматривает ряд трансферных вариантов для будущего. В частности, изучается возможность возвращения Нико Паса из «Комо» и Виктора Муньоса из «Осасуны». Также планируется возвращение Эндрика, играющего на правах аренды в «Лионе». Некоторые молодые футболисты, в том числе Франко Мастантуоно, могут быть отданы в аренду, а Гонсало Гарсиа, возможно, будет продан в другой клуб с условием обратного выкупа.
В настоящее время «Реал» после 32 туров чемпионата Испании набрал 73 очка и занимает второе место. Команда отстаёт от «Барселоны» на 6 очков, однако каталонцы провели на один матч меньше.