Superligada Lyupcho Doriyev va Doston Hamdamov to‘purarlar poygasida peshqadamlik qilmoqda
O‘zbekiston Superligasida to‘qqizinchi tur bahslari o‘z nihoyasiga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur turdan so‘ng chempionat to‘purarlari o‘rtasidagi raqobat yanada keskin tus oldi. Hozirgi kunda musobaqa to‘purarlari ro‘yxatida ikki nafar mahoratli futbolchi bir xil natija qayd etgan holda peshqadamlikni o‘zaro bo‘lishib turibdi.
O‘zbekiston Professional futbol ligasi taqdim etgan ma’lumotlarga tayanadigan bo‘lsak, Jizzaxning Sug‘diyona jamoasi legioneri Lyupcho Doriyev hamda Toshkentning Paxtakor klubi yarim himoyachisi Doston Hamdamov raqiblar darvozasiga oltitadan gol kiritishga muvaffaq bo‘lishdi. Ushbu ko‘rsatkich bilan ular eng yaxshi merganlar poygasida yetakchi bo‘lib turishibdi.
Yetakchilarni beshtadan gol urgan bir guruh futbolchilar ta’qib qilib kelmoqda. Xususan, Lokomotiv safida to‘p surayotgan tajribali hujumchi Temurxo‘ja Abduxoliqov, Surxon jamoasi vakili Stefan Chinedu hamda Neftchi hujumchisi Stipe Peritsa ham to‘purarlik unvoni uchun jiddiy kurash olib bormoqda.
Ularning o‘zaro yaqin natijalari chempionatning keyingi turlarida qiziqarli kurashlar davom etishidan dalolat beradi. Turnir jadvalidagi umumiy holat ham muxlislar uchun ancha qiziqarli ko‘rinish olgan.
Hozirda Paxtakor va Neftchi jamoalari bir xil yigirma to‘rt ochko jamg‘argan holda jadvalning eng yuqori pog‘onalarini egallab turibdi. Biroq o‘zaro uchrashuv natijalaridagi ustunlik sababli Toshkent jamoasi hozircha birinchi o‘rinda qayd etilgan.
One.uz sayti tahliliga ko‘ra, Superligada nafaqat chempionlik uchun, balki eng yaxshi to‘purar bo‘lish yo‘lida ham shiddatli bahslar kechmoqda. Har bir yangi tur jadvalda va merganlar ro‘yxatida o‘zgarishlar yasashi mumkin, bu esa futbol ishqibozlari uchun kutilmagan voqeliklarni va’da qiladi.

В Суперлиге Люпчо Дориев и Достон Хамдамов лидируют в гонке бомбардиров
После этого тура соперничество между бомбардирами чемпионата приобрело ещё более острый характер. На сегодняшний день в списке бомбардиров турнира два мастеровитых футболиста делят лидерство, имея одинаковый показатель.
По данным Профессиональной футбольной лиги Узбекистана, легионер джизакской команды «Сугдиёна» Люпчо Дориев и полузащитник ташкентского «Пахтакора» Достон Хамдамов сумели поразить ворота соперников по шесть раз. С таким показателем они возглавляют гонку лучших бомбардиров.
Лидеров преследует группа футболистов, забивших по пять мячей. В частности, опытный нападающий «Локомотива» Темурходжа Абдухоликов, представитель «Сурхана» Стефан Чинеду, а также форвард «Нефтчи» Стипе Перица также ведут серьёзную борьбу за звание лучшего бомбардира.
Их близкие друг к другу результаты свидетельствуют о том, что в следующих турах чемпионата зрителей ждут увлекательные противостояния. Общая ситуация в турнирной таблице также выглядит весьма интересной для болельщиков.
На данный момент команды «Пахтакор» и «Нефтчи» набрали одинаково по двадцать четыре очка и занимают самые высокие позиции таблицы. Однако благодаря преимуществу по итогам очной встречи ташкентский клуб пока числится на первой строчке.
По анализу сайта One.uz, в Суперлиге кипит ожесточённая борьба не только за чемпионство, но и за звание лучшего бомбардира. Каждый новый тур может внести изменения как в таблицу, так и в список бомбардиров, что обещает футбольным болельщикам неожиданные сюжеты.