Fransiya terma jamoasining sobiq himoyachisi, 1998-yilgi jahon chempioni Frank Lebyof 2026-yilda bo‘lib o‘tadigan jahon birinchiligi oldidan Kilian Mbappe haqida o‘zining keskin mulohazalarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Afsonaviy futbolchining ta’kidlashicha, ayni damda Madridning Real klubida to‘p surayotgan yulduzli hujumchi o‘zining haddan tashqari xudbinligi sababli terma jamoani yirik g‘alabalar sari yetaklay oladigan haqiqiy sardor darajasiga ko‘tarila olmagan. Bu haqda Goal.com nashri xabar bermoqda.
Lebyofning fikricha, Mbappe bugungi kunda fransuz futbolining asosiy yuzi bo‘lsa-da, uning maydondagi harakatlari va individualistik fikrlashi jamoaviy ruhga mutlaqo mos kelmaydi. Sobiq himoyachi Mbappeni hayotda yaxshi tarbiya ko‘rgan inson deb bilsa-da, uning professional futbolga bo‘lgan qarashlari jamoaviy qadriyatlarga zid ekanini alohida qayd etdi.
Tajribali mutaxassisning so‘zlariga ko‘ra, haqiqiy yetakchi har qanday vaziyatda o‘z shaxsiy manfaatlaridan ko‘ra butun jamoa manfaatini ustun qo‘yishi lozim. Shuningdek, sobiq futbolchi sardorlik bog‘ichi uchun munosibroq bo‘lgan boshqa nomzodlarni ham tilga olib o‘tdi.
Lebyofning nazarida, Londonning Arsenal jamoasi himoyachisi Vilyam Saliba va tajribali yarim himoyachi Ngolo Kante kabi futbolchilar maydonda borini berib o‘ynashi hamda fidoyiligi bilan Mbappedan ajralib turadi. Shu bilan birga, u yaqinda terma jamoadagi faoliyatini yakunlagan Antuan Grizmanni ham haqiqiy yetakchi hamda jamoani ortidan erashtira oladigan sardor sifatida e’tirof etdi.
Lebyof hozirgi avlod vakillarini 1998-yilgi oltin tarkib bilan solishtirar ekan, hujum chizig‘ida bugungi jamoa ancha kuchliroq ekanini tan oldi. Biroq u himoyadagi mustahkamlik va o‘zaro birdamlik masalasida o‘z avlodi ancha ustun bo‘lganini ta’kidladi.
Uning fikricha, Mbappe jahon darajasidagi superyulduz bo‘lishi mumkin, ammo u dunyodagi eng yaxshi jamoadosh emas va bu holat turnir davomida jamoaga zarar keltirishi ehtimoldan xoli emas. Hozirgi vaqtda Fransiya terma jamoasi Didye Desham boshchiligida Shimoliy Amerikada o‘tadigan navbatdagi jahon chempionatiga jiddiy tayyorgarlik ko‘rmoqda.
Frank Lebyof tomonidan bildirilgan ushbu tanqidiy fikrlar Mbappening sardorlik roli va uning jamoa ichidagi nufuzi atrofidagi bahs-munozaralarni yanada kuchaytirishi kutilmoqda. Bu kabi qarashlar jamoaning ichki muhitiga qanday ta’sir ko‘rsatishi esa yaqin kelajakdagi musobaqalarda ma’lum bo‘ladi.

Франк Лебёф подверг резкой критике Килиана Мбаппе, обвинив его в эгоизме
Бывший защитник сборной Франции, чемпион мира 1998 года Франк Лебеф высказал резкие соображения о Килиане Мбаппе перед чемпионатом мира, который пройдет в 2026 году. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам легендарного футболиста, звездный нападающий, который в настоящее время выступает за мадридский «Реал», из-за своего чрезмерного эгоизма не смог подняться до уровня настоящего капитана, способного вести сборную к крупным победам. Об этом сообщает издание Goal.com.
По мнению Лебефа, хотя Мбаппе сегодня является главным лицом французского футбола, его действия на поле и индивидуалистическое мышление совершенно не соответствуют командному духу. Бывший защитник отметил, что, хотя он считает Мбаппе хорошо воспитанным человеком в жизни, его взгляды на профессиональный футбол противоречат командным ценностям.
По словам опытного специалиста, настоящий лидер в любой ситуации должен ставить интересы всей команды выше своих личных интересов. Также бывший футболист упомянул других кандидатов, которые более достойны капитанской повязки.
На взгляд Лебефа, такие футболисты, как защитник лондонского «Арсенала» Уильям Салиба и опытный полузащитник Нголо Канте, отличаются от Мбаппе своей самоотдачей и тем, что выкладываются на поле на все сто. В то же время он признал Антуана Гризманна, который недавно завершил карьеру в сборной, настоящим лидером и капитаном, способным вести команду за собой.
Сравнивая нынешнее поколение с «золотым составом» 1998 года, Лебеф признал, что нынешняя команда в линии атаки намного сильнее. Однако он подчеркнул, что его поколение было значительно превосходящим в вопросах надежности в защите и взаимной сплоченности.
По его мнению, Мбаппе может быть суперзвездой мирового уровня, но он не является лучшим командным игроком в мире, и эта ситуация может нанести вред команде в ходе турнира. В настоящее время сборная Франции под руководством Дидье Дешама серьезно готовится к следующему чемпионату мира, который пройдет в Северной Америке.
Ожидается, что эти критические замечания Франка Лебефа усилят дискуссии вокруг роли капитана Мбаппе и его авторитета внутри команды. То, как подобные взгляды повлияют на внутреннюю атмосферу в команде, станет известно в ближайших матчах.