Tajribali yarim himoyachi nemis grandi safida sakkiz yil davomida to‘p surib, klub tarixida o‘chmas iz qoldirishga muvaffaq bo‘ldi. Shu munosabat bilan klub matbuot xizmati futbolchi bilan xayrlashuv bayonotini e’lon qildi.
Unda Goretskaning sakkiz yillik faoliyati davomida 16 ta sovrin yutgani va uning bosib o‘tgan yo‘li jamoa tarixining ajralmas qismiga aylangani alohida ta’kidlangan. Leon Goretska Myunxen jamoasiga 2018-yilning yozida Shalke klubidan kelib qo‘shilgan edi.
O‘tgan davr mobaynida u Bavariya bilan birgalikda yuksak cho‘qqilarni zabt etdi. Futbolchi jamoa tarkibida yetti marta Germaniya chempionligini qo‘lga kiritdi, uch bor mamlakat kubogi va to‘rt marta Germaniya superkubogi sohibiga aylandi.
Shuningdek, uning yutuqlari qatoridan nufuzli Chempionlar ligasi, UYEFA superkubogi va klublar o‘rtasidagi jahon chempionati g‘olibligi ham joy olgan. Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, Leon Goretska Bavariya libosida jami 312 ta uchrashuvda maydonga tushdi.
Ushbu bahslar davomida u raqiblar darvozasini 51 marotaba ishg‘ol qildi va jamoadoshlariga 53 ta golli uzatmani yetkazib berdi. Yarim himoyachi o‘zining jismoniy baquvvatligi, maydonni ko‘ra olish qobiliyati va o‘yin uslubining universalligi bilan ajralib turardi.
Ayniqsa, eng mas’uliyatli va qiyin bellashuvlarda ko‘rsatgan jonbozligi uni muxlislarning sevimli futbolchilaridan biriga aylantirdi. Goretskaning Myunxendagi yorqin davri o‘z nihoyasiga yetmoqda.
Sakkiz yil davomida qo‘lga kiritilgan 16 ta sovrin va yuzlab uchrashuvlar shunchaki raqamlar emas, balki klubning zamonaviy tarixidagi katta muvaffaqiyatlar ramzidir. Endilikda nemis futbolchisi o‘z faoliyatida yangi sahifa ochishni va boshqa jamoada o‘z omadini sinab ko‘rishni rejalashtirmoqda.
One.uz sayti ma’lumotlariga tayanib aytish mumkinki, ushbu transfer nemis futboli olamidagi eng muhim voqealardan biri bo‘ladi.

Леон Горецка покинет состав «Баварии» по окончании сезона
Полузащитник мюнхенской «Баварии» Леон Горецка покинет команду по окончании сезона 2025/26. Об этом сообщило Zamin.uz.
Опытный полузащитник выступал за немецкого гранда на протяжении восьми лет, сумев оставить неизгладимый след в истории клуба. В связи с этим пресс-служба клуба опубликовала заявление о прощании с футболистом.
В нем особо отмечено, что за восемь лет карьеры Горецка выиграл 16 трофеев, а его путь стал неотъемлемой частью истории команды. Леон Горецка перешел в мюнхенскую команду летом 2018 года из клуба «Шальке».
За прошедший период он вместе с «Баварией» покорил высочайшие вершины. Футболист семь раз становился чемпионом Германии, трижды выигрывал Кубок страны и четыре раза становился обладателем Суперкубка Германии.
Также в списке его достижений значатся победы в престижной Лиге чемпионов, Суперкубке УЕФА и чемпионате мира среди клубов. Согласно статистическим данным, Леон Горецка провел в форме «Баварии» в общей сложности 312 матчей.
За эти игры он 51 раз поразил ворота соперников и сделал 53 голевые передачи своим партнерам по команде. Полузащитник выделялся своей физической мощью, умением видеть поле и универсальностью стиля игры.
Особенно его самоотдача в самых ответственных и сложных поединках сделала его одним из любимых футболистов болельщиков. Яркий период Горецки в Мюнхене подходит к концу.
16 трофеев, завоеванных за восемь лет, и сотни матчей — это не просто цифры, а символ больших успехов в современной истории клуба. Теперь немецкий футболист планирует открыть новую страницу в своей карьере и испытать удачу в другой команде.
Опираясь на данные сайта One.uz, можно сказать, что этот трансфер станет одним из самых значимых событий в мире немецкого футбола.