Parij Sen-Jermen futbol klubi Yevropa chempionlar ligasi finalida Londonning Arsenal jamoasini magʻlub etib, qitʼa sarlavhasini oʻz egasida saqlab qoldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu yutuq nafaqat klub tarixida, balki butun jahon futbolida muhim sahifa sifatida qoldi. Fransiya gʻalabasi orqali uzoq yillar davomida oʻzgarmas kelib yurgan rekordni yangiladi va eng yaxshi klublar qatoriga qoʻshildi.
Bu haqda Goal.com nashri xabar berdi. Parij vakillari ketma-ket ikki mavsumda ham oʻz mamlakat chempionati va Chempionlar ligasi gʻolibiga aylanishda muvaffaqiyat qozongan tarixdagi uchinchi jamoa boʻldi.
Bunday noyob yutuqga bundan avval faqat 1950-yillardagi Real Madrid va 1970-yillar boshidagi Amsterdamning Ayaks klubi erishgan edi. Budapeshtdagi dramatik oʻyinda Luis Enrique boshchiligidagi futbolchilar oʻz irodasi va jasoratini yorqin namoyish etdilar.
Final uchrashuvi juda keskin va qizgʻin kurashlar ostida oʻtdi. Gʻolib nomi penaltilar seriyasida aniqlandi.
Oʻyinning birinchi boʻlimida Kai Havertzning erta goli Arsenalni oldinga olib chiqqan edi, biroq Ousmane Dembele javob qaytirdi. Asosiy vaqt durang hisobda yakuniga yetdi.
Penaltilar seriyasida Arsenal himoyachisi Gabriel Magalhaesning xatosi Parij klubiga 4:3 hisobidagi gʻalabani taqdim etdi. Statistik maʼlumotlar shuni koʻrsatadiki, Parij Sen-Jermen toʻp nazoratini oʻz qoʻlida ushlab turdi, Arsenal esa asosan himoyaviy oʻyin koʻrsatdi.
Opta tahliliga koʻra, London klubi atigi 24,7 foiz toʻp nazoratiga ega boʻldi. Bu 2004-yildan beri Chempionlar ligasi finallaridagi eng past koʻrsatkich hisoblanadi.
Ushbu gʻalaba bosh murabbiy Luis Enrique uchun ham katta ahamiyatga ega boʻldi. Ispaniyalik mutaxassis uchta va undan ortiq Yevropa kubogini qoʻlga kiritgan toʻrtinchi murabbiy sifatida tarixga kirdi.
U endilikda Karlo Anselotti, Bob Peysli, Zinedin Zidan va Pep Gvardiola kabi afsonaviy murabbiylar bilan bir qatorda turibdi. Luis Enrique oʻyindan soʻng bergan intervyusida ushbu muvaffaqiyat butun mavsum davomidagi jiddiy mehnat va qatʼiyatning natijasi ekanini taʼkidlab oʻtdi.

«ПСЖ» победил «Арсенал» и стал чемпионом Европы
Футбольный клуб «Пари Сен-Жермен» обыграл лондонский «Арсенал» в финале Лиги чемпионов Европы, сохранив за собой титул чемпиона континента. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта победа стала важной страницей не только в истории клуба, но и во всем мировом футболе. Благодаря победе Франции был обновлен рекорд, остававшийся неизменным на протяжении многих лет, и команда вошла в число лучших клубов.
Об этом сообщило издание Goal.com. Представители Парижа стали третьей командой в истории, которой удалось стать победителем чемпионата своей страны и Лиги чемпионов в течение двух сезонов подряд.
Такого уникального достижения ранее добивались только «Реал Мадрид» в 1950-х годах и амстердамский «Аякс» в начале 1970-х. В драматичном матче в Будапеште футболисты под руководством Луиса Энрике ярко продемонстрировали свою волю и мужество.
Финальный матч прошел в очень напряженной и острой борьбе. Имя победителя определилось в серии пенальти.
В первом тайме ранний гол Кая Хавертца вывел «Арсенал» вперед, однако Усман Дембеле ответил голом. Основное время завершилось вничью.
В серии пенальти ошибка защитника «Арсенала» Габриэля Магальяэса принесла парижскому клубу победу со счетом 4:3. Статистические данные показывают, что «Пари Сен-Жермен» удерживал контроль над мячом, в то время как «Арсенал» в основном играл в защите.
Согласно анализу Opta, лондонский клуб владел мячом всего 24,7 процента времени. Это самый низкий показатель в финалах Лиги чемпионов с 2004 года.
Эта победа имела большое значение и для главного тренера Луиса Энрике. Испанский специалист вошел в историю как четвертый тренер, завоевавший три и более европейских кубков.
Теперь он стоит в одном ряду с такими легендарными тренерами, как Карло Анчелотти, Боб Пейсли, Зинедин Зидан и Пеп Гвардиола. В интервью после матча Луис Энрике подчеркнул, что этот успех стал результатом упорного труда и решимости на протяжении всего сезона.