Jazoir federatsiyasi Messi va Mac Allister holatlari uchun FIFAga shikoyat yo‘lladi
Jahon chempionati guruh bosqichining ochilish o‘yinida Argentina terma jamoasiga qarshi 0:3 hisobida mag‘lub bo‘lgan Jazoir futbol federatsiyasi polshalik hakam Szymon Marciniakning qarorlariga keskin e’tiroz bildirib, FIFAga rasmiy shikoyat xati yo‘lladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Goal.com saytining xabar berishicha, asosiy e’tirozlar Lionel Messi va Alexis Mac Allister ishtirokidagi qo‘pol vaziyatlarga qaratilgan. The Athletic nashrining ma’lumotiga ko‘ra, Jazoir tomoni o‘yinning 30-daqiqasida yuz bergan holatni alohida ta’kidlamoqda.
Unda Argentina sardori Lionel Messi raqib himoyachisi Aissa Mandi bilan to‘qnashuvda butasining ostki qismi bilan xavfli harakat qilgan. Jazoir federatsiyasi bu vaziyatda Messi maydondan chetlatilishi kerak edi, deb hisoblamoqda.
Shuningdek, shikoyatda yarim himoyachi Alexis Mac Allister bilan bog‘liq epizod ham o‘rin olgan. Ma’lum qilinishicha, u jazoirlik Ibrahim Maza bilan to‘qnashuvda raqibiga tirsagi bilan zarba bergan, biroq hakam tomonidan hech qanday intizomiy choraga tortilmagan.
Jazoir tomoni bu kabi holatlar o‘yin natijasiga bevosita ta’sir ko‘rsatganini da’vo qilmoqda. Jazoir terma jamoasi bosh murabbiyi Vladimir Petkovic vaziyatga to‘xtalib, hakamlikdan noroziligini yashirmadi.
Gipotetik vaziyatlarni sharhlashdan ma’no yo‘q, lekin hamma narsani hamma ko‘rdi, jumladan men ham, deya ta’kidladi mutaxassis. Federatsiyadagi manbalarning so‘zlariga ko‘ra, jamoa o‘z futbolchilarining maydondagi xavfsizligi ta’minlanmaganidan qattiq ranjigan.
Ushbu mojarolar soyasida Lionel Messi uchun o‘yin tarixiy ahamiyatga ega bo‘ldi. U Argentina safida o‘zining 200-uchrashuvini o‘tkazdi va o‘yinda xet-trik qayd etdi.
Bu gollar orqali Messi jahon chempionatlari tarixidagi gollar soni bo‘yicha Miroslav Klose o‘rnatgan 16 gollik rekordni yangiladi. Biroq, raqib jamoaning e’tirozlari ushbu tantanali oqshomga biroz soya soldi.
Hozircha FIFA va boshqa rasmiy futbol tashkilotlari Jazoirning shikoyati yuzasidan bayonot berishmadi. Amaldagi jahon chempionlari esa navbatdagi bahslarga tayyorgarlikni davom ettirishmoqda.
Argentina guruh bosqichining keyingi bosqichlarida Avstriya va Iordaniya terma jamoalariga qarshi maydonga tushadi. Lionel Scaloni shogirdlari pley-off masalasini erta hal qilish uchun intizom va hujumkorlikni muvozanatda saqlashlari talab etiladi.

Федерация Алжира подала жалобу в ФИФА по случаям с Месси и Мак Аллистером
В матче открытия группового этапа чемпионата мира сборная Аргентины проиграла команде Алжира со счётом 0:3, и алжирская футбольная федерация выразила резкие возражения по поводу решений польского арбитра Szymon Marciniak, направив официальную жалобу в ФИФА. Об этом сообщил Zamin.uz.
По информации Goal.com, основные претензии связаны с эпизодами, в которых участвовали Лионель Месси и Алексис Мак Аллистер. По данным издания The Athletic, алжирская сторона особо подчёркивает ситуацию, возникшую на 30-й минуте матча.
В этот момент капитан Аргентины Лионель Месси в столкновении с защитником Алжира Аиссой Манди совершил опасное движение нижней частью стопы. Алжирская федерация считает, что в этой ситуации Месси должен был быть удалён с поля.
Кроме того, в жалобе упоминается эпизод, связанный с полузащитником Алексисом Мак Аллистером. Как сообщается, в столкновении с алжирским игроком Ибрагимом Мазой он нанёс удар сопернику шипами, однако арбитр не показал никакого дисциплинарного наказания.
Алжирская сторона утверждает, что такие эпизоды напрямую повлияли на результат матча. Главный тренер сборной Алжира Владимир Петкович, комментируя ситуацию, заявил, что не может скрыть своего недовольства судейством.
Гипотетические разборы ситуаций бессмысленны, но всё было видно всем, включая меня, — подчеркнул эксперт. Согласно источникам внутри федерации, команда сильно переживает из-за того, что безопасность её игроков на поле не была обеспечена.
На фоне этих событий матч приобрёл историческое значение для Лионеля Месси. Он провёл свой 200-й матч за сборную Аргентины и оформил хет-трик в этой игре.
Эти голы позволили Месси обновить рекорд Мирослава Клосе по количеству голов на чемпионатах мира — теперь у него 17 голов. Однако претензии сопернической команды немного омрачили этот выдающийся вечер.
На данный момент ФИФА и другие официальные футбольные организации не сделали заявлений по поводу жалобы Алжира. Действующие чемпионы мира продолжают готовиться к следующим матчам.
В дальнейшем на групповом этапе сборная Аргентины сыграет против команд Австрии и Иордании. Подопечные Лионеля Скалони должны сохранить баланс между дисциплиной и атакующими действиями, чтобы решить задачу выхода в плей-офф как можно раньше.