Portugaliya va O‘zbekiston o‘yini jahon chempionati tomoshabinlar o‘ntaligiga kirdi
2026 yilgi jahon chempionati guruh bosqichi ikkinchi turidan o‘rin olgan Portugaliya va O‘zbekiston terma jamoalari o‘rtasidagi uchrashuv tomoshabinlar soni bo‘yicha turning eng ommaviy o‘yinlari o‘ntaligiga kirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xyuston shahridagi NRG Stadium arenasida o‘tkazilgan bellashuvni 68 777 nafar muxlis bevosita stadion tribunalaridan kuzatdi. Bu natija Portugaliya – O‘zbekiston uchrashuviga ikkinchi turning eng ko‘p tomoshabin to‘plagan bahslari ro‘yxatida yettinchi o‘rinni olib berdi.
Ikkinchi turda eng katta auditoriya Norvegiya va Senegal terma jamoalari o‘rtasidagi o‘yinda qayd etildi. Ushbu bahsni 80 663 nafar muxlis stadiondan tomosha qildi.
Shuningdek, Argentina – Avstriya uchrashuviga 70 649 nafar, Belgiya – Eron bahsiga esa 70 317 nafar tomoshabin tashrif buyurdi. Shveysariya va Bosniya va Gersegovina o‘rtasidagi o‘yin 70 026 muxlisni, Turkiya va Paragvay bahsi 68 827 muxlisni, Niderlandiya va Shvetsiya uchrashuvi 68 777 muxlisni, Ekvador va Kyurasao o‘yini 68 598 muxlisni, Iordaniya va Aljir bahsi 68 371 muxlisni va Braziliya va Gaiti uchrashuvi 68 324 muxlisni olgan.
Eslatib o‘tamiz, Portugaliya va O‘zbekiston terma jamoalari o‘rtasidagi uchrashuv yevropaliklarning 5:0 hisobidagi g‘alabasi bilan yakunlangan edi. Portugaliya safida Krishtianu Ronaldu dubl qayd etdi.
Nunu Mendesh va Rafael Leau ham bittadan gol urishdi. Yana bir to‘p O‘zbekiston terma jamoasi darvozaboni Abduvohid Nematovning avtogoli sifatida qayd etildi.

Матч Португалии и Узбекистана вошел в десятку самых посещаемых игр чемпионата мира
Матч между сборными Португалии и Узбекистана во втором туре группового этапа чемпионата мира 20 вошел в десятку самых посещаемых игр тура по количеству зрителей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Поединок, прошедший на арене NRG Stadium в городе Хьюстон, вживую с трибун стадиона наблюдали 68 777 болельщиков. Этот результат вывел матч Португалия – Узбекистан на седьмое место в списке самых посещаемых игр второго тура.
Самая большая аудитория во втором туре была зафиксирована на игре между сборными Норвегии и Сенегала. Этот матч со стадиона посмотрели 80 663 болельщика.
Также на матч Аргентина – Австрия пришли 70 649 зрителей, а на поединок Бельгия – Иран — 70 317 зрителей. Игра между Швейцарией и Боснией и Герцеговиной собрала 70 026 болельщиков, матч Турции и Парагвая — 68 827 болельщиков, встреча Нидерландов и Швеции — 68 777 болельщиков, игра Эквадора и Кюрасао — 68 598 болельщиков, поединок Иордании и Алжира — 68 371 болельщика, а матч Бразилии и Гаити — 68 324 болельщика.
Напомним, встреча между сборными Португалии и Узбекистана завершилась победой европейцев со счетом 5:0. В составе Португалии Криштиану Роналду оформил дубль.
Нуну Мендеш и Рафаэль Леао также забили по одному голу. Еще один мяч был засчитан как автогол вратаря сборной Узбекистана Абдувохида Нематова.