Barselona futbol klubi sport direktori Deku kelasi mavsum oldidan jamoaning darvozabonlar chizig‘idagi ortiqcha zichlikni bartaraf etish bo‘yicha muhim ishlarni yakunladi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Klub rahbariyati qisqa fursat ichida beshta asosiy bitimni muvaffaqiyatli amalga oshirib, tarkibni maqbullashtirishga erishdi. O‘tgan yozda kelajak uchun qilingan sarmoyalar va ijaradan qaytgan futbolchilar hisobiga yuzaga kelgan kadrlar masalasi joriy transfer oynasining bosh vazifasiga aylangan edi.
Ushbu jarayonlar natijasida klub moliyaviy yuklamani kamaytirish bilan birga, murabbiylar shtabi talablariga mos tarkibni shakllantirdi. Mazkur o‘zgarishlar jarayonidagi eng murakkab masala tajribali darvozabon Mark-Andre ter Stegenning taqdiri bilan bog‘liq bo‘ldi.
Nemis posbonining shartnomasi 2028-yil yozigacha amal qilishi hamda uning yuqori maoshi muzokaralarni biroz qiyinlashtirdi. Bosh murabbiy Hansi Flikning rejalaridan joy olmagan futbolchi yakunda Niderlandiyaning Ayaks jamoasiga ijara asosida o‘tishga rozilik bildirdi.
Bu kelishuv klubga maoshlar fondini tartibga solishda katta yordam beradi. Darvozabonlarning yangi manzillari Ter Stegen Niderlandiyadagi faoliyati davomida o‘tgan mavsum Girona safida birga ishlagan murabbiy Mishel qo‘l ostida to‘p surishi kutilmoqda.
So‘nggi soatlarda ushbu transferning amalga oshishiga to‘sqinlik qilgan soliq masalalari ham to‘liq hal etildi. Shartnoma rasman kelasi hafta boshida e’lon qilinishi rejalashtirilgan.
Darvozabon Yevropa jamoalariga qarshi nazorat bahslarida kam vaqt harakat qilgan bo‘lsa-da, u jamoaning Angliyadagi yig‘iniga bormasligi deyarli aniq bo‘lib ulgurdi. Klub amalga oshirilgan ishlarning yana bir muhim qismi Inyaki Penya taqdiriga daxldordir.
Futbolchi o‘tgan mavsumning birinchi yarmida Elche safida ijarada o‘ynab, o‘zining mahoratini ko‘rsatgan edi. Biroq keyinchalik u asosiy tarkibdagi o‘rnini boy berib qo‘ydi.
Endilikda Gretsiyaning Panatinaikos klubi ispaniyalik posbonni o‘z safiga qo‘shib oldi. Ushbu transfer ortidan kataloniyaliklar taxminan 3 million yevro miqdorida daromad ko‘rishi ma’lum bo‘ldi.
Barselona rahbariyati ushbu transferlar orqali nafaqat tarkibni yoshartirishni, balki moliyaviy barqarorlikni ta’minlashni ham ko‘zlamoqda. Sport.es nashrining Goal.com saytiga tayanib xabar berishicha, Deku boshchiligidagi ma’muriyat kelgusi haftalarda maydonning boshqa chiziqlaridagi muammolarni ham shunday tezkorlik bilan hal etishni maqsad qilgan.

Руководство клуба успешно реализовало пять ключевых сделок за короткий промежуток времени, достигнув оптимизации состава. Проблема кадров, возникшая из-за инвестиций в будущее, сделанных прошлым летом, и возвращения игроков из аренды, стала главной задачей текущего трансферного окна.
В результате этих процессов клуб не только снизил финансовую нагрузку, но и сформировал состав, соответствующий требованиям тренерского штаба. Самым сложным вопросом в процессе этих изменений стала судьба опытного вратаря Марка-Андре тер Штегена.
Действие контракта немецкого голкипера рассчитано до лета 2028 года, а его высокая зарплата несколько усложнила переговоры. Игрок, не вошедший в планы главного тренера Ханси Флика, в итоге дал согласие на переход в нидерландский «Аякс» на правах аренды.
Это соглашение оказывает клубу значительную помощь в регулировании фонда зарплат. Новые адреса вратарей Ожидается, что в Нидерландах тер Штеген будет выступать под руководством тренера Мишеля, с которым он работал вместе в прошлом сезоне в составе «Жироны».
Налоговые вопросы, которые в последние часы препятствовали реализации этого трансфера, также были полностью урегулированы. Официальное объявление о контракте запланировано на начало следующей недели.
Хотя вратарь провел мало времени на поле в контрольных матчах против европейских команд, его отсутствие на сборах команды в Англии стало практически неизбежным. Еще одним важным аспектом проделанной клубом работы является судьба Иньяки Пеньи.
Футболист продемонстрировал свой класс, выступая в аренде за «Эльче» в первой половине прошлого сезона. Однако впоследствии он потерял место в основном составе.
Теперь греческий клуб «Панатинаикос» подписал испанского голкипера. Известно, что после этого трансфера каталонский клуб получил доход в размере примерно 3 миллионов евро.
Руководство «Барселоны» стремится не только омоложению состава через эти трансферы, но и обеспечению финансовой стабильности. Как сообщает издание Sport.es со ссылкой на сайт Goal.com, администрация под руководством Деку намерена с такой же оперативностью решить проблемы на других линиях поля в ближайшие недели.