Goal.com nashrining xabar berishicha, Kabo-Verde terma jamoasi himoyachisi Sidni Lopes Kabral Argentina darvozasiga yoʻllagan ajoyib zarbasi uchun musobaqaning eng yaxshi goli sovrinini qoʻlga kiritdi. Rotterdam shahrida tugʻilgan 23 yoshli futbolchi ushbu nufuzli mukofot uchun kechgan kurashda Lionel Messi, Kilian Mbappe va Xulian Alvares kabi jahon yulduzlarini ortda qoldirishga muvaffaq boʻldi.
Mazkur gol jahon birinchiligining dastlabki bosqichlarida kiritilgan boʻlishiga qaramay, butun dunyo futbol muxlislari va mutaxassislarining yuqori bahosiga sazovor boʻldi. Tarixiy gol va yuksak mahorat Mayami shahrida boʻlib oʻtgan uchrashuvda Kabo-Verde terma jamoasi boʻlajak chempionlikka asosiy daʼvogarlardan biri boʻlgan Argentina bilan kuch sinashdi.
Sidni Lopes Kabral maydon markaziga yaqin joyda raqib yarim himoyachisi Aleksis Mak Allisterni chiroyli harakat bilan dogʻda qoldirdi va jarima maydonchasi tashqarisidan kuchli zarba yoʻlladi. Toʻp kutilmagan trayektoriya bilan darvozaning yuqori burchagiga borib tushdi.
Dunyoning eng kuchli darvozabonlaridan biri Emiliano Martines bu vaziyatda jamoasini goldan qutqarib qola olmadi. Asli himoyachi boʻlgan futbolchining bunday murakkab texnik uslubda gol urishi koʻpchilikni hayratga soldi.
Ushbu muvaffaqiyat orqali Lopes Kabral oʻz ismini jahon chempionatlari tarixidagi eng chiroyli gollar mualliflari boʻlgan Xames Rodriges, Benjamin Pavar va Risharlison kabi mashhur futbolchilar qatoriga yozdirib qoʻydi. Uning bu natijasi kichik davlat futbolchilari ham katta sahnalarda yuksak mahorat koʻrsata olishini yana bir bor isbotladi.
Hayajonli lahzalar va yulduzlar eʼtirofi Gol urilgan lahzada stadionda misli koʻrilmagan hayajon hukm surdi. Futbolchining onasi oʻgʻlining bunday muvaffaqiyatidan shunchalik hayajonlandiki, hatto hushini yoʻqotib qoʻydi.
Bu holat koʻpchilikka 1998-yilgi jahon chempionatida fransiyalik Lilian Tyuramning onasi bilan bogʻliq voqeani eslatib yubordi. Baxtli tasodif tufayli onasiga oʻz vaqtida tibbiy yordam koʻrsatildi va barchasi ijobiy yakunlandi.
Lopes Kabralning mahorati nafaqat muxlislar, balki futbol afsonalari tomonidan ham eʼtirof etildi. Jumladan, Braziliya terma jamoasi va Madridning "Real" klubi sobiq yulduzi Marselo yosh himoyachiga shaxsan xabar yoʻllab, uning goliga ovoz berganini maʼlum qildi.
Oʻz kumiridan bunday tabrikni qabul qilib olish futbolchi uchun kutilmagan sovgʻa boʻldi. Kabral oʻz intervyusida oʻsha lahzada nima sodir boʻlganini darrov anglamaganini, faqat takroriy lavhalarni koʻrgachgina qanchalik muhim gol urganini his qilganini taʼkidlab oʻtdi.

Сидни Лопес Кабрал стал автором самого красивого гола чемпионата мира
Официально определен автор самого красивого гола чемпионата мира 2026 года в мире футбола. Об этом сообщает One.uz.
Как сообщает издание Goal.com, защитник сборной Кабо-Верде Сидни Лопеш Кабрал получил приз за лучший гол турнира за свой великолепный удар в ворота Аргентины. 23-летний футболист, родившийся в Роттердаме, смог обойти таких мировых звезд, как Лионель Месси, Киан Мбаппе и Хулиан Альварес, в борьбе за эту престижную награду.
Несмотря на то, что этот гол был забит на начальных этапах мирового первенства, он получил высокую оценку болельщиков и экспертов по всему миру. Исторический гол и высочайшее мастерство В матче, прошедшем в Майами, сборная Кабо-Верде соизмерила свои силы с Аргентиной, одним из основных претендентов на будущий титул чемпионов.
Сидни Лопеш Кабрал красивым приемом обыграл полузащитника соперника Алексиса Мак-Аллистера недалеко от центра поля и нанес мощный удар из-за пределов штрафной. Мяч по непредсказуемой траектории влетел в верхний угол ворот.
Один из лучших вратарей мира Эмилиано Мартинес в этой ситуации не смог спасти свою команду от гола. Тот факт, что футболист, по профессии защитник, забил гол с использованием столь сложной техники, вызвал удивление у многих.
Благодаря этому успеху Лопеш Кабрал вписал свое имя в ряды таких известных футболистов, как Хамес Родригес, Бенжамен Павар и Ричарлисон, являющихся авторами самых красивых голов в истории чемпионатов мира. Этот результат еще раз доказал, что футболисты из небольших стран также способны демонстрировать высочайшее мастерство на большой сцене.
Эмоциональные моменты и признание звезд В момент забитого гола на стадионе царило невиданное волнение. Мать футболиста была настолько взволнована таким успехом своего сына, что даже потеряла сознание.
Этот случай напомнил многим историю, связанную с матерью француза Лилиана Тюрама на чемпионате мира 1998 года. Благодаря счастливому стечению обстоятельств матери вовремя была оказана медицинская помощь, и все закончилось благополучно.
Мастерство Лопеша Кабрала было признано не только болельщиками, но и футбольными легендами. В частности, бывший звезда сборной Бразилии и мадридского «Реала» Марсело лично отправил сообщение молодому защитнику, сообщив, что проголосовал за его гол.
Получение таких поздравлений от своего кумира стало для футболиста неожиданным подарком. В своем интервью Кабрал отметил, что в тот момент он сразу не понял, что произошло, и осознал, насколько важным был забитый им гол, лишь увидев повторы.