Umida Omonova Osiyo chempionatida blis bo'yicha bronza medalini oldi
Gonkongda shaxmatning rapid va blis yo‘nalishlari bo‘yicha o‘tkazilgan navbatdagi Osiyo chempionati O‘zbekiston terma jamoasi uchun muvaffaqiyatli yakunlandi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Dunyoning 14 mamlakatidan 178 nafar mahoratli shaxmatchi jam bo‘lgan ushbu nufuzli turnirda mamlakatimiz sharafini uch nafar yosh iste’dod egasi himoya qildi. Musobaqa yakunlariga ko‘ra, hamyurtimiz Umida Omonova blis bahslarida yuqori natija qayd etib, Osiyo chempionatining bronza medalini qo‘lga kiritdi.
Zamin.uz nashri xabariga ko‘ra, qit’a birinchiligi 28-30-iyul kunlari Xitoyning Gonkong shahrida bo‘lib o‘tdi. Ayollar o‘rtasidagi blis yo‘nalishida o‘zbekistonlik shaxmatchi Umida Omonova o‘zining yuksak intellektual salohiyatini namoyish etdi.
U keskin va murosasiz kechgan partiyalar davomida jami 9,5 ochko to‘plashga muvaffaq bo‘ldi. Ushbu ko‘rsatkich hamyurtimizga faxrli uchinchi o‘rinni va xalqaro miqyosdagi muhim sovrinni taqdim etdi.
O‘zbekistonlik shaxmatchilarning natijalari Musobaqaning blis yo‘nalishi faqat Umida Omonovaning zafari bilan cheklanib qolgani yo‘q. Yana bir iqtidorli vakilimiz Afruza Hamdamova ham o‘z mahoratini ko‘rsatib, kuchli raqiblar bilan munosib kurash olib bordi.
Yakuniy jadvalda u to‘rtinchi pog‘onani egalladi. Garchi medalga bir qadam qolgan bo‘lsa-da, Afruzaning bunday yuqori o‘rinni band etishi O‘zbekiston ayollar shaxmat maktabining salohiyati naqadar yuqori ekanligidan dalolat beradi.
Rapid, ya’ni tezkor shaxmat yo‘nalishida ham vakillarimiz faol ishtirok etishdi. Blis bahslarida bronza medaliga ega chiqqan Umida Omonova ushbu yo‘nalishda 7,5 ochko jamg‘arib, umumiy hisobda beshinchi o‘rinni egalladi.
Osiyo miqyosidagi bunday nufuzli musobaqada kuchli beshlikdan joy olish yosh sportchimiz uchun katta tajriba va yutuq sanaladi. Ushbu muvaffaqiyatlar mamlakatimizda shaxmat sportiga qaratilayotgan e’tiborning samarasi bo‘lib, kelajakda jahon arenalarida yanada yirik g‘alabalarga zamin yaratadi.
Yosh shaxmatchilarimizning xalqaro turnirlardagi barqaror ishtiroki O‘zbekistonning intellektual sport turlari bo‘yicha dunyodagi nufuzini mustahkamlashga xizmat qilmoqda.

Умида Амонова завоевала бронзовую медаль в блице на чемпионате Азии
Следующий чемпионат Азии по рапиду и блицу, прошедший в Гонконге, завершился успешно для сборной Узбекистана. Об этом сообщает One.uz.
В этом престижном турнире, в котором приняли участие 178 сильных шахматистов из 14 стран мира, честь нашей страны защищали три молодых талантливых спортсмена. По итогам соревнований наша соотечественница Умида Амонова показала высокий результат в блиц-партиях и завоевала бронзовую медаль чемпионата Азии.
По сообщению издания Zamin.uz, континентальное первенство прошло 28-30 июля в гонконгском городе Китая. В блиц-турнире среди женщин узбекская шахматистка Умида Амонова продемонстрировала свой высокий интеллектуальный потенциал.
Она набрала в общей сложности 9,5 очка в напряженных и бескомпромиссных партиях. Этот показатель позволил нашей соотечественнице занять почетное третье место и получить важную международную награду.
Результаты узбекских шахматистов Успех в блиц-турнире не ограничился только победой Умиды Амоновой. Еще одна талантливая представительница нашей страны Афруза Хамдамова также продемонстрировала свое мастерство и достойно боролась с сильными соперницами.
В итоговом протоколе она заняла четвертое место. Хотя до медалей остался один шаг, такой высокий результат Афрузы свидетельствует о высоком потенциале женской шахматной школы Узбекистана.
Наши представители также активно участвовали в рапид-турнире. Умида Амонова, завоевавшая бронзовую медаль в блице, набрала 7,5 очка в рапиде и заняла пятое место в общем зачете.
Попадание в пятерку сильнейших на таком престижном азиатском соревновании является большим опытом и достижением для нашей молодой спортсменки. Эти успехи являются результатом внимания, уделяемого шахматам в нашей стране, и создают основу для более крупных побед на мировых аренах в будущем.
Стабильное участие наших молодых шахматистов в международных турнирах способствует укреплению авторитета Узбекистана в мире в области интеллектуальных видов спорта.