FIFA jahon chempionati ishtirokchilari sonini ko'paytirmoqchi matni asosida sarlavha:
Xalqaro futbol federatsiyasi (FIFA) jahon chempionatlari tarixidagi eng yirik islohotni amalga oshirishga tayyorgarlik ko‘rmoqda. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Tashkilot 2030-yilgi yubiley turnirida ishtirokchilar sonini 64 taga yetkazish imkoniyatlarini o‘rganish maqsadida rasmiy tender e’lon qildi. The Press Association xabariga ko‘ra, ushbu loyiha shunchaki nazariy taklif emas, balki aniq muddatlarga ega bo‘lgan strategik reja hisoblanadi.
Agar ushbu o‘zgarish tasdiqlansa, futbol bo‘yicha dunyo birinchiligi qamrovi va nufuzi misli ko‘rilmagan darajaga ko‘tariladi. FIFA mazkur kengayishning ijobiy va salbiy tomonlarini mustaqil ravishda baholash uchun maxsus agentlikni jalb etishni rejalashtirmoqda.
Tender jarayoni juda tez sur’atlarda amalga oshirilmoqda. Arizalar 7-avgustga qadar qabul qilinib, yakuniy qaror 14-avgust kuni e’lon qilinishi kutilmoqda.
Mustaqil ekspertlarning tahliliy hisoboti esa 11-sentyabrgacha tayyor bo‘lishi kerak. Bu holat FIFA rahbariyati joriy yilning kuz faslidayoq yakuniy to‘xtamga kelish niyatida ekanidan dalolat beradi.
Loyihaning tashabbuskorlari va maqsadi Ushbu ulkan loyiha ortida FIFA prezidenti Janni Infantino va KONMEBOL rahbari Alexandro Dominges turibdi. Dominges futbol tarixidagi birinchi jahon chempionatining 100 yillik yubileyini o‘zgacha ruhda va kengaytirilgan formatda nishonlashni taklif etgan edi.
Bunday formatning yo‘lga qo‘yilishi O‘zbekiston kabi rivojlanayotgan terma jamoalar uchun dunyo birinchiligiga yo‘llanma olish imkoniyatini keskin oshiradi. Musobaqa formati va o‘yinlar soni USA Today nashrining ma’lumotlariga ko‘ra, agar ishtirokchilar soni 64 taga yetsa, o‘yinlar soni 104 tadan 128 taga ko‘payadi.
Jamoalar to‘rttadan 16 ta guruhga bo‘linadi va har bir guruhdan ikkita eng yaxshi jamoa pley-off bosqichiga chiqadi. Muhimi shundaki, futbolchilarning jismoniy holatini saqlab qolish uchun finalga qadar o‘yinlar soni sakkiztadan oshirilmasligi ko‘zda tutilgan.
Jahon chempionati formatining evolyutsiyasiga nazar tashlaydigan bo‘lsak, 2022-yilda Qatarda 32 ta jamoa qatnashgan edi. 2026-yilda Shimoliy Amerikada o‘tadigan turnirda 48 ta jamoa ishtirok etishi allaqachon tasdiqlangan.
2030-yilgi loyiha esa futbol olami uchun yangi davrni boshlab berishi mumkin. Zamin.uz nashri ushbu tarixiy o‘zgarishlar futbol iqtisodiyoti va ommaviyligiga ijobiy ta’sir ko‘rsatishini ta’kidlaydi.
Misrlik taniqli hujumchi Muhammad Saloh faoliyatida yangi sahifa ochilishi kutilmoqda. So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, futbolchi Saudiya Arabistonining Al-Ittihad klubi
Ozarbayjon poytaxti Boku shahrida o‘tkazilayotgan sport kurashlari bo‘yicha 17 yoshgacha bo‘lgan o‘smirlar o‘rtasidagi Jahon chempionati O‘zbekiston terma jamoasi uchun muvaffaqiyatli davom etmoqda.

FIFA хочет увеличить количество участников чемпионата мира
Международная федерация футбола (FIFA) готовится провести крупнейшую реформу в истории чемпионатов мира. Об этом сообщает One.uz.
Организация объявила официальный тендер с целью изучения возможности увеличения числа участников до 64 команд на юбилейном турнире 2030 года. Согласно сообщению The Press Association, данный проект является не просто теоретическим предложением, а стратегическим планом с четкими сроками.
Если эти изменения будут утверждены, масштаб и престиж мирового первенства по футболу достигнут беспрецедентного уровня. FIFA планирует привлечь специальное агентство для независимой оценки положительных и отрицательных сторон такого расширения.
Процесс тендера проходит в очень быстром темпе. Заявки принимаются до 7 августа, а окончательное решение ожидается 14 августа.
Аналитический отчет независимых экспертов должен быть готов к 11 сентября. Это свидетельствует о намерении руководства FIFA прийти к окончательному решению уже осенью текущего года.
Инициаторы и цель проекта За этим масштабным проектом стоят президент ФИФА Джанни Инфантино и глава КОНМЕБОЛ Александр Домингес. Домингес предложил отметить 100-летие первого в истории футбола чемпионата мира в особом духе и в расширенном формате.
Внедрение такого формата резко повысит шансы сборных развивающихся стран, таких как Узбекистан, на получение путевки в мировое первенство. Формат турнира и количество матчей Согласно данным издания USA Today, если количество участников достигнет 64 команд, число матчей увеличится с 104 до 128.
Команды будут разделены на 16 групп по четыре команды в каждой, и две лучшие команды из каждой группы выйдут в плей-офф. Важно отметить, что для сохранения физической формы игроков предусмотрено, чтобы количество матчей до финала не превышало восьми.
Если взглянуть на эволюцию формата чемпионата мира, то в 2022 году в Катаре участвовали 32 команды. Участие 48 команд на турнире 2026 года в Северной Америке уже подтверждено.
Проект 2030 года может открыть новую эру в мире футбола. Издание Zamin.uz подчеркивает, что эти исторические изменения окажут положительное влияние на футбольную экономику и массовость.