Marca nashri bergan ma'lumotlarga ko'ra, klub mutasaddilari futbolchining vakillariga shartnomani uzaytirish bo'yicha yakuniy taklifni taqdim etgan. Mazkur hujjatda ko'rsatilgan shartlar o'zgartirilmasligi va muzokaralar muddati uzaytirilmasligi alohida ta'kidlangan.
Agar futbolchi ushbu kelishuvga rozi bo'lmasa, Madrid klubi uni kelgusi yozgi transfer oynasida sotuvga qo'yishga tayyor ekanini bildirgan. Maosh miqdori va moliyaviy barqarorlik Madridliklar taklif etilgan ish haqi miqdorini qayta ko'rib chiqish niyatida emas.
Klub rahbariyati jamoa ichidagi moliyaviy muvozanatni saqlab qolishni ustuvor vazifa deb hisoblaydi. Vinisiusning maoshini haddan tashqari oshirish boshqa futbolchilar o'rtasida norozilik keltirib chiqarishi mumkinligidan xavfsirayotgan Real rahbariyati, braziliyalik yulduz uchun alohida imtiyozlar bermaslikka qaror qildi.
Bu yondashuv klubning yillar davomida shakllangan qat'iy siyosatiga to'la mos keladi. Klub tarixida Krishtianu Ronaldu va Serxio Ramos kabi yetakchi futbolchilar bilan xayrlashishga sabab bo'lgan moliyaviy murosasizlik an'anasi Vinisius borasida ham qo'llanilishi mumkin.
Hozirda 26 yoshda bo'lgan va o'z faoliyatining eng yuqori cho'qqisida turgan hujumchining amaldagi shartnomasi 2027-yilga qadar davom etadi. Biroq shartnoma muddati tugashiga yaqin qolganda futbolchining narxi tushib ketishini oldini olish maqsadida, Real uni hozirdanoq sotish variantlarini ko'rib chiqmoqda.
Transfer bozoridagi ehtimoliy o'zgarishlar Vinisius Junior jamoaning asosiy harakatlantiruvchi kuchi va hujum chizig'idagi yetakchisi bo'lsa-da, klub uning o'rnini bosuvchi boshqa nomzodlarni ham e'tibordan chetda qoldirmayapti. Agar futbolchi taklifni rad etsa, Madrid klubi undan tushadigan katta miqdordagi mablag'ni tarkibni yanada kuchaytirish va boshqa pozitsiyalarga yangi iqtidorlarni jalb qilish uchun yo'naltiradi.
Bu esa jahon futbol bozorida navbatdagi shov-shuvli transferlarga yo'l ochishi mumkin. Hozircha futbolchi va uning atrofidagilar ushbu ultimatumga rasmiy munosabat bildirishgani yo'q.
Vinisius Madridda o'zini baxtli his qilayotgan bo'lsa-da, uning jamoaning eng ko'p maosh oluvchi o'yinchisi bo'lish istagi rahbariyatning rejalari bilan to'qnash kelmoqda. Yaqin oylar ichida tomonlarning o'zaro kelishuvga erishishi yoki braziliyalik yulduzning boshqa jamoaga o'tishi borasidagi yakuniy qaror ma'lum bo'ladi.

«Реал Мадрид» сделал Винисиусу окончательное предложение по продлению контракта
Руководство мадридского «Реала» твердо решило продолжить сотрудничество с бразильским нападающим Винисиусом Жуниором. Об этом сообщает One.uz.
По данным издания Marca, представители клуба вручили агентам футболиста окончательное предложение о продлении контракта. Особый акцент сделан на том, что условия документа не подлежат изменению, а срок для переговоров не будет продлен.
В случае отказа футболиста от соглашения «Реал» готов выставить игрока на продажу в следующее летнее трансферное окно. Размер зарплаты и финансовая стабильность Мадридцы не намерены пересматривать предложенную сумму вознаграждения.
Руководство клуба считает приоритетной задачей сохранение финансового баланса внутри команды. Боясь, что чрезмерное увеличение зарплаты Винисиуса может вызвать недовольство среди других игроков, руководство «Реала» решило не предоставлять бразильской звезде особых привилегий.
Такой подход полностью соответствует жесткой политике, сформировавшейся в клубе за годы. Финансовый компромисс, который в прошлом приводил к расставанию с такими лидерами, как Криштиану Роналду и Серхио Рамос, может быть применен и в случае с Винисиусом.
Действующий контракт 26-летнего нападающего, находящегося на пике формы, рассчитан до 2027 года. Однако, чтобы предотвратить падение стоимости игрока по мере приближения окончания срока соглашения, «Реал» уже сейчас рассматривает варианты его продажи.
Возможные изменения на трансферном рынке Несмотря на то что Винисиус Жуниор является главной движущей силой команды и лидером атакующей линии, клуб не оставляет без внимания и других кандидатов на его замену. В случае отказа от предложения мадридцы направят полученные от продажи игрока значительные средства на усиление состава и привлечение новых талантов на другие позиции.
Это может открыть путь к новым громким трансферам на мировом футбольном рынке. Пока ни сам футболист, ни его окружение не высказали официальной позиции по поводу данного ультиматума.
Хотя Винисиус чувствует себя счастливым в Мадриде, его желание стать самым высокооплачиваемым игроком команды вступает в противоречие с планами руководства. В ближайшие месяцы станет ясно, достигнут ли стороны взаимного соглашения или бразильская звезда перейдет в другой клуб.