Ispaniyaning "Barselona" futbol klubi yangi mavsum oldidan o‘tkazilishi rejalashtirilgan tayyorgarlik jarayonida jiddiy to‘siqlarga duch kelmoqda. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Kataloniya jamoasi Marokashning Tanjer shahrida mahalliy "IR Tanjer" klubiga qarshi mo‘ljallangan o‘rtoqlik uchrashuvini xavfsizlik va ijtimoiy-siyosiy vaziyat keskinlashgani sababli rasman bekor qildi. Ushbu qaror Ispaniyaning Seuta hududidagi og‘ir migratsiya inqirozi va chegara hududlarida yuzaga kelgan tartibsizliklar bilan bog‘liq holda qabul qilindi.
Goal.com nashri bergan ma’lumotlarga ko‘ra, Ispaniya chempionlari 15-avgust kuni maydonga tushishi kerak edi. Biroq so‘nggi vaqtlarda o‘n minglab odamlar Marokash chegarasidan Seuta anklaviga o‘tishga urinayotgani sababli hududda murakkab vaziyat yuzaga kelgan.
Seuta rahbari Xuan Xesus Vivasning ta’kidlashicha, dengiz orqali chegarani kesib o‘tishga urinish vaqtida yuz bergan fojialar ko‘plab insonlar hayotiga zomin bo‘lgan. Bunday tanglik sharoitida sport tadbirini tashkil etish ishtirokchilar xavfsizligiga tahdid solishi mumkin deb topildi.
Xavfsizlik choralari va tayyorgarlikdagi uzilishlar Ushbu uchrashuvning bekor qilinishi jamoa bosh murabbiyi Xansi Flikning rejalari amalga oshishiga to‘sqinlik qildi. Marokash safari asosiy tarkib futbolchilarining sport formasini tiklashi va jamoaviy o‘yin uslubini shakllantirishi uchun muhim bosqich deb hisoblanayotgan edi.
Afsuski, bu "Barselona"ning yozgi taqvimidan olib tashlangan ikkinchi yirik bahs bo‘ldi. Klub o‘z tayyorgarligini "SE Europa" jamoasi ustidan qozonilgan 4:1 hisobidagi g‘alaba bilan boshlagan edi.
Keyinchalik "Birmingem Siti" bilan kechgan o‘yinda durang qayd etilib, kataloniyaliklar penaltilar seriyasida mag‘lubiyatga uchragan edi. Marokashdagi o‘yinning qoldirilishi jamoaning umumiy tayyorgarlik ritmiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Mavsumoldi rejalarning o‘zgarishi Bundan avvalroq "Preston Nort End" jamoasiga qarshi rejalashtirilgan uchrashuv ham barbod bo‘lgan edi. Angliyadagi yig‘inlar doirasida 3-avgust kuni o‘tkazilishi kerak bo‘lgan ushbu bahs raqib jamoa tarkibida futbolchilar yetishmasligi sababli bekor qilingandi.
Angliya klubi o‘zining cheklangan imkoniyatlari bilan tavakkal qilishni istamagan. Ketma-ket yuz bergan bu kabi o‘zgarishlar sababli "Barselona" murabbiylar shtabi yuzaga kelgan bo‘shliqni to‘ldirish uchun ichki nazorat o‘yinlarini tashkil etishga majbur bo‘lmoqda.

Футбольный клуб «Барселона» из Испании сталкивается с серьезными препятствиями в процессе подготовки, запланированной перед новым сезоном. Об этом сообщает One.uz.
Команда из Каталонии официально отменила товарищеский матч против местного клуба «ИР Танжер» в городе Танжер (Марокко) из-за обострения ситуации в сфере безопасности и социально-политической обстановки. Это решение было принято на фоне тяжелого миграционного кризиса в испанской автономной территории Сеута и беспорядков, возникших в приграничных зонах.
По данным издания Goal.com, чемпионы Испании должны были выйти на поле 15 августа. Однако в последнее время в регионе сложилась сложная ситуация из-за попыток десятков тысяч людей перейти из Марокко в анклав Сеута.
Как отметил глава Сеуты Хуан Хесус Вивас, трагедии, произошедшие во время попыток пересечения границы по морю, стоили жизни многим людям. Считалось, что организация спортивного мероприятия в таких критических условиях может угрожать безопасности участников.
Меры безопасности и перерывы в подготовке Отмена этого матча помешала реализации планов главного тренера команды Ханси Флика. Выезд в Марокко считался важным этапом для восстановления игровой формы основных игроков и формирования командного стиля игры.
К сожалению, это стало вторым крупным матчем, исключенным из летнего календаря «Барселоны». Клуб начал свою подготовку с победы со счетом 4:1 над командой «СЕ Европа».
Позже в матче против «Бирмингем Сити» была зафиксирована ничья, и каталонцы проиграли в серии пенальти. Отмена игры в Марокко может негативно сказаться на общем ритме подготовки команды.
Изменение предсезонных планов Ранее сорвался и запланированный матч против команды «Престон Норт Энд». Эта встреча, которая должна была состояться 3 августа в рамках сборов в Англии, была отменена из-за нехватки футболистов в составе соперника.
Английский клуб не захотел рисковать своими ограниченными возможностями. Из-за этих последовательных изменений тренерский штаб «Барселоны» вынужден организовывать внутренние контрольные матчи, чтобы заполнить образовавшиеся пробелы.
В настоящее время руководство команды работает над новыми решениями, чтобы сохранить физическую форму игроков на должном уровне до начала сезона.