Londondagi mashhur Emireyts stadionida o‘tkazilgan an’anaviy Emirates Cup musobaqasi doirasida Angliyaning Arsenal hamda Germaniyaning Borussiya Dortmund jamoalari o‘zaro ro‘baro‘ kelishdi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Keskin kurashlar va gollarga boy o‘tgan bahsda mehmonlar 3:2 hisobida g‘alaba qozonib, kubok sohibiga aylanishdi. Mavsumoldi tayyorgarlik doirasidagi ushbu uchrashuv har ikki jamoa uchun ham tarkibni sinovdan o‘tkazish va futbolchilarning jismoniy holatini tekshirib olish uchun qulay imkoniyat bo‘ldi.
Uchrashuvning borishi va kiritilgan gollar O‘yinni dortmundliklar ancha faol boshlashdi va uchrashuvning dastlabki daqiqalaridanoq tashabbusni o‘z qo‘llariga olishdi. Hujumkor harakatlar natijasida 7-daqiqada Inasio hisobni ochishga muvaffaq bo‘ldi.
Mehmonlar bosimni to‘xtatmasdan, 29-daqiqada Karetsasning aniq zarbasi evaziga oradagi farqni ikkitaga oshirishdi. Birinchi bo‘lim nemis klubining to‘liq ustunligida yakunlandi.
Ikkinchi bo‘limda londonliklar ustozi Mikel Arteta tarkibda bir qator o‘zgarishlarni amalga oshirdi va bu o‘yin sur’atiga ijobiy ta’sir ko‘rsatdi. 54-daqiqada Arsenalning yosh iqtidorli vakili Itan Nvaneri chiroyli gol urib, hisobni qisqartirdi.
Biroq, oradan ko‘p o‘tmay, aniqrog‘i 58-daqiqada Dortmund klubi a’zosi Gadu uchinchi golni kiritib, kanonirlarning shijoatini biroz so‘ndirdi. Yakuniy natija va xulosalar Londonliklar taslim bo‘lishni istamay, hujumkorlikni yanada oshirishdi.
69-daqiqada jamoaning yangi a’zolaridan biri Viktor Gyokeresh penaltidan unumli foydalanib, hisobni 2:3 ko‘rinishiga keltirdi. O‘yinning qolgan qismida Arsenal muvozanatni tiklash uchun bor kuchini sarflagan bo‘lsa-da, Borussiya himoyachilari va darvozaboni ishonchli o‘yin namoyish etib, g‘alabani saqlab qolishdi.
Mazkur bellashuv yangi mavsum oldidan muxlislarga haqiqiy futbol bayramini taqdim etdi. Har ikki jamoa ham hujumkor o‘yin ko‘rsatib, o‘zlarining kuchli va kuchsiz jihatlarini aniqlab olishdi.
Uchrashuv bayonnomasiga ko‘ra, gollarga Nvaneri va Gyokeresh (Arsenal), hamda Inasio, Karetsas va Gadu (Borussiya) mualliflik qilishdi. One.uz nashri xabariga ko‘ra, ushbu o‘yin Emirates Cup turnirining eng yorqin bahslaridan biri sifatida yodda qoldi.

В рамках традиционного турнира Emirates Cup, прошедшего на знаменитом стадионе «Эмирейтс» в Лондоне, встретились английский «Арсенал» и немецкая «Боруссия» Дортмунд. Об этом сообщает One.uz.
В напряженном и результативном матче гости одержали победу со счетом 3:2 и стали обладателями кубка. Эта предсезонная встреча стала удобным шансом для обеих команд проверить состав и физическую форму футболистов.
Ход матча и забитые голы Дортмундцы начали игру очень активно и с первых минут взяли инициативу в свои руки. Благодаря атакующим действиям на 7-й минуте Инасьо открыл счет.
Гости не сбавляли обороты, и на 29-й минуте точный удар Кареттаса позволил им увеличить разрыв в счете до двух мячей. Первый тайм завершился при полном доминировании немецкого клуба.
Во втором тайме тренер лондонцев Микель Артета внес ряд изменений в состав, что положительно сказалось на темпе игры. На 54-й минуте молодой талантливый представитель «Арсенала» Итан Нванери забил красивый гол и сократил отставание.
Однако вскоре, а именно на 58-й минуте, игрок «Дортмунда» Гадю забил третий гол, немного остудив пыл канониров. Итоговый результат и выводы Лондонцы не хотели сдаваться и усилили атакующие действия.
На 69-й минуте один из новых членов команды Виктор Гюкерек успешно реализовал пенальти и довел счет до 2:3. В оставшейся части игры «Арсенал» приложил все усилия, чтобы восстановить равновесие, однако защитники и вратарь «Боруссии» продемонстрировали уверенную игру и сохранили победу.
Это противостояние подарило болельщикам настоящий футбольный праздник перед новым сезоном. Обе команды показали атакующий футбол и определили свои сильные и слабые стороны.
Согласно протоколу матча, авторами голов стали Нванери и Гюкерек («Арсенал»), а также Инасьо, Кареттас и Гадю («Боруссия»). По сообщению издания One.uz, эта игра вошла в число самых ярких матчей турнира Emirates Cup.