Apple kompaniyasi 2025-yilning uchinchi choragida 94,04 milliard dollar daromad ko‘rsatib, investorlarning kutganidan yuqori natijalarga erishdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ayniqsa, iPhone savdolari 13,5 foizga oshib, 44,58 milliard dollarga yetdi. Bu ko‘rsatkich pandemiya davridagi eng katta o‘sish hisoblanadi.
Daromadning oshishiga AQSh va Xitoy o‘rtasidagi tarif urushi ham ta’sir ko‘rsatdi. Mijozlar narxlar oshishidan oldin mahsulotlarni sotib olishga shoshildi.
Biroq, ushbu tariflar Apple uchun 1,1 milliard dollarlik qo‘shimcha xarajatlarni keltirib chiqarishi mumkin. Shuning uchun kompaniya ishlab chiqarishni Hindiston va Vetnamga ko‘chirish ustida ish olib bormoqda.
Apple’ning boshqa mahsulotlari, jumladan Mac kompyuterlari, Apple Watch soatlari va xizmatlar bo‘limi ham kutganidan yuqori daromad berdi. Shu bilan birga, kompaniya sun’iy intellekt sohasiga kamroq e’tibor qaratayotgani va Yevropa Ittifoqining yangi nazorat choralaridan bosim ostida qolayotgani sezilmoqda.

Apple получила рекордный доход в третьем квартале 2025 года
Компания Apple в третьем квартале 2025 года показала доход в 94,04 миллиарда долларов, превысив ожидания инвесторов. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, продажи iPhone увеличились на 13,5% и достигли 44,58 миллиарда долларов. Этот показатель является самым большим ростом за время пандемии.
На увеличение дохода также повлияло тарифное противостояние между США и Китаем. Клиенты спешили покупать товары до повышения цен.
Однако эти тарифы могут привести к дополнительным расходам для Apple в размере 1,1 миллиарда долларов. Поэтому компания работает над переносом производства в Индию и Вьетнам.
Другие продукты Apple, включая компьютеры Mac, часы Apple Watch и подразделение услуг, также принесли доход выше ожидаемого. В то же время, компания, похоже, уделяет меньше внимания области искусственного интеллекта и находится под давлением новых контрольных мер Европейского Союза.
Тим Кук, подчеркивая увеличение инвестиций компании в искусственный интеллект, заявил, что Apple всегда стремится предоставить передовые технологии простым пользователям.