AQSHning AP News agentligi xabariga ko‘ra, mashhur Xabbl kosmik teleskopi ilk bor boshqa yulduz tizimidan kelgan yuqori tezlikdagi kometaning eng aniq suratlarini oldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu obyekt 3I-Atlas deb nomlangan kometa bo‘lib, insoniyat tomonidan qayd etilgan uchinchi ma’lum yulduzlararo jism hisoblanadi. Astronomlar bu kometani faqat o‘tgan oyda aniqlashgan va uning Yerga xavf solmasligi ma’lum qilingan.
Ilk taxminlarga ko‘ra, kometaning muzli yadrosi bir necha o‘n kilometrga teng deb hisoblangan edi. Biroq Xabbl teleskopi olib borgan kuzatuvlar natijasida uning yadrosi diametri taxminan 5,6 kilometr ekanligi aniqlandi.
Bu yulduzlararo kometa soatiga 209 ming kilometr tezlikda harakat qilmoqda. U Yerga emas, balki Marsga yaqinroq masofadan o‘tadi va har ikkala sayyora uchun xavf tug‘dirmaydi.
Hozirgi ma’lumotlarga ko‘ra, kometa bizdan taxminan 446 million kilometr uzoqlikda joylashgan. Xabbl tomonidan olingan suratlarda kometaning atrofini qoplagan tomchisimon chang qatlami va undan uzun changli dum paydo bo‘layotgani ko‘rsatildi.
Bu holat uning yuqori tezlikda harakat qilayotganini hamda yorug‘lik va issiqlik ta’sirida o‘zgarib borayotganini bildiradi. Shu tariqa, 3I-Atlas kometasi kosmik olimlar uchun yangi ma’lumotlar va kashfiyotlar manbai bo‘lib xizmat qilmoqda.

Телескоп Хаббл точно запечатлел межзвёздную комету
Согласно сообщению агентства AP News, знаменитый космический телескоп Хаббл впервые получил самые четкие изображения высокоскоростной кометы, пришедшей из другой звездной системы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот объект называется комета 3I-Atlas и является третьим известным межзвёздным телом, зарегистрированным человечеством. Астрономы обнаружили эту комету только в прошлом месяце, и было сообщено, что она не представляет угрозы для Земли.
По первоначальным оценкам, считалось, что ледяное ядро кометы составляет несколько десятков километров. Однако в результате наблюдений, проведенных телескопом Хаббл, было установлено, что диаметр её ядра составляет примерно 5,6 километра.
Эта межзвёздная комета движется со скоростью 209 тысяч километров в час. Она пройдет не близко к Земле, а ближе к Марсу и не представляет угрозы для обеих планет.
По текущим данным, комета находится на расстоянии примерно 446 миллионов километров от нас. На фотографиях, сделанных Хабблом, показан каплевидный слой пыли, покрывающий комету, и образующийся за ней длинный пылевой хвост.
Это указывает на то, что она движется с высокой скоростью и изменяется под воздействием света и тепла. Таким образом, комета 3I-Atlas служит источником новых данных и открытий для космических ученых.