Sun’iy intellekt sohasida raqobat tobora kuchayib borar ekan, yosh mutaxassislar texnologiya kompaniyalari uchun katta ahamiyat kasb etmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Yaqinda The New York Times nashrida e’lon qilingan ma’lumotga ko‘ra, Meta kompaniyasi 24 yoshli sun’iy intellekt mutaxassisi Mett Deytkega to‘rt yillik ish uchun 250 million dollar miqdorida shartnoma taklif qilgan. Meta asoschisi Mark Sukerberg shaxsan Deytkega murojaat qilib, uni kompaniyaning “superintellekt” nomli yangi tadqiqot loyihasiga taklif qilgan.
Bu loyiha inson aqlidan yuqori imkoniyatlarga ega sun’iy intellekt yaratishga qaratilgan. Mett Deytke esa hozirda o‘zining startapini boshqarayotgani sababli taklifni jiddiy ko‘rib chiqmoqda.
Dastlab Meta taklifi 125 million dollar bo‘lgan, ammo yosh mutaxassis bu summani kam deb hisoblab, rad javobini bergan. Keyinchalik taklif ikki barobarga oshirilib, 250 million dollarga yetkazilgan.
Yangi shartlarda Deytke birinchi yilda 100 million dollar olishi mumkinligi aytilmoqda. Manbalarga ko‘ra, Deytke bu katta mablag‘ni ko‘rmaganligi uchun qaror qabul qilishda qiynalgan va yaqinlari hamda maslahatchilaridan yordam olgan.
Bir necha kunlik muhokamalardan so‘ng, u shartnomani qabul qilishga qaror qilgan. 2025 yilda sun’iy intellekt mutaxassislarini jalb qilish jarayoni sportdagi transferlarga o‘xshab ketmoqda.
Meta, Microsoft, Google va OpenAI kabi yirik kompaniyalar bir-birining mutaxassislarini faol ravishda o‘z safiga qo‘shmoqda. Internetda esa ish takliflari sport shartnomalari kabi e’lon qilinmoqda.

Meta предложила 250 миллионов долларов 24-летнему специалисту в области ИИ
В условиях растущей конкуренции в области искусственного интеллекта молодые специалисты становятся важными для технологических компаний. Об этом сообщает Zamin.uz.
Недавно в опубликованной информации The New York Times говорится, что компания Meta предложила 24-летнему специалисту по искусственному интеллекту Метту Дейтке контракт на четыре года на сумму 250 миллионов долларов. Основатель Meta Марк Цукерберг лично обратился к Дейтке, предложив ему участвовать в новом исследовательском проекте компании под названием "суперинтеллект".
Этот проект направлен на создание искусственного интеллекта, обладающего возможностями, превышающими человеческий разум. Однако Мэтт Дейтке в настоящее время управляет своим стартапом, поэтому он серьезно рассматривает это предложение.
Первоначально предложение Meta составляло 125 миллионов долларов, но молодой специалист счел эту сумму недостаточной и отказал. Позже предложение было увеличено вдвое до 250 миллионов долларов.
В новых условиях говорится, что Дейтке может получить 100 миллионов долларов в первый год. По данным источников, Дейтке испытывал трудности с принятием решения, так как не имел опыта работы с такими крупными суммами, и получал помощь от своих близких и консультантов.
После нескольких дней обсуждений он решил принять контракт. В 2025 году процесс привлечения специалистов по искусственному интеллекту становится похожим на трансферы в спорте.
Крупные компании, такие как Meta, Microsoft, Google и OpenAI, активно привлекают специалистов друг друга. В интернете предложения о работе публикуются как спортивные контракты.