DeepSeek ilovasi AQShda mashhurlikka erishdi
2025-yil boshida Xitoyning DeepSeek-R1 nomli sun’iy intellekt ilovasi AQShda tezda eng mashhur bepul dasturga aylanishi Silicon Valley va fond bozorida katta e’tiborni qozondi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ilovaning ChatGPT bilan raqobat qilishi va kam xarajat evaziga ishlab chiqilgani haqidagi ma’lumotlar Nvidia kompaniyasining bozor qiymatining 600 milliard dollar kamayishiga sabab bo‘ldi. DeepSeek kichik va samarali modellar yordamida katta va qimmat infratuzilmalarga bo‘lgan ehtiyojni kamaytirishga urinmoqda.
Ba’zi amerikalik startaplar ushbu ilovadan foydalanishni davom ettirib, xarajatlarni kamaytirmoqda, ammo xavfsizlik masalalari tufayli ehtiyotkorlikni saqlamoqdalar. Xitoy va AQSh o‘rtasidagi sun’iy intellekt sohasidagi raqobatda DeepSeek Xitoyning ilgari orqada qolganligini inkor qilib, arzon va raqobatbardosh modellarga asoslangan yangi imkoniyatlarni namoyish etdi.
Shu bilan birga, AQSh hukumati DeepSeek’ning Xitoy harbiy va razvedka tashkilotlari bilan aloqalaridan xavotirda. Hozirda OpenAI va boshqa yirik amerikalik kompaniyalar katta modellar va kuchli hisoblash infratuzilmalariga sarmoya kiritishni davom ettirmoqda.
GPT-5 taqdimoti va Nvidia bozor qiymatining tiklanishi sun’iy intellekt sohasida katta resurslar zarurligini ko‘rsatmoqda. DeepSeek esa o‘zining ikkinchi avlod modeli DeepSeek-R2 ni ishlab chiqishda chip yetishmovchiligi va kuchli raqobat tufayli qiyinchiliklarga duch kelmoqda.

Приложение DeepSeek стало популярным в США
В начале 2025 года китайское приложение искусственного интеллекта DeepSeek-R1 быстро стало самым популярным бесплатным приложением в США, привлекая большое внимание в Силиконовой долине и на фондовом рынке. Об этом сообщает Zamin.uz.
Информация о том, что это приложение конкурирует с ChatGPT и было разработано с низкими затратами, привела к снижению рыночной стоимости компании Nvidia на 600 миллиардов долларов. DeepSeek пытается сократить потребность в больших и дорогих инфраструктурах с помощью небольших и эффективных моделей.
Некоторые американские стартапы продолжают использовать это приложение, снижая затраты, однако сохраняют осторожность из-за вопросов безопасности. В конкуренции в области искусственного интеллекта между Китаем и США DeepSeek продемонстрировал новые возможности, основанные на дешевых и конкурентоспособных моделях, опровергая ранее отставание Китая.
В то же время правительство США обеспокоено связями DeepSeek с китайскими военными и разведывательными организациями. В настоящее время OpenAI и другие крупные американские компании продолжают инвестировать в большие модели и мощные вычислительные инфраструктуры.
Презентация GPT-5 и восстановление рыночной стоимости Nvidia показывают, что в области искусственного интеллекта необходимы большие ресурсы. Однако DeepSeek сталкивается с трудностями в разработке своей модели второго поколения DeepSeek-R2 из-за нехватки чипов и сильной конкуренции.
Таким образом, несмотря на первоначальное революционное воздействие, развитие искусственного интеллекта продолжает двигаться в направлении, основанном на больших ресурсах.