Peru qishlog‘ida elektr tarmog‘i ulanishi kechikmoqda
Peruning janubida joylashgan quyosh elektr stansiyalari mamlakatdagi eng yirik quyosh energiyasi majmuasini tashkil etadi va yuz minglab uylarni elektr bilan ta’minlaydi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Biroq, stansiya yonidagi Pampa qishlog‘ining 150 nafar aholisi hali milliy elektr tarmog‘iga ulanmagan bo‘lib, kechqurun qorong‘uda qolmoqda. Qishloq aholisi orasida faqat ayrimlari quyosh panellariga ega, ammo ularni ishlatish uchun zarur bo‘lgan batareyalar va boshqa uskunalarni sotib olish imkoniga ega emas.
Shu bois ko‘pchilik faqat chiroq yoki butunlay qorong‘ida yashashga majbur. Rubí quyosh elektr stansiyasi Orygen qishlog‘iga maxsus elektr liniyasini qurdi, ammo uylar ichiga sim tortish va ulanish ishlari hali hukumat tomonidan boshlanmadi.
Ushbu ishlar 2025 yil martida boshlanishi rejalashtirilgan edi. Elektr yo‘qligi sababli qishloq aholisi kundalik hayotda ko‘plab qiyinchiliklarga duch kelmoqda.
Muzlatgich, yorug‘lik va boshqa asosiy maishiy texnika vositalari yetishmaydi, bu esa oziq-ovqatni saqlash va sog‘liq uchun xavfli holatlar yuzaga kelishiga olib kelmoqda. Mahalliy aholi va mutaxassislar hukumatdan elektr tarmoqlarini tezroq ulash ishlarini boshlashni so‘ramoqda, chunki elektr energiyasi qishloq hayotini yaxshilash va rivojlantirish uchun muhim ahamiyatga ega.

В перуанской деревне задерживается подключение к электросети
Солнечные электростанции, расположенные на юге Перу, составляют крупнейший комплекс солнечной энергии в стране и обеспечивают электричеством сотни тысяч домов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Однако 150 жителей деревни Пампа, расположенной рядом со станцией, до сих пор не подключены к национальной электрической сети и остаются в темноте по вечерам. Среди жителей деревни только некоторые имеют солнечные панели, но не могут позволить себе купить батареи и другое необходимое оборудование для их использования.
Поэтому большинство людей вынуждены жить только при свете лампочки или полностью в темноте. Солнечная электростанция Rubí построила специальную электрическую линию для деревни Ориген, но работы по прокладке проводов в дома и подключению еще не начались со стороны правительства.
Эти работы планировалось начать в марте 2025 года. Из-за отсутствия электричества жители деревни сталкиваются с множеством трудностей в повседневной жизни.
Не хватает холодильников, освещения и другой основной бытовой техники, что приводит к проблемам с хранением продуктов и создает опасные ситуации для здоровья. Местные жители и специалисты просят правительство быстрее начать работы по подключению электрических сетей, так как электрическая энергия имеет важное значение для улучшения и развития жизни в деревне.